– Zarządcy placów zabaw mają obowiązek utrzymywać je tak, aby stale były bezpieczne i estetyczne, a niestety tak nie jest – skarży się mieszkanka Świdnicy, która zwróciła się z prośbą o interwencję w sprawie zarośniętego terenu przy ulicy Przemysłowej, a także innych placów zabaw na terenie miasta, którym również przydałoby się strzyżenie.
– Na Kolonii mamy plac zabaw, który przypomina już łąkę. Dzieci nie mają jak się poruszać swobodnie przez trawę, którą sięga dorosłej osobie do kolan. Już nie wspomnę o boisku do grania w piłkę nożną. Tak niestety jest nie tylko na Koloni przy ulicy Przemysłowej – zwróciła uwagę świdniczanka, pani Justyna.
Jej uwagi wraz ze zdjęciami ilustrującymi stan placu zabaw przekazaliśmy do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Teren placu zabaw wskazany przez czytelniczkę został już wykoszony – mówi Mateusz Jadach ze świdnickiego magistratu. Jak dodaje, place zabaw utrzymywane są w ramach zadania „Bieżące utrzymanie terenów zieleni oraz wybranych elementów małej architektury zlokalizowanych na innych terenach komunalnych miasta Świdnicy”.
– Prace pielęgnacyjno-porządkowe realizowane w ramach ryczałtu miesięcznego obejmują: 1) usuwanie wszelkich odpadów w dni powszednie z terenów zielonych o pow. ok 188.856 m2 wraz z wywozem do instalacji przetwarzania, 2) ustawienie 77 koszy ulicznych o poj. 50 l stanowiących własność wykonawcy i ich opróżnianie z taką częstotliwością, która zapewni możliwość stałego korzystania z nich, 3) opróżnianie 24 koszy stanowiących własność zamawiającego i opróżnianie ich z taką częstotliwością jw., 4) mycie 101 koszy ulicznych wykonawcy i zamawiającego nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu i według potrzeb, 5) odchwaszczanie o pielęgnacja krzewów ozdobnych i bylin o pow. 50 m2 wg potrzeb, 6) cięcie, pielęgnacja i odchwaszczanie ok 1045 mb. żywopłotów z częstotliwością umożliwiającą utrzymywanie ich bez przerostów i zachwaszczenia, 7) usuwanie odrostów korzeniowych wokół 100 szt. drzew, 8) podlewanie wg potrzeb nowych nasadzeń 20 szt. drzew oraz krzewów rosnących na pow. 200 m2, 9) bieżące usuwanie liści z łącznej pow. 19.726 m2 i wywóz biomasy sukcesywnie w dniu grabienia – wylicza Jadach.
Miesięczny ryczałt powyższych prac wynosi 10 800 złotych brutto. Place zabaw koszone są zgodnie z umową 4 razy w ciągu roku. Utrzymaniem są objęte również urządzenia – wyposażenie placów zabaw jest pod stałym nadzorem, a przeglądy pod względem bezpieczeństwa odbywają się dwa razy w tygodniu.
Michał Nadolski
[email protected]