Strona główna 0_Slider 39. rocznica porozumień sierpniowych. Dawni opozycjoniści zapraszają na Rynek w Świdnicy

39. rocznica porozumień sierpniowych. Dawni opozycjoniści zapraszają na Rynek w Świdnicy

27

Już po raz trzeci będą ponad podziałami wspominać wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku. Działacze pierwszej Solidarności w Świdnicy zapraszają wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie. Początek w sobotę, 31 sierpnia 2019 roku o godzinie 12.00 przed głównym wejściem do teatru.

Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej stało się podwalinami NSZZ Solidarność. Najsłynniejsze porozumienie zawarto 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, a jej sygnatariuszem był Lech Wałęsa.

Pierwsze spotkanie wyborcze NSZZ Solidarność w ŚFUP-ie. Zdjęcie z archiwum Marka Kowalskiego

Strajki z lata 1980 roku były inspiracją także dla świdniczan. Akcje protestacyjne przeprowadzono w PKS-ie i MPK. Prace przerwały także niektóre wydziały ŚFUP. W pozostałych zakładach panowała napięta atmosfera, pojawiały się plakaty popierające strajk w stoczni. We wrześniu zaczęły się zawiązywać komitety założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Pierwsze już 4 września powstały w zakładach ZWAP i ZEM, kolejne zawiązały się w w następnych zakładach i instytucjach do początków października. W największych świdnickich fabrykach akces do komitetów założycielskich związku złożyło od 61 do 90% załóg.

Sala BHP w Gdańsku

Czym zajmowali się związkowcy w pierwszych dniach? Co udało im się uzyskać przez zaledwie kilkanaście miesięcy funkcjonowania Solidarności? Jak wspominają tamten czas dla Świdnicy, między innymi o to będzie można zapytać uczestników wydarzeń z tamtych lat podczas spotkania na Rynku. Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Inicjatorem spotkań jest Bolesław Marciniszyn.

31 sierpnia 2019 roku, godz. 12.00, Rynek w Świdnicy

/opr. red./

Poprzedni artykułJaka pora na oświadczyny jest najlepsza?
Następny artykułKoncert „Ze Straussem przez Wiedeń” w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]