Strona główna Wydarzenia Światło, meble i nie tylko – co wpływa na wydajność pracy w...

Światło, meble i nie tylko – co wpływa na wydajność pracy w biurze?

0

Co wpływa na dobre samopoczucie pracowników biurowych? Różne badania wykazują jasno, że ich zadowolenie zależy od znacznie większej ilości czynników niż tylko odpowiednio wysoka pensja. Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ten temat, gdyż – jak się okazuje – niezadowoleni pracownicy oznaczają mniejszy przychód dla firmy. 

Obraz typowego biura może kojarzyć się z rzędami tanich biurek ustawionych w szarych, pozbawionych zbytecznych elementów wystroju wnętrzach. Praca w takim miejscu na pewno nie będzie należała do przyjemnych, co – jak pokazują badania – może przyczynić się nie tylko do większej rotacji wśród pracowników, ale również do spadku firmowych dochodów. Zapoznajmy się z tym, co do powiedzenia w kwestii komfortu pracownika oraz jego wydajności ma do powiedzenia nauka oraz które elementy biura mają największe znaczenie dla pracujących w nim osób.

Półtorej godziny straconego czasu
Na początek warto zacząć od ustalenia, jaki jest wymierny wpływ komfortu pracownika na dochody firmy. Okazuje się, iż przy założeniu, że pracownik biura spędza w nim miesięcznie 20 dni po 8 godzin dziennie, osoba niezadowolona ze swojego miejsca pracy będzie tracić aż półtorej godziny roboczej. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos, które to wykazały, iż brak komfortu oznacza średnio 86 minut straconego czasu pracy. W praktyce oznacza to 842 złote utracone przez firmę na każdą niezadowoloną z jakości swojego stanowiska osobę. Na jakie kwestie warto zatem zwracać uwagę, jeżeli zależy nam komforcie pracowników, a co za tym idzie — na stabilnym rozwoju przedsiębiorstwa?

Meble, oświetlenie i kolorystyka
Jednym z najważniejszych czynników jest światło — aż 40% badanych pracowników biurowych uważa, że to właśnie od odpowiedniego oświetlenia zależy ich dobre samopoczucie (https://www.forbes.com/sites/pragyaagarwaleurope/2018/12/31/how-does-lighting-affect-mental-health-in-the-workplace/). Specjaliści są zgodni co do tego, że najlepszym możliwym rozwiązaniem w tej kwestii jest dostarczanie naturalnego światła słonecznego. Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z renomowanego uniwersytetu z Illinois, takie oświetlenie sprzyja dłuższej oraz bardziej wytężonej pracy. Firmom opłaca się również dbać o dobrze dobraną kolorystykę: Według tzw. teorii kolorów zwiększonej produktywności najbardziej sprzyja kolorystka biura zawierająca przede wszystkim duże ilości barwy białej, zielonej i niebieskiej. Nie można również pominąć kwestii biurowych mebli — ich dobra jakość jest dla zadowolenia zespołu wręcz nieodzowna. Jak się okazuje, pracownicy zmuszeni do działania w środowisku pozbawionym komfortowych mebli i wyposażenia twierdzili, iż niewygoda jest trzykrotnie częściej niż inne czynniki powodem spadku ich wydajności.

Meble od specjalistów
Poprawę wygody w biurze najłatwiej zacząć od zadbania o odpowiednie meble. W tym celu warto zapoznać się z ofertą takich sklepów jak wyspecjalizowana w meblach biurowych AJ Produkty. Wśród wyrobów tej firmy znajdziemy między innymi ergonomiczne biurka w różnych wariantach, które łączy jedna, bardzo istotna dla komfortu pracowników funkcja modyfikacji wysokości. Nie brakuje również krzeseł biurowych z profilowanymi siedziskami czy też regulowanymi zagłówkami i podłokietnikami. Jako że dobrze zorganizowane biuro nie może obyć się bez właściwego oświetlenia, AJ Produkty ma w swoim asortymencie lampy biurowe; dostępne są zarówno klasyczne modele takie jak przegubowa lampka typu Cosmo, jak i nowoczesne warianty w rodzaju Apollo wyposażonego w diody LED, uzupełnionego o funkcje portu USB oraz stacji dokującej.

Podstawą komfortowego, dobrze zorganizowanego biura są takie elementy jak oświetlenie oraz sprzęt i meble. Zaniedbywanie tych kwestii sprawia, że pracownicy biurowi stają się mniej wydajni i niechętni wytężonej pracy. Na szczęście zarówno o oświetlenie, jak i umeblowanie biura można łatwo zadbać, korzystając z oferty takich sklepów jak AJ Produkty.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDrastycznie wzrosną opłaty za śmieci w Świebodzicach?
Następny artykułŚwidnicki kraft w natarciu! [FOTO]