Strona główna 0_Slider Wojsławickie rododendrony i azalie w rozkwicie. Szykują się atrakcje dla zwiedzających

Wojsławickie rododendrony i azalie w rozkwicie. Szykują się atrakcje dla zwiedzających

0

Przez wiele długich lat Arboretum w Wojsławicach słynne było jedynie z różaneczników i azalii. Po powiększeniu terenu i wzbogaceniu prezentowanych roślin, od przeszło 30 lat jako placówka Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przyciąga gości przez cały sezon.

Różaneczniki i azalie nadal są jedną z największych atrakcji właśnie teraz, bowiem w drugiej połowie maja przypada zazwyczaj okres ich kwitnienia. Teraz w pełni kwitnienia są azalie, a czas rozkwitu różaneczników tradycyjnie przypadnie na Dzień Matki.

W niedzielę 19 maja zaplanowano „Ogród marzeń”, edukacyjną zabawę prowadzoną przez Marka Jezierskiego z udziałem wielu renomowanych firm związanych z ogrodnictwem. W południe rozpocznie się wykład cenionego szkółkarza, także filozofa natury – Krzysztofa Grzegorczyka pod hasłem „Z łąką w sercu”. Poznamy tajniki życia łąki i dowiemy się jak niezwykle trudno jest człowiekowi założyć prawdziwą łąkę. Będzie też okazja obejrzenia wystawy „Skały i piaski. Fotografie z siedmiu kontynentów” znanego podróżnika i fotografika ze Szwajcarii Andreasa Huerlmanna.

O godz. 16.00 rozpocznie się koncert „Obrazy malowane dźwiękami” z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. Usłyszymy instrumentalne opracowania znanych melodii z filmów, musicali i operetek. Wystąpi zespół ARTRIO z sopranistką Elżbietą Małgorzatą Mach. Także w niedzielę 19. maja zostanie otwarta wystawa, która czynna będzie do 26. maja, prezentująca rośliny wrzosowate. Do tej rodziny roślin, obejmującej ponad 4 tysiące gatunków, należą m. innymi różaneczniki, borówki, wrzosy, wrzośce i wiele innych. Będzie więc okazja poznać ich piękno i różnorodność.

Niedziela 26 maja to święto miłośników roślin wrzosowatych zwane „RODOmanią”. Kolekcja Rhododendron w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego Wojsławicach obejmuje blisko 1000 gatunków i odmian – jest największa w Polsce i uzyskała rangę Narodowej Kolekcji Wzorcowej. Do dziś w historycznej części parku możemy oglądać najstarsze, ponad 100-letnie okazy różaneczników, stale dosadzane są nowe odmiany i tworzone nowe rabaty. Dyrektor Arboretum Hanna Grzeszczak-Nowak poprowadzi spacer i opowie o różanecznikach, prezentując szczególnie te o dekoracyjnych liściach. W programie są też wystawa i pokazy florystyczne, oraz jak każe tradycja, na zakończenie o godzinie 16.00 nabożeństwo majowe.

/Arboretum Wojsławice/

Poprzedni artykułMaraton z filmami o Johnie Wicku w Cinema3D [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułRozdali środki na inwestycje w gminach. 150 tysięcy dla Marcinowic