Strona główna 0_Slider Po szóstce dla każdego ucznia? Nauczyciele rozważają formy ewentualnego protestu

Po szóstce dla każdego ucznia? Nauczyciele rozważają formy ewentualnego protestu

21

W ciągu tygodnia Związek Nauczycielstwa Polskiego ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnego protestu i terminie referendum strajkowego nauczycieli. Świdnicki oddział ZNP podsumował właśnie wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników oświaty, w której pytano o zasadność i formę strajku. Nauczyciele przedstawili przy tym różne, także dość nietypowe, propozycje kontynuowania protestu.

Przypomnijmy, podczas kwietniowego strajku nauczyciele domagali się 1000 złotych podwyżki do płacy zasadniczej. Podczas negocjacji z rządem żądania zmniejszono do 30% podwyżki w trzech ratach. Strona rządowa nie zgodziła się na propozycję ZNP i FZZ. Jedynym związkiem, który podpisał porozumienie, był NSZZ Solidarność. Ostatecznie protest zawieszono z powodu matur i miał on zostać wznowiony we wrześniu. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił jednak, że decyzja o tym, czy do akcji strajkowej faktycznie dojdzie i jaki będzie jej kształt, zostanie podjęta dopiero jesienią – po zakończeniu przeprowadzonego przez ZNP sondażu wśród pracowników oświaty.

Świdnicki oddział Związku zakończył właśnie zbieranie ankiet i podsumował wyniki sondażu. – W badaniu ankietowym udział wzięło 486 osób z pośród 924 uprawnionych na terenie działania Oddziału ZNP w Świdnicy. Za kontynuowaniem strajku opowiedziało się 154, za zakończeniem opowiedziało się 191, a zdania nie miało 141 osób – wylicza Aleksandra Szukała-Woźniak, szefowa świdnickiego ZNP.

Jakie propozycje protestu zgłosili sami nauczyciele? W przeprowadzonej ankiecie wskazali m.in. na następujące rozwiązania: odmawianie udziału w oficjalnych imprezach, wystawianie ocen celujących wszystkim uczniom, kontestowanie wycieczek i wyjazdów z uczniami, niesprawdzanie prac konkursowych, wzmożone wysyłanie pism do Państwowej Inspekcji Pracy w celu kontroli przestrzegania zapisów BHP (analiza długości przerw, liczba okienek) i sposobu naliczania wynagrodzenia za nadgodziny ponadwymiarowe, kierowanie pism do sanepidu w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych w placówkach (zwłaszcza w szkołach z podwójnym rocznikiem), protest okupacyjny w placówkach, strajk rotacyjny, a także zrealizowanie kampanii informacyjnej ZNP za pośrednictwem telewizji i internetu, pokazującej realia pracy nauczycieli.

Ankietowani pedagodzy wskazali też, jakie działania powinno ich zdaniem podjąć Ministerstwo Edukacji Narodowej: 1) podniesienie wysokości płac pracownikom administracji i obsługi, 2) kolejne minimum 15% podwyżki płac dla nauczycieli, 3) zwiększenie godzin przedmiotowych, 4) zwiększenie dofinansowania do różnych form dokształcania nauczycieli do poziomu 90-100% przy udziale finansów państwowych, 5) trwałe przywrócenie uprawnień emerytalnych dla pracowników pedagogicznych (30 lat pracy – w tym 20 przy tablicy), 6) umożliwienie kontynuacji zatrudnienia w placówkach oświatowych osobom na świadczeniach kompensacyjnych, 7) wprowadzenie zapisu w Karcie Nauczyciela dotyczącego podstawowych działań nauczyciela ograniczających zakres działań – mający na celu odbiurokratyzowanie pracy pedagoga, 8) podniesienie wysokości środków finansowych na doskonalenie nauczycieli zawodu w szkołach branżowych i centrach kształcenia zawodowego, 9) objęcie dodatkiem za wychowawstwo nauczycieli – wychowawców internatów i młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSkazani przyłączyli się do sprzątania świata
Następny artykułChemicy z II LO ponownie wśród najlepszych na Dolnym Śląsku