Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Kolorowe pożegnanie wakacji nad świdnickim zalewem, dożynkowe świętowanie, kosztowanie naturalnych smakołyków podczas Targu Ziemi w Kraskowie, a może mecz futbolu amerykańskiego? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Dożynkowe zakończenie lata w Świebodzicach (sobota-niedziela)

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na barwne Dożynkowe zakończenie lata w Świebodzicach. Początek atrakcji w najbliższą sobotę 31 sierpnia. Około godziny 12.00 ulicami miasta przejedzie parada maszyn rolniczych. Planowana trasa przejazdu: rondo (skrzyżowanie ulic Wodnej i Strzegomskiej), ulice Strzegomska, Żeromskiego, Rynek – trzy okrążenia dookoła Ratusza, Kopernika Wałbrzyska, Strzegomska, Ciernie. W związku z korowodem mogą wystąpić krótkotrwałe utrudnienia w ruchu.

W niedzielę 1 września na boisku sportowym w Cierniach, o godzinie 13:00 rozpoczną się, przygotowywane wspólnie z miejscowymi rolnikami, obchody Święta Plonów. Po Mszy Świętej, na której podziękujemy za tegoroczne zbiory, uczestnicy będą mogli zrelaksować się przy muzyce na żywo. Pokaz tańca nowoczesnego zaprezentuje Szkoła Tańca Jast, a na najmłodszych czekać będzie strefa zabaw i dmuchańców.

Gwiazda wieczoru, włoski piosenkarz, Roberto Zucaro przypomni takie hity jak: Acapulco, Le cose della vita i wiele innych. Na koniec zabawę taneczną poprowadzi DJ Capone band. Te i wiele dodatkowych atrakcji z pewnością zapewnią świetną zabawę wszystkim uczestnikom.

Kolarskie zmagania w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Tradycyjny, jaworzyński wyścig kolarstwa górskiego, czyli Grand Prix MTB Solidarności w tym roku dołączył do cyklu wyścigów odbywających się w ramach IV edycji Ligi MTB Aglomeracji Wałbrzyskiej. Wyścig w Jaworzynie Śląskiej, który będzie już piętnasty w swojej historii odbędzie się 31 sierpnia 2019 r.

Wraz z dołączeniem do cyklu, zmienia się formuła wyścigu, która jest nastawiona na najmłodszych adeptów i miłośników jazdy na rowerze górskim (i nie tylko). W ramach ligi rywalizacja będzie prowadzona w następujących kategoriach:
– Dziewczęta i Chłopcy ur. 2005 i 2006 – 13-14 lat,
– Dziewczęta i Chłopcy ur. 2007 i 2008 – 11–12 lat,
– Skrzaty Dziewczęta i Chłopcy ur. 2009 i 2010 – 9-10 lat,
– Skrzaciątka Dziewczęta i Chłopcy ur. 2011 i 2012 – 7- 8 lat,
– Krasnale Dziewczęta i Chłopcy ur. 2013 i 2014 – 5- 6 lat,
– Krasnoludki Dziewczęta i Chłopcy ur. 2015 – 2017 – 2- 4 lat,
– juniorka młodsza,
– junior młodszy.

Więcej informacji i regulamin wyścigu na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.

Gminne zawody strażackie w Bukowie (sobota)

Burmistrz Miasta Żarów oraz Zarząd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych zapraszają na gminne zawody strażackie, które odbędą się w sobotę, 31 sierpnia o godz. 10.00 na boisku sportowym w Bukowie.

Spotkanie w rocznicę porozumień sierpniowych (sobota)

Już po raz trzeci będą ponad podziałami wspominać wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku. Działacze pierwszej Solidarności w Świdnicy zapraszają wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie. Początek w sobotę, 31 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.00 w Rynku, przed głównym wejściem do teatru.

Czym zajmowali się związkowcy w pierwszych dniach? Co udało im się uzyskać przez zaledwie kilkanaście miesięcy funkcjonowania Solidarności? Jak wspominają tamten czas dla Świdnicy, między innymi o to będzie można zapytać uczestników wydarzeń z tamtych lat podczas spotkania. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Inicjatorem spotkań jest Bolesław Marciniszyn.

