Strona główna 0_Slider Wyboista droga do remontu al. Niepodległości

Wyboista droga do remontu al. Niepodległości

7

Opóźnia się rozpoczęcie wyczekiwanej przez kierowców przebudowy al. Niepodległości. Do tej pory wciąż nie został ogłoszony przetarg na wykonanie I etapu robót. Jak tłumaczy prezydent Świdnicy, problemy pojawiły się na etapie sporządzania dokumentacji dla przyszłej, drogowej inwestycji.

Przypomnijmy, w wyniku przebudowy aleja Niepodległości ma przede wszystkim zyskać nową nawierzchnię jezdni, która zastąpi koślawą kostkę brukową. W planach jest też remont chodników, budowa ścieżki rowerowej i zatok autobusowych. Przebudowie ulec mają także miejsca parkingowe znajdujące się wzdłuż ulicy. Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Drogowcy, gdy wreszcie wkroczą na plac budowy, najpierw zajmą się odcinkiem od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja. Później roboty mają przenieść się na fragment od 8 Maja do skrzyżowania z ulicą Nauczycielską. Ostatni, III etap obejmie odcinek od Nauczycielskiej do pl. Grunwaldzkiego.

Najpierw jednak konieczne jest zakończenie prac przy dokumentacji projektowej, w oparciu o którą ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie właściwych robót. Tu jednak natrafiono na komplikacje. – Umowa o wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Przebudowa al. Niepodległości (drogi wojewódzkiej nr 379) w Świdnicy — etapami” (…) przewidywała zakończenie pierwszego etapu prac do dnia 30 października 2018 r. Niestety, w trakcie sporządzania dokumentacji wystąpiło szereg okoliczności, mających wpływ na przedłużenie tego terminu – tłumaczy prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na interpelację złożoną przez radnego Wiesława Żurka.

Główną przyczyną opóźnień były przeciągające się uzgodnienia dotyczące planu zagospodarowania terenu (PZT) z zarządcą drogi wojewódzkiej 379 — Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu. Sukcesywne zmiany wprowadzane przez nas do przedstawianych wersji projektowych nie zyskiwały akceptacji DSDiK. Wersja PZT przyjęta jako ostateczna nie uzyskała z kolei pozytywnej opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na chwilę obecną od stanowiska Konserwatora zależy termin zakończenia prac projektowych – wyjaśnia Moskal-Słaniewska. W tej sytuacji nieznany pozostaje termin ogłoszenia przetargu na wykonanie przebudowy, a także data rozpoczęcia jakichkolwiek prac.

Według szacunków z 2018 roku remont al. Niepodległości może pochłonąć około 9 mln złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński