Strona główna 0_Slider Podziękują za plony podczas gminnych dożynek

Podziękują za plony podczas gminnych dożynek [PROGRAMY]

0

W Pszennie, Szczepanowie, Dobromierzu, Strzegomiu i Jaworzynie Śląskiej obchodzone będą tegoroczne, gminne święta plonów. Przedstawiamy programy uroczystości.

Pszenno – gmina Świdnica

To będzie święto całej gminy Świdnica, z jej 33 sołectwami. Dożynki to przede wszystkim święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy. To właśnie ten moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ich trudną, codzienną pracę – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy. Tegoroczne Święto Plonów Gminy Świdnica odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia, a ich współgospodarzem będzie sołectwo Pszenno.

Jakie zatem atrakcje czekają nas w niedzielę 25 sierpnia? Nowością w tym roku będzie korowód dożynkowy, który rozpocznie się na 15 min przed Mszą św. polową na boisku sportowym w Pszennie. Podczas tegorocznego święta plonów nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na scenie wystąpią „Ale Babki”, Ludowo-Estradowy Zespół „Mokrzeszów”oraz Mażoretki z Pszenna. Na godz. 17.00 planowany jest występ Zespołu „BRAThANKI”. Odbędą się także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy oraz Świdnicki Łokieć.

Szczepanów – gmina Marcinowice

Święto Plonów w Gminie Marcinowice zaplanowano w tym roku na sobotę 24 sierpnia w Szczepanowie. Dożynki obfitować będą w liczne atrakcje, a organizatorzy liczą na rekordową liczbę gości.

Część oficjalna rozpocznie się korowodem dożynkowym, który uroczyście przejdzie spod świetlicy wiejskiej na boisko sportowe. Korowód będzie miał w tym roku wyjątkowy charakter, bo oprócz delegacji kilkunastu sołectw i stowarzyszeń z gminy Marcinowice, korowód uświetnią również zabytkowe ciągniki rolnicze. O godzinie 14.00 odbędzie się polowa msza św., misterium chleba i dożynkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat”.

Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń oraz przewodniczący Rady Gminy Marcinowice Artur Fiołek wręczą tytuł Honorowego Obywatela Gminy Marcinowice Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi. Będzie to również okazja do podziękowania rolnikom i wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Tradycją Święta Plonów jest również konkurs na wieniec dożynkowy. W tym roku
w konkursie wystartuje rekordowa liczba wieńców pieczołowicie przygotowanych przez sołectwa. O podniebienia uczestników podczas dożynek zadbają sołectwa i stowarzyszenia z gminy Marcinowice. Ze swoimi przysmakami zaprezentują się miejscowości: Biała, Gruszów, Kątki, Klecin, Marcinowice, Strzelce, Szczepanów, Śmiałowice, Tworzyjanów, a także Klub Seniora z Kątek, Koło Gospodyń Wiejskich w Wirach, Koło Gospodyń Wiejskich w Zebrzydowie i Zespół „Akacjowe Śpiewule”.

Muzyczną rozrywkę już od godziny 18.00 zapewnią trzy bloki artystyczne: “Polskie i Światowe Przeboje”, „Muzyczna Galeria Gwiazd”, a na zakończenie zabawa taneczna z zespołem „Walter band”. Muzyka będzie rozgrzewała dożynkową publiczność do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy zadbali także o atrakcje towarzyszące. Miejsce imprezy zostało podzielone na kilka stref, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Na najmłodszych czeka Strefa Zabawy, a w niej dmuchane zamki i zjeżdżalnie, kule wodne, animatorzy zabaw dla dzieci, mechaniczne koniki, gry i zabawy sportowe, edukacyjny namiot Nadleśnictwa Miękinia. Strefa Agro, gdzie swoje produkty zaprezentują firmy z branży rolnej. Specjaliści udzielą informacji dotyczących sprzętu rolniczego jak i środków do produkcji rolnej. Zaprezentowane zostaną także zabytkowe i nowoczesne maszyny rolnicze. Na odwiedzających swoje bramy otwiera Wiejska Zagroda „U Braci”, gdzie zaprezentowane zostaną zwierzęta hodowlane nagradzane w licznych konkursach.

Dobromierz

Gmina Dobromierz, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu oraz Sołectwo Dobromierz zapraszają na tegoroczne Dożynki Gminne, które odbędą się 31 sierpnia. Uroczystości dożynkowe rozpocznie msza św. w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Dobromierzu.

Oprócz występów dzieci i zespołów folklorystycznych będą jak zawsze stoiska z produktami lokalnymi, ale również pokaz pojazdów strażackich, blok sportowo-artystyczny z nagrodami, dmuchane zamki dla dzieci, osteobus i słuchobus. Podczas dożynek zostaną ogłoszone wyniki 3 konkursów: “Najładniejszy wieniec dożynkowy”, “Dekoracja posesji” i “Dożynkowy wypiek”. Gwiazdą wieczoru będzie występ zespołu JORRGUS, który powołał do życia w 2008 Jerzy Szuj. Grupa w bardzo szybkim czasie pozyskała wielką sympatię fanów muzyki disco polo & dance dzięki takim hitom jak: „Na zabawie”, „Niebezpieczna”, „Twój jeden szept”, „Będziesz moja” czy „Malowana lala”. Tegoroczne Dożynki w Dobromierzu zakończy pokaz sztucznych ogni.

Strzegom

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w Dożynkach Gminnych – Strzegom 2019, które odbędą się 25 sierpnia.

W programie:

11:30 – Bazylika Mniejsza w Strzegomiu – Msza Święta,
13:00 – Strzegomski Rynek – ceremoniał przekazania chleba,
13:30 – prezentacje wieńców, chlebów i stoisk,
15:00 – występy zespołów folklorystycznych,
17:00 – koncerty zespołów Weekend i Maxel.

Jaworzyna Śląska

Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się 7 września 2019 r. (sobota) w Jaworzynie Śląskiej, na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Sportowej. Z pewnością nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło.

/opr. mn/