Strona główna 0_Slider Drastycznie wzrosną opłaty za śmieci w Świebodzicach?

Drastycznie wzrosną opłaty za śmieci w Świebodzicach?

2

Z 12,90 zł do 19,90 zł od osoby za odpady segregowane i 39,80 zamiast dotychczasowych 24,60 zł za odpady niesegregowane. Taki wzrost opłat przewiduje projekt uchwał „śmieciowych”, nad którymi radni ze Świebodzic będą głosować już w najbliższy piątek.

Podwyżka dotyczy nie tylko mieszkańców, ale także firm, szkół, ośrodków zdrowia, sklepów. Odbiór z nieruchomości niezamieszkałych wzrasta wg projektu o 5,5 zł do nawet 230 złotych w zależności od rozmiaru pojemnika. Zgodnie z uchwałą z 2015 roku za jednorazowe opróżnienie największego kubła o pojemności 7 000 litrów trzeba było zapłacić 607,88 zł, po podwyżce cena jednego odbioru ma wynieść  938  zł. To opłaty za śmieci zbierane selektywnie. Zgodnie z projektem za odpady zmieszane stawki są dwukrotnie wyższe.

W uzasadnieniu proponowanych podwyżek czytamy, że przy naliczeniu nowych stawek pod uwagę wzięto liczbę mieszkańców, liczbę złożonych deklaracji, ilość odpadów wytwarzanych na terenie gminy, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami oraz opłatę ponoszoną w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Nie ma informacji o szczegółowych kosztach, które wpłynęły na podwyższenie opłat.

Pół roku temu w swoich programach wyborczych Panowie mamili mieszkańców obniżką za odbiór śmieci. Jak się to ma do rzeczywistości… Nasuwa się jedno – czysty populizm!!! – skomentował na portalu społecznościowym były burmistrz Bogdan Kożuchowicz przypominając, że obecny szef miasta Paweł Ozga i jego zastępca Mariusz Szafraniec w programie wyborczym obiecywali obniżenie opłat za śmieci.

Projekty uchwał o zmianach stawek opłat za śmieci są jedynymi, które znalazły się w programie sesji Rady Miejskiej. Obrady rozpoczną się 12 lipca o godzinie 15.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPodatki pod lupą. Zmiany w VAT pełne zagrożeń
Następny artykułŚwiatło, meble i nie tylko – co wpływa na wydajność pracy w biurze?