Pożegnanie wakacji w Galerii Świdnickiej (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 31 sierpnia, Galeria Świdnicka zaprasza do kreatywnego pożegnania wakacji. Na wszystkie dzieci czekać będzie wiele atrakcji. Wydarzenie zaplanowano w godz. od 13.00 do 17.00.

W programie:

  • warsztaty plastyczne “Mój najpiękniejszy dzień wakacji”, podczas których będziecie mieć szansę namalowania własnych obrazów na sztalugach;
  • V Mistrzowskie Rozrywki Umysłowe MRUM, a w ramach nich quizy, szarady, łamigłówki, zagadki logiczne dla dzieci w każdym wieku;

Na osłodzenie, organizatorzy przygotowali zaproszenia na lody do kawiarni Choice!

Piknik rodzinny w Strzegomiu (sobota)

Dolnośląskie Stowarzyszenie Transport i Ekologia Strzegom zaprasza mieszkańców naszego miasta na “Piknik Rodzinny”, który odbędzie się 31 sierpnia na placu przy hali sportowej OSiR (ul. Mickiewicza). Początek imprezy o godz. 14.00.

W programie m.in.: zespół muzyczny, grochówka i kiełbasa z rożna, prezentacja ciężarówek i wozu strażackiego, dmuchany zamek dla najmłodszych, symulator dachowania, konkursy dla dzieci oraz nauka udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych.

Wszystkie atrakcje gratis!

Dożynki gminne w Dobromierzu (sobota)

W tym roku gospodarzem największego święta gminnej społeczności Dobromierza będzie sołectwo Dobromierz. W sobotę, 31 sierpnia o godz. 15.00 uroczystości dożynkowe rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Dobromierzu, poprzedzoną barwnym korowodem dożynkowym prowadzonym przez starostów dożynek Agnieszkę Świerk i Tomasza Heredę. W organizację tego wydarzenia zaangażowali się mieszkańcy na czele z sołtysem Jerzym Werczyńskim i Radą Sołecką, ks. Andrzejem Walerowskim oraz radnymi Michałem Sadowskim, Tomaszem Grynaszko i Tomaszem Matkowskim.

Po mszy dożynkowej, na scenie w dobromierskim parku wystąpią zespoły folklorystyczne “Dobromierzanie” i “Kostomłocianie”. Będzie można też obejrzeć wspaniałe widowisko “Misterium chleba” przygotowane przez Ludowo-Estradowy Zespół “Mokrzeszów” oraz tańce ludowe w wykonaniu najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Gwiazdą wieczoru będzie zespół JORRGUS, twórca takich hitów jak: “Będziesz moja”, czy “Gdzie jesteś Ty”.

Jak co roku Gmina Dobromierz wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy przeprowadzi akcję profilaktyczną w kierunku osteoporozy i profilaktyki słuchu. Natomiast stacja “Caritas” zajmie się badaniem poziomu ciśnienia, cholesterolu i cukru. Kompleksową opiekę medyczną imprezy zapewni WOPR z Wałbrzycha. Warto też wspomnieć, że na najmłodszych czekać będą m.in. dmuchane zjeżdżalnie oraz konkursy, zabawy sportowe, w organizację których włączyli się radni z Młodzieżowej Rady Gminy z nagrodami ufundowanymi przez Gminę Dobromierz i firmę TOYOTA.

Mieszkańcy tradycyjnie zapraszani są do udziału w konkursie sołeckim z nagrodami na “Dożynkowy wypiek”. Nowością będzie konkurs “Wieniec publiczności”, na który będzie można oddać swój głos przy stoisku GOKSiR. Autor zwycięskiego wieńca oraz wylosowany głosujący otrzymają atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy wszystkie sołectwa do przygotowania wieńców dożynkowych. Najładniejszy wieniec zostanie nagrodzony statuetką. Organizatorzy dorocznego Święta Plonów zaplanowali również zabawę taneczną przy muzyce zespołu “Sami Swoi” oraz pokaz sztucznych ogni.

Nie zabraknie kolorowych stoisk kuszących przybyłych gości swoją różnorodnością oraz regionalnych przysmaków. Miejscowi wystawcy będą mieli nie lada okazję do zaprezentowania efektów swojej twórczości oraz przeprowadzenia warsztatów artystycznych.

