Strona główna 0_Slider Maturalne zmagania w cieniu alarmów bombowych

Maturalne zmagania w cieniu alarmów bombowych [ARKUSZ/FOTO]

0

917 maturzystów z powiatu świdnickiego przystąpiło w poniedziałek do egzaminu dojrzałości. Podczas testu z języka polskiego zmierzyli się z zagadnieniami wolności i samotności. Przebieg maturalnych egzaminów w szkołach powiatu nie został zakłócony przez alarmy o podłożeniu bomby. Podobne groźby dotarły do 122 placówek w różnych częściach kraju.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny, mając do wyboru rozprawkę na temat: „Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do podanego fragmentu Dziadów cz. III całego dramatu oraz wybranego tekstu kultury” lub zinterpretowanie wiersza „Samotność” Anny Świrszczyńskiej.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut. O godzinie 14.00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Zobacz arkusz maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy).

Nie wszędzie maturzyści mogli w spokoju przystąpić do matury. Do ponad setki szkół na terenie całej Polski wpłynęły informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych. – Centralna Komisja Egzaminacyjna została poinformowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej w 2019 r. Działania te mają polegać na przesłaniu pocztą elektroniczną do szkół, w których będzie przeprowadzany egzamin maturalny, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych – poinformował Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak dodał, z informacji uzyskanych od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wynika, że: 122 szkoły zgłosiły do OKE informację o otrzymaniu drogą mailową informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Szkoły przekazały informację do odpowiednich służb, które dokonały sprawdzenia budynków. Wszystkie alarmy były fałszywe. W 61 szkołach – po ich sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się o godz. 9.00, w 57 szkołach – po ich sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem a wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut, w trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu a zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu prowadzenia czynności przez służby. Tylko w jednej szkole ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, przez co zdający przystąpią do egzaminu w czerwcu.

Według danych świdnickiej policji, informacja o podłożeniu bomby nie wpłynęła do żadnej ze szkół powiatu, a tym samym przebieg egzaminu nie został zakłócony.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł7 zastosowań siarczanu magnezu, czyli soli Epsom
Następny artykułŚcieki podmyły jezdnię