Strona główna 0_Slider Podróż w czasie ze Świdnickim Bractwem Rycerskim

Podróż w czasie ze Świdnickim Bractwem Rycerskim [FOTO]

2

Wymarzona pogoda, wygodne miejsce i oryginalne atrakcje. To wszystko czeka dzisiaj do 18.00 na mieszkańców Świdnicy i turystów  przy ul. Śląskiej w Świdnicy. Do czasów średniowiecza wszystkich chętnych zaprasza Świdnickie Bractwo Rycerskie.

Obóz z dużą dbałością o wierność historyczną świdniccy rekonstruktorzy rozbili na terenie campingu. – Można obejrzeć w pełni wyposażony namiot rycerski. Obok ulokowana jest piechota i tam też znajduje się jej uzbrojenie, dalej mamy namioty, które zamieszkuje „obsługa”, czyli ciury obozowe – wylicza Andrzej Hercuń, jedyny w Świdnicy rycerz, pasowany w ubiegłym roku. To właśnie on wspólnie z żoną Małgorzatą założył i rozwija świdnickie bractwo. W tej chwili tworzy je około 30 osób, a prawdziwym ewenementem jest powstająca właśnie średniowieczna straż miejska. Dzisiaj na zwiedzających czeka dodatkowa atrakcja – mogą podglądać adeptów formacji podczas musztry. – Oddział się szkoli pod okiem fachowca, Rafała Gardzielewskiego, oficera Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Mamy już osiem strojów, część wyposażenia i regulamin – wyjaśnia szef bractwa. Strażników będzie można oglądać podczas turniejów, prezentacji bractwa, a być może także na uroczystościach miejskich.

Szykuje się jeszcze jedna gratka. Już 7 czerwca Andrzej i Małgorzata Hercuniowie wystąpią jako księżna Agnieszka i książę Bolko II Świdnicki podczas uroczystości z okazji nadania praw miejskich w Świebodzicach. Stroje pary książęcej są na ukończeniu.

Dzisiaj członków bractwa można oglądać w strojach  szytych na wzór oryginalnej, XIV-wiecznej odzieży. Małgorzata Hercuń nosi nawet okulary w drewnianych oprawkach, wykonanych tak, jak w średniowieczu!

Na terenie obozowiska można zobaczyć, jak powstają i smakują podpłomyki, obejrzeć pokaz tkactwa, spróbować sił w wykonywaniu metalowych ozdób czy wziąć udział w warsztatach piśmienniczych. Jak pokazuje bractwo, w średniowieczu ludzie bawili się równie chętnie jak dzisiaj. Każdy może spróbować sił w grach i zabawach plebejskich czy odebrać lekcję szermierki na przyrządach Pagińskiego. Na najmłodszych czekają bezpieczne piankowe miecze i korbacze. – Nasi przyjaciele z Opola, Drużyna Ognistego Węża zapraszają warsztaty łucznicze – dodaje pan Andrzej.

Bractwo w obozowisku pozostanie do jutra. Dzisiaj do godziny 18.00 rycerz, damy i giermkowie zapraszają wszystkich zainteresowanych do zwiedzania i wspólnej zabawy. Wstęp jest bezpłatny. Natomiast pozostały czas członkowie bractwa spędzą na szlifowaniu scenariuszy kolejnych imprez, które będą organizować wiosną i latem.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRozpoczynamy bój o prym w regionie [RELACJA LIVE]
Następny artykułBędzie nowy Klub Seniora w gminie Świdnica