Eksplozja kolorów nad zalewem w Świdnicy (sobota)

Młodzieżowa Rada Miejska w Świdnicy zaprasza wszystkich chętnych do udziału w imprezie zamykającej czas wakacji i żegnającej lato. Już w sobotę okolice bosmanatu nad świdnickim zalewem Witoszówka opanują kolory! Rok temu podczas festiwalu kolorów bawiło się kilkaset osób. Organizatorzy kolejnej edycji wydarzenia mają nadzieję, że najbardziej kolorowa impreza w Świdnicy tym razem przyciągnie jeszcze więcej gości. Na wszystkich czekać będzie moc atrakcji.

Czym jest Eksplozja kolorów? – To popularna zabawa polega na wyrzucaniu w górę przez tysiące ludzi Kolorów Holi, które tworzą wielką barwną chmurę! Całe wydarzenie wypełnia atmosfera wiecznej wesołości. Młodzi i starsi, wszyscy tańczą, śpiewają i bawią się, rzucając kolory w powietrze! To idealne miejsce, aby się wyszaleć i zrobić niesamowite zdjęcia – tłumaczą organizatorzy.

Początek festiwalu kolorów 31 sierpnia o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

Program:
16.15 – Zumba Kids
17.00 – I WYRZUT KOLORÓW
17.15 – Festiwal Balonów
17.30 – Zumba
18.00 – II WYRZUT KOLORÓW
18.20 – Strong by Zumba
19.00 – III WYRZUT KOLORÓW
19.10 – Projekt „KOLOROFONIA”
19.30 – IV WYRZUT KOLORÓW
19.40 – Projekt „KOLOROFONIA”
20.00 – Zakończenie

Rowerowa gra historyczna w gminie Żarów (sobota)

Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Stowarzyszenie „Rowerowy Żarów” zapraszają do uczestnictwa w 4 żarowskiej rozgrywce rowerowej „Stary Żarów 4 – Rowerowa gra miejska”.

Zasady gry: Uczestnicy wydarzenia poruszają się wyłącznie na własnych rowerach lub pieszo zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz wskazówkami przekazanymi przez organizatora. Mapa (przestrzeń, pole gry) oraz karta zadań, będą rozdane rowerzystom przed rozpoczęciem gry w miejscu organizacyjnym (na placu k/ Nefrytu).

Rozstrzygnięcie gry: Uczestnicy muszą zdać kartę zadaniową organizatorowi na mecie w ciągu 180 minut od rozpoczęcia gry. Karta zadaniowa musi zawierać potwierdzenia z odwiedzonych baz, zdobyte punkty oraz inne „załączniki” zdobyte w ciągu rywalizacji. Ogłoszenie wyników nastąpi niedługo po dotarciu na metę (meta znajduje się na placu k/boiska w Kalnie) ostatniego gracza/ostatnich rowerzystów.

Wydarzenie jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona (60 graczy/nie grup). Decyduje kolejność zgłoszeń, które należy wysyłać na adres: [email protected] W treści wiadomości prosimy podać: imię i nazwisko, wiek, numer telefonu oraz nazwę grupy. W przypadku graczy niepełnoletnich wymagana jest zgoda od opiekunów prawnych.

Każda grupa-uczestnik indywidualny Stary Żarów 4 – Rowerowa gra miejska, otrzyma unikatowy pakiet startowy oraz manifest gry – scenariusz rozgrywki. Dla każdego uczestnika przewidziane są nagrody niespodzianki. Dla pierwszych trzech laureatów/grup przewidziane są nagrody główne: bony do sklepów rowerowych oraz ponad 100-letnia pocztówka z Gminy Żarów, a to wszystko o wartości ponad 1500,00 zł! Nagrody zostały ufundowane przez: Fundacja Inicjatywa B, Rowerowy Żarów oraz Urząd Miejski w Żarowie. Podczas wydarzenia, na mecie Stary Żarów 4 – Rowerowa gra miejska, zostanie przeprowadzony konkurs na najbardziej widowiskowy strój rowerzysty z lat 30-40-tych XX wieku.

Start: Plac k/ Nefryt – 16:00
Meta: Kalno k/ boiska – 18:00
Data: sobota 31 sierpnia 2019r.

