Strona główna 0_Slider Zmarł Edmund Nawrocki

Zmarł Edmund Nawrocki

0

W wieku 90 lat zmarł Edmund Nawrocki – pasjonat, badacz i znawca historii Świdnicy, autor wielu publikacji w języku polskim i niemieckim, wieloletni nauczyciel Liceum Pedagogicznego.

Edmund Nawrocki urodził się w 1928 roku w Rozdrażewie w powiecie krotoszyńskim. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Pierwszym nauczycielem był jego pradziadek, a gen był przekazywany w kolejnych pokoleniach. Po wojnie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na Wydziale Nauk Humanistycznych.

Po przyjeździe do Świdnicy rozpoczął pracę w Liceum Pedagogicznym, gdzie został nauczycielem klas z niemieckim językiem wykładowym. Jako pedagog przepracował w tej szkole 35 lat. Jego pasją było jednak poznawanie i popularyzowanie historii Świdnicy. Przez kilkadziesiąt lat Edmund Nawrocki zgromadził jeden z największych zbiorów materiałów historycznych dotyczących miasta i regionu.

Był autorem kilkuset artykułów i publikacji, w tym przewodnika po świdnickim kościele parafialnym pw. św. Stanisława i Wacława, popularnonaukowego zarysu „Historii Świdnicy” w języku niemieckim, czy też „Dziejów Świdnicy w latach 1243-1526”. W 2008 roku został uhonorowany nagrodą prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Edmund Nawrocki zmarł w niedzielę, 19 maja. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 22 maja o godzinie 9.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu przy al. Brzozowej o godzinie 13.00.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZmiana terminu Budzika w PiDżamie. Mały Gladiator też charytatywnie!
Następny artykułSukces zbiórki podczas rodzinnego festynu. Ponad 13 tysięcy dla PSONI!