Strona główna 0_Slider Nowy rok szkolny w szkołach średnich. Dyrektorzy borykają się z brakiem nauczycieli

Nowy rok szkolny w szkołach średnich. Dyrektorzy borykają się z brakiem nauczycieli

0

1101 uczniów po gimnazjum i 1311 po ośmioletniej szkole podstawowej rozpoczęło naukę w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat świdnicki. Starostwo przedstawiło szczegółowe dane dotyczące rozpoczętego właśnie roku szkolnego 2019/2020, a także wskazało na największe problemy związane z „podwójnym” rocznikiem, który rozpoczął edukację w liceach i technikach.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy (fot. I LO Świnica)

W roku szkolnym 2019/2020 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Świdnicki nie są przewidywane żadne trudności lokalowe związane z wielkością budynków. Największym problemem, z którym borykają się dyrektorzy szkół ponadpodstawowych jest brak nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli praktycznych i teoretycznych przedmiotów zawodowych – twierdzi Piotr Dębek, rzecznik prasowy świdnickiego starostwa.

W roku szkolnym 2019/2020 we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat świdnicki pracę rozpocznie tylko 9 nauczycieli stażystów, głównie w szkołach specjalnych. W mijających właśnie roku szkolnym było ich 8. Problem ten będzie się jeszcze pogłębiał w przyszłości. Obawiamy się, że w przyszłości będziemy zmuszeni kształtować ofertę szkolnictwa zawodowego przede wszystkim ze względu na kadrę pedagogiczną. W naszych świetnie wyposażonych pracowniach i warsztatach zawodowych nie będzie miał po prostu kto nauczać – dodaje Dębek.

Przytacza przy tym statystyki dotyczące nowego roku szkolnego zebrane przez wydział oświaty starostwa. Naukę w klasach pierwszych po gimnazjum rozpoczęło 1101 uczniów, w tym: 431 w liceach ogólnokształcących (15 oddziałów), 481 w technikach (16 oddziałów) oraz 183 w branżowych szkołach I stopnia (7 oddziałów). Z kolei naukę w klasach pierwszych po ośmioletniej szkole podstawowej rozpoczęło 1311 uczniów, w tym: 561 w liceach ogólnokształcących (21 oddziałów), 580 w technikach (20 oddziałów) oraz 164 w branżowych szkołach I stopnia (6 oddziałów).

Procentowo ujmując wyniki rekrutacji: po gimnazjum 39% absolwentów gimnazjów znalazło miejsce w liceach ogólnokształcących, 44% w technikach oraz 17% w branżowych szkołach I stopnia, natomiast po szkole podstawowej 43% absolwentów znalazło miejsce w liceach ogólnokształcących, 44% w technikach oraz 13% w branżowych szkołach I stopnia. – W związku z dużym zainteresowaniem nauką w zawodach technik informatyk oraz technik fotografii i multimediów powiat świdnicki zwiększył liczbę miejsc w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy – zaznacza rzecznik.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułOd pomysł do druku. Studio reklamy i poligrafii z 40-letnią tradycją [FOTO]
Następny artykułNagrody i recital Andrzeja Poniedzielskiego na inaugurację sezonu kulturalnego