Strona główna 0_Slider Plac zabaw niczym łąka? Po interwencji ruszyło koszenie

Plac zabaw niczym łąka? Po interwencji ruszyło koszenie

2

Zarządcy placów zabaw mają obowiązek utrzymywać je tak, aby stale były bezpieczne i estetyczne, a niestety tak nie jest – skarży się mieszkanka Świdnicy, która zwróciła się z prośbą o interwencję w sprawie zarośniętego terenu przy ulicy Przemysłowej, a także innych placów zabaw na terenie miasta, którym również przydałoby się strzyżenie.

Na Kolonii mamy plac zabaw, który przypomina już łąkę. Dzieci nie mają jak się poruszać swobodnie przez trawę, którą sięga dorosłej osobie do kolan. Już nie wspomnę o boisku do grania w piłkę nożną. Tak niestety jest nie tylko na Koloni przy ulicy Przemysłowej – zwróciła uwagę świdniczanka, pani Justyna.

Jej uwagi wraz ze zdjęciami ilustrującymi stan placu zabaw przekazaliśmy do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Teren placu zabaw wskazany przez czytelniczkę został już wykoszony – mówi Mateusz Jadach ze świdnickiego magistratu. Jak dodaje, place zabaw utrzymywane są w ramach zadania “Bieżące utrzymanie terenów zieleni oraz wybranych elementów małej architektury zlokalizowanych na innych terenach komunalnych miasta Świdnicy”.

Prace pielęgnacyjno-porządkowe realizowane w ramach ryczałtu miesięcznego obejmują: 1) usuwanie wszelkich odpadów w dni powszednie z terenów zielonych o pow. ok 188.856 m2 wraz z wywozem do instalacji przetwarzania, 2) ustawienie 77 koszy ulicznych o poj. 50 l stanowiących własność wykonawcy i ich opróżnianie z taką częstotliwością, która zapewni możliwość stałego korzystania z nich, 3) opróżnianie 24 koszy stanowiących własność zamawiającego i opróżnianie ich z taką częstotliwością jw., 4) mycie 101 koszy ulicznych wykonawcy i zamawiającego nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu i według potrzeb, 5) odchwaszczanie o pielęgnacja krzewów ozdobnych i bylin o pow. 50 m2 wg potrzeb, 6) cięcie, pielęgnacja i odchwaszczanie ok 1045 mb. żywopłotów z częstotliwością umożliwiającą utrzymywanie ich bez przerostów i zachwaszczenia, 7) usuwanie odrostów korzeniowych wokół 100 szt. drzew, 8) podlewanie wg potrzeb nowych nasadzeń 20 szt. drzew oraz krzewów rosnących na pow. 200 m2, 9) bieżące usuwanie liści z łącznej pow. 19.726 m2 i wywóz biomasy sukcesywnie w dniu grabienia – wylicza Jadach.

Miesięczny ryczałt powyższych prac wynosi 10 800 złotych brutto. Place zabaw koszone są zgodnie z umową 4 razy w ciągu roku. Utrzymaniem są objęte również urządzenia – wyposażenie placów zabaw jest pod stałym nadzorem, a przeglądy pod względem bezpieczeństwa odbywają się dwa razy w tygodniu.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl