Strona główna 0_Slider Koniec problemów z dojazdem strażaków pod wieżowce?

Koniec problemów z dojazdem strażaków pod wieżowce?

22

Szykują się zmiany dotyczące parkowania przed najwyższymi blokami mieszkalnymi na świdnickim Osiedlu Młodych. To reakcja na regularnie powracający problem zastawionego dojazdu pod klatki schodowe, co już kilkukrotnie utrudniało prowadzenie akcji gaśniczej przez strażaków. Do starostwa powiatowego wpłynął wniosek dotyczący zmian w organizacji ruchu przed czterema budynkami.

Przypomnijmy, w ostatnim czasie strażackie wozy miały problem z dotarciem przed budynki przy ulicy Waryńskiego 47-49 (w kwietniu 2019 roku) oraz Waryńskiego 51-53 (w grudniu 2018 roku). W obu przypadkach interwencje dotyczyły niegroźnych pożarów oraz zadymienia klatki schodowej, które nie stanowiły większego zagrożenia dla lokatorów. Gdyby jednak sytuacja okazała się bardziej poważna, w wieżowcach mógłby rozegrać się dramat.

W takiej sytuacji mniejszym problemem jest możliwość prowadzenia samej akcji gaśniczej, bo z tym potrafimy sobie poradzić nawet wtedy, gdy wozy stoją w znacznej odległości, ale gorzej z ewakuacją przy użyciu drabiny. W przymusowej sytuacji samochody na pewno byłyby usuwane przy współpracy z policją i pomocą drogową, ale to zajmuje czas – tłumaczył Jacek Kurczyński ze świdnickiej straży pożarnej. – Z podobnymi incydentami spotykamy się praktycznie na całym osiedlu. Do tej pory nie zdarzyło nam się, żeby nie udało się uratować ludzi z powodu braku dojazdu. Oby nigdy tak się nie stało – dodał.

Jeszcze w grudniu jeden z mieszkańców zwrócił się z prośbą o interwencję do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy, przekazując swoje pismo do wiadomości starostwa powiatowego i straży pożarnej. Prosił on o wyznaczenie i oznakowanie drogi pożarowej do wieżowców przy Waryńskiego 47-49 oraz 51-53. – Brak takiej drogi oraz zastawianie dojazdu do w/w budynków pojazdami uniemożliwia prowadzenie akcji ratunkowych i naraża mieszkańców tych budynków na bezpośrednie zagrożenie utraty życia lub zdrowia oraz na znaczne straty w mieniu – tłumaczył świdniczanin i pytał: – Co musi się wydarzyć, aby taka droga została wytyczona?

Stanowisko w sprawie zastawionych dojazdów zajęła teraz Spółdzielnia Mieszkaniowa. – W dniu 3 stycznia br. zostało przesłane do Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej w Świdnicy pismo, w którym wnioskowaliśmy o oznakowanie placów przed budynkami przy ul. Waryńskiego 47-49, Waryńskiego 51-53, Wyszyńskiego 7-9 oraz Zamenhofa 49-51 zgodnie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – tłumaczy Dorota Wiśniewska, zastępca prezesa SM w Świdnicy. – W dniu 22 lutego br. Spółdzielnia otrzymała pismo z Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej w Świdnicy, z którego m.in. wynikało, iż Urząd Miejski wystąpi z propozycją zmiany organizacji ruchu we wskazanych obszarach do Starosty Świdnickiego i po uzyskaniu zatwierdzenia zmiany, Urząd wniesie określone znaki w pas drogowy – wyjaśnia Wiśniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł„Piwosz” na placu Jana Pawła II, otwarte auto na Saperów. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułŚwidnickie siatkarki pojadą na finał do Zabrza