Strona główna 0_Slider Od PRL-u do wolności

Od PRL-u do wolności [FOTO]

0

Kartki na żywność, stare radioodbiorniki, poliestrowe koszule, portrety komunistycznych przywódców Polski, sztandar PZPR,  na przeciwko koszula więzienna, zezwolenia na wyjazd z miasta i pierwsze plakaty wyborcze z częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989, a na finał słodki tort wolności. Dzięki Szkole Podstawowej nr 8 Świdnica nie zapomniała o 30-leciu pierwszych, częściowo demokratycznych wyborów.

4 czerwca był szczególnym dniem spośród wszystkich 365 dni 1989 roku – mówiła dyrektor Małgorzata Gryń-Chlebicka. – Dlaczego był wyjątkowy? Jak do częściowo wolnych wyborów doszło? O tym opowiada wystawa, zorganizowana przez panią Marzenę Ziębę przy współudziale naszego ucznia Kuby Monety oraz nauczycieli.

Jak dodała inicjatorka ekspozycji, znalazły się na niej również cenne pamiątki świdnickich opozycjonistów z lat 80-tych. Wśród gości otwarcia wystawy obecni byli internowani za swoją działalność Marek Kowalski i Bolesław Marciniszyn, a także przewodniczący Miejskiego Komitetu Obywatelskiego podczas wyborów 4 czerwca, Artur Sierzputowski.

O zgromadzonych eksponatach, które mają przede wszystkim dzieciom i młodzieży uświadomić, jak wyglądało życie w zniewolonej Polsce, opowiadali uczniowie klas ósmych Klaudia Owczarek, Igor Ryglowski, Jakub Moneta i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Zięba.

Niespodziankę dla uczestników otwarcia wystawy przygotował radny Wiesław Żurek, który ufundował tort wolności.

W Świdnicy wyłącznie Szkoła Podstawowa nr 8 pamiętała o rocznicy. Nie było uroczystości, zainicjowanych przez lokalny samorząd.

W otwarciu wystawy uczestniczyło troje radnych, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Wiesław Żurek i Rafał Fasuga oraz zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, dyrektor wydziału oświaty UM Tadeusz Niedzielski i dyrektor MDK Zbigniew Curyl.

Wystawę może obejrzeć każdy chętny dzisiaj i 5 czerwca w godzinach 15.00 -18.00 w auli szkoły przy ul. Wałbrzyskiej.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBez prawa jazdy chciał wieźć dzieci na wycieczkę
Następny artykułBędzie nowy plac zabaw w Jaworzynie Śląskiej