Strona główna 0_Slider Zamiast wstęgi – koncert. Filharmonicy na otwarcie mostu w Zagórzu

Zamiast wstęgi – koncert. Filharmonicy na otwarcie mostu w Zagórzu

3

Takiego pomysłu jeszcze nie było! Na otwarcie nowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim zagra orkiestra Filharmonii Sudeckiej. Koncert jest bezpłatny.

Kładka o konstrukcji wstęgowej, o długości 126 metrów i od 2,4 do 4,9 m szerokości, powstaje w miejscu wiszącego mostu, który został zbudowany w 1968 roku przez pracowników nieistniejącej już Huty Szkła “Wałbrzych”. Z podwieszonej na stalowych linach, mierzącej blisko 113-metrów konstrukcji rozciągał się piękny widok na jezioro i górę Chojna. Po charakterystycznie chyboczącej się kładce skakały kolejne pokolenia młodych świdniczan i wałbrzyszan.

17 stycznia 2018 roku gmina Walim podpisała z firmą Strabag umowę na rozbiórkę starej kładki, której stan coraz bardziej się pogarszał, i budowę nowego mostu. Według pierwotnych planów, warta ponad 5,6 mln złotych inwestycja miała być gotowa na koniec października 2018 roku. W międzyczasie okazało się jednak, że grunt pod podpory nowej kładki wymaga wzmocnienia. Po wykonaniu dodatkowych prac wykonawca mógł przystąpić do dalszych robót.

W połowie maja 2019 roku wykonawca prac przystąpił do układania prefabrykatów pomostowych, dzięki czemu widoczny zaczął być zarys wstęgowej konstrukcji. Niedługo po zakończeniu tego etapu robót kładka zyskała barierki, zaś wykonawca skupił się nad zagospodarowaniem dojścia do przeprawy na obu brzegach jeziora Bystrzyckiego. Na finiszu znajdują się także prace przy budowie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Centrum Bioedukacji. W budynku turyści będą mogli nie tylko dowiedzieć się o wartych zwiedzenia atrakcjach turystycznych okolicy ale również w specjalnym akwarium będą mogli zapoznać się z fauną i florą jeziora Bystrzyckiego.

Z okazji otwarcia nowej kładki na koncert zapraszają Gmina Walim i Hotel Maria Antonina. Początek 13 sierpnia o godzinie 19.00.

Koncert poprowadzi Bartosz Żurakowski

W programie:

Danny Elfman/Lalo Schifrin – Mission Impossible

G. Bizet – Uwertura do opery „Carmen”

M. Arnold – Most na rzece Kwai

E. Czerny – Melodie świata

J. Brahms – Taniec węgierski nr 5 i 6

A. Dvořák – Taniec słowiański nr 8

A. Chaczaturian – Walc z muzyki do dramatu „Maskarada”

J. Sousa – The Stars and Stripes Forever

Wiązanka melodii Louisa Armstronga

Adele – Skyfall

J. Williams – Gwiezdne wojny cz. 1, 3, 5

Wiązanka melodii Franka Sinatry

Wiązanka melodii z filmu James Bond 007

/red./

Poprzedni artykułMuminki na najwyższym stopniu podium. Kto znalazł się w drużynie MVP?
Następny artykułRuszają prelekcje o lokalnej historii