Mistrzostwa Europy w koszykówce na wózkach mężczyzn

Już od 31 sierpnia (sobota) zapraszamy wszystkich miłośników koszykówki na kolejne sportowe emocje do Świebodzic. W dniach 31 sierpnia – 4 września w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6 rozgrywane będą mecze Mistrzostw Europy w koszykówce na wózkach mężczyzn.

Miasto jako współorganizator imprezy gościć będzie 15 spotkań, pozostałe (w tym mecze otwarcia i finałowy) rozegrane zostaną w Wałbrzychu. Reprezentacje, których zmagania będzie można śledzić na miejscu to oprócz Polski także Francja, Izrael, Turcja, Rosja, Hiszpania, Holandia, Włochy, Austria, Anglia, Szwajcaria, Niemcy.

Harmonogram meczy, które zostaną rozegrane w świebodzickiej hali w fazach grupowych:

SOBOTA, 31.08.2019 r.
godzina 14:00: FRANCJA – IZRAEL
godzina 16:15: TURCJA – ROSJA
godzina 18:30: HISZPANIA – HOLANDIA

NIEDZIELA, 01.09.2019 r.
godzina 14:00: WŁOCHY – AUSTRIA
godzina 16:15: ANGLIA – SZWAJCARIA
godzina 18:30: NIEMCY – POLSKA

PONIEDZIAŁEK, 02.09.2019 r.
godzina 14:00: HISZPANIA – IZRAEL
godzina 16:15: FRANCJA – TURCJA
godzina 18:30: ROSJA – HOLANDIA

WTOREK, 03.09.2019 r.
godzina 14:00: ANGLIA – POLSKA
godzina 16:15: SZWAJCARIA – AUSTRIA
godzina 18:30: NIEMCY – WŁOCHY

ŚRODA, 04.09.2019 r.
godzina 14:00: FRANCJA – ROSJA
godzina 16:15: HOLANDIA – IZRAEL
godzina 18:30: TURCJA – HISZPANIA

Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

Giełda staroci, numizmatów i osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od prawie 50 lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można.

Wystawców będzie można spotkać na świdnickim Rynku i okolicznych uliczkach 1 września, od godziny 8.00 do wczesnych godzin popołudniowych.

Uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej w Muzeum Gross-Rosen (niedziela)

Zapraszamy na uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej, które odbędą się 1 września br. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (1939 – 2019).

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz biskup świdnicki Ignacy Dec. W programie uroczystości: msza polowa, wystąpienia okolicznościowe, złożenie wieńców, zwiedzanie wystaw.

Zbiórka uczestników na placu przed muzeum o godz. 11.45.

Mecz futbolu amerykańskiego Renegades Świdnica – Bielawa Owls (niedziela)

Debiutujący w Lidze Rozwojowej LFA 9 futboliści amerykańscy Renegades Świdnica rozegrają historyczny, pierwszy mecz przed własną publicznością. Przeciwnikiem będzie utytułowany zespół z Bielawy.

Koncert w Krzyżowej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (niedziela)

Na zakończenie tegorocznego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music odbędzie się uroczysty koncert będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na koncert Krzyżowa-Music w rocznicę wybuchu II wojny światowej zapraszają: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Dyrektor Generalny Festiwalu Krzyżowa-Music. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele rządów Polski i Niemiec, a także reprezentanci władz samorządowych, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych.

W 80 lat po wybuchu olbrzymiego konfliktu, jakim była II wojna światowa, muzycy wielu narodowości – również tych wtedy zwaśnionych, spotykają się w miejscu o tak wyjątkowej historii i wspólnie tworzą muzykę. Koncert 1 września jest symbolem przezwyciężenia konfliktów i dowodem wartości współpracy i partnerstwa. To muzyczne spotkanie pokazuje, że kultura i sztuka łączą, a także pozwalają pokojowo współistnieć – mówi dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” współorganizującej Festiwal.

W repertuarze koncertu znajdą się m.in.: „Epitafium katyńskie” na orkiestrę Andrzeja Panufnika, VIII Symfonia h-moll D.759 (tzw. Symfonia „Niedokończona”) oraz Fantazja f-moll Franza Schuberta, a także Kwintet fortepianowy A-dur Antoniego Dworzaka.

Więcej informacji: www.krzyzowa-music.eu
Bilety do nabycia w sklepie internetowym na stronie Festiwalu i na 30 minut przed koncertem.

/opr. mn/