Strona główna 0_Slider Pokazy, potyczki, turnieje. Świdnica świętuje urodziny księżnej Anny

Pokazy, potyczki, turnieje. Świdnica świętuje urodziny księżnej Anny [FOTO]

1

W tym roku przypada 680. rocznica urodzin Anny Świdnickiej, która za sprawą zaaranżowanego przez Bolka II Świdnickiego małżeństwa z Karolem Luksemburskim została czeską królowa, rzymską cesarzowa i matką królów czeskich. Od wczoraj w Świdnica świętuje 680. urodziny księżnej.

W piątek badacze i historycy spotkali się na konferencji, poświęconej życiu Piastówny, a dzisiaj od rana rozpoczęła się część rozrywkowa. Bohaterów wydarzeń dzisiaj o 10.00 można było spotkać na Rynku.

Kolejne wydarzenia przeniosły się na tereny zielone położone przy ulicy Pionierów i al. Brzozowej, od północnej strony Fleszy Nowomłyńskiej oraz na teren campingu OSIR w Świdnicy przy ul. Śląskiej.  do późnych godzin wieczornych odbywać się będzie Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej. W programie przewidziano m.in. inscenizacje oblężenia Świdnicy, zawarcia pokoju oraz wydania Anny Świdnickiej za żonę Króla Czech i koronacje jej na cesarzową w wykonaniu polskiej i czeskiej grupy teatralnej; otwarcie wioski rzemieślników i warsztatów (garncarstwo, przędzenie, kowalstwo, piśmiennictwo i iluminacja, mennica, warsztaty zielarskie Hildegardy z Bingen); pokazy konnicy (dżigitówka, sprawność bojowa, walki na kopie); pokazy sztuki katowskiej i inkwizytora; pokaz strojów historycznych; pokazowe walki traktatowe na miecz długi; turniej bojowy na broń wszelaką; turniej szermierczy na machinach Pagińskiego; turniej łuczniczy; turniej KUBB i Bouble. W inscenizacjach uczestniczyć będzie ok. 200 rekonstruktorów ze średniowiecznych bractw rycerskich z Polski, Czech, Węgier oraz dodatkowo rzemieślnicy wytwarzający produkty z epoki średniowiecza.

Podczas turnieju nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W niedzielę, 23 czerwca pod hasłem „Rycerze dzieciom” odbędą się takie zabawy jak: nauka strzelania z łuku, nauka walki mieczem, gry średniowieczne, rycerski tor przeszkód, nauka pisania średniowiecznego, teatrzyk kukiełkowy, warsztaty wyplatania sznurków, zajęcia z wyrabiania biżuterii i ozdób z drutu. Aktualny program dostępny jest na stronie internetowej turniejanny.pl.

Turniej przygotowało stowarzyszenie Świdnickie Bractwo Rycerskie, działające na zlecenie Urzędu Miejskiego w Świdnicy, we współpracy z Polsko – Czeskim Towarzystwem Naukowym we Wrocławiu oraz Zakonem Obroży Psa Gończego Rudenband. Zorganizowany on będzie pod egidą Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński