Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Koncerty i atrakcje w ramach Dni Żarowa, Smaki Świata na świdnickim Rynku, festyny, turnieje, kiermasze, a może zwiedzanie zabytków techniki? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

PaPaLi 2019 i koncert Konrada Imieli (piątek)

W piątek 20 młodych wokalistów prezentuje swoje talenty podczas XIII Przeglądu Piosenki Literackiej PaPaLi. Wręczenie nagród i występ laureatów zaplanowano na godzinę 18.30. Konkurs uświetni koncert Konrada Imieli, dyrektora Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu, który nie tylko wystąpi z recitalem, ale też poprowadzi warsztaty i zasiądzie w jury konkursu.

Bilety w dniu imprezy: 15 zł / 13 zł (dla seniorów). Wejściówki do nabycia w sekretariacie Świdnickiego Ośrodka Kultury – Rynek 43, boczne wejście (pn.-pt. godz. 8.00–16.00), Galeria Fotografii, Rynek 44 (w godzinach otwarcia galerii: wt.-pt. godz. 14.00–18.00, sob. 12.00–16.00) oraz online.

Dni Żarowa (piątek-sobota)

Piątek i sobota upłyną w Żarowie pod znakiem imprez, zabaw i festynów organizowanych w ramach święta miasta i gminy. W programie dwudniowej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy Dni Żarowa przygotowali w tym roku wiele nowych niespodzianek, które gwarantować będą udaną zabawę.

Oprócz koncertów zespołów muzycznych i wokalistów Sławomira, Małgorzaty Ostrowskiej, Zero Procent, Warakomski Trio, Ślad zaplanowano także szereg innych atrakcji.

Świdnicki Festiwal Smaków Świata (piątek-niedziela)

Potrawy z najlepszych kuchni świata już od piątku, 24 maja można skosztować na świdnickim Rynku. Przed miłośnikami dobrego jedzenia prawdziwa uczta dla podniebienia. Świdnicki Festiwal Smaków potrwa do niedzieli, 26 maja. Każdego festiwalowego dnia food trucki będą otwarte w godzinach od 12.00 do 21.00.

Festiwal Zabytków Techniki (sobota-niedziela)

Na Dolnym Śląsku powstał nowy szlak turystyczny. Jest nim Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki, promująca ponad 20 obiektów związanych z industrialnym dziedzictwem regionu. Wszystkie obiekty, które znajdują się na Mapie, wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki (weekend 25-26 maja 2019 roku), kiedy to można będzie zwiedzać je ze zniżką 10-20%, z okazji uroczystości otwarcia nowego szlaku turystycznego.

Obiekty, które znalazły się na szlaku można odnaleźć na stronie www.mapazabytkow.pl.

Kiermasz porcelany w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Wyjątkową i wysokiej jakości porcelanę zaprezentuje fabryka „Karolina” już 25 maja w hali sportowej w Jaworzynie Śląskiej. W atrakcyjnych cenach będzie można zakupić zarówno dekorowaną, jak i niedekorowaną porcelanę, ale także zestawy standardowe oraz pojedyncze wyroby – kubki, filiżanki czy talerze. Kiermasz będzie trwał od godz. 9.00 do 17.00.

Dzień dziecka z policją w Strzegomiu (sobota)

Już w najbliższą sobotę na terenie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy oraz Dzień Dziecka, których organizatorem jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów.

Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji m. in.: pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego, pokaz psa służbowego, zawody w bieganiu, urządzenia dmuchane, konkursy i zabawy.

Europejski Dzień Sąsiada w Bagieńcu (sobota)

Już po raz szósty w Bagieńcu odbędzie się Dzień Sąsiada. Znajdziemy tam porady kosmetyczne czy stoiska z naturalnymi kosmetykami. Będzie również gotowana zupa z pokrzyw czy wiosenna lemoniada. Jak argumentują organizatorzy główną atrakcją będzie wymiana nienoszonych już ubrań, aby żyć w zgodzie z ekologią i przynajmniej w ten sposób ograniczyć produkcję odzieży, co jest dużym obciążeniem dla naszej planety, w świecie zmasowanego konsumpcjonizmu.

Europejski Dzień Sąsiada w Bagieńcu rozpocznie się o godz. 11.00.

Lato na podwórku – festyn na Osiedlu Zawiszów (sobota)

W najbliższy weekend animatorki projektu „Lato na podwórku” szykują moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Świdnicy – i ich Mam. W sobotę 25 maja w godzinach 11.00 – 14.00 przy Szkole Podstawowej nr 1 na ul. Galla Anonima 1 w Świdnicy odbędzie się festyn rodzinny. – Chcemy w ten sposób przywitać się z mieszkańcami Osiedla Zawiszów, gdzie po raz pierwszy w tym roku będą przez całe wakacje odbywać się zajęcia w ramach „Lata na podwórku” – mówią organizatorzy.

W programie festynu: artystyczne warsztaty rodzinne, animacje dla dzieci, warsztaty i malowanie twarzy z MOPS, wspólne tworzenie makiety Zawiszowa,  atrakcje zapewnione przez Bractwo Rycerskie Księcia Bolka Świdnickiego. Wstęp wolny.

Spotkanie autorskie z autorem książki “Internowani na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie” (sobota)

13 grudnia 2017 roku, w 36. rocznicę wprowadzenia przez komunistyczny reżim stanu wojennego promocję miała cenna publikacja. Opracowanie “Internowani na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie” przygotował związany zawodowo z Aresztem Śledczym w Świdnicy kpt. Bartłomiej Perlak.

Spotkanie z autorem książki odbędzie się w sobotę, 25 maja o godzinie 14.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

VIII Parafialny Festyn Rodzinny w Dobromierzu (sobota)

Już sobotę, 25 maja, na terenie rekreacyjnym w dobromierskim parku, odbędzie się Parafialny Festyn Rodzinny, który już po raz ósmy organizuje Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu przy wsparciu Gminy Dobromierz i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu.

Na wszystkich przybyłych gości czekać będą liczne atrakcje i występy artystyczne. W programie m.in. występy zespołów folklorystycznych, pokaz grupy rekonstrukcyjnej Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich, zabawa fantowa oraz zabawa taneczna. Organizatorzy zapewniają również bogatą ofertę kulinarną.

IV Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na IV Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów Świdnica 2019, który odbędzie się 25 maja, od godz. 15.00 na świdnickim Rynku, a w razie niepogody w Teatrze Miejskim.

Przegląd adresowany jest do seniorów z terenu powiatu świdnickiego – działających w klubach seniora, domach kultury, domach pomocy społecznej, oddziałach Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i w innych środowiskach seniorskich – zarówno w zespołach artystycznych, jak i do wykonawców indywidualnych pragnących zaprezentować swoją pracę artystyczną.

Piknik rodzinny w Szczepanowie (sobota)

Rada sołecka w Szczepanowie zaprasza na piknik rodzinny, który odbędzie się w sobotę 25 maja 2019 roku. Start o godzinie 16.00 na Orliku.

W programie: malowanie twarzy, dmuchane zamki, konkursy i zabawy dla dzieci, mecz piłki nożnej (dzieci dorośli), zumba, zabawa taneczna, zimne napoje, pyszne jedzenie i i inne atrakcje.

I Świdnicki Marsz Rotmistrza Pileckiego (sobota)

W sobotę, 25 maja odbędzie się Świdnicki Marsz Rotmistrza Pileckiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Plan wydarzenia:

18.00 – msza święta w Katedrze Świdnickiej
19.00 – sformowanie kolumny i przemarsz z pl. św. Jana Pawła II, ulicami: Daleką, Pułaskiego, Rynek, Franciszkańską, Konopnickiej, na pl. św. Małgorzaty
19.20 – uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej: powitanie, Hymn Polski, przemówienia, występ artystyczny, apel poległych i salwa honorowa Kompanii Honorowej Wojska Polskiego
20.00 – zakończenie

Turniej Super Ligi Judo (niedziela)

Przed nami drugi z czterech tegorocznych turniejów organizowanych w ramach Super Ligi Judo. W niedzielę, 26 maja na terenie świdnickiego lodowiska do walki na macie stanie ponad 800 młodych zawodników z klubów sportowych z Polski i spoza granic naszego kraju. To największe zawody judo organizowane na Dolnym Śląsku.

Świdnica to druga z czterech stacji na trasie sportowych zmagań w ramach tegorocznej edycji Super Ligi Judo. Najbliższy turniej odbędzie się już w niedzielę, 26 maja na terenie lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:30 walkami najstarszych zawodników. Kolejne turnieje odbędą się kolejno w Sobótce (13 października) oraz Oleśnicy (17 listopada). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.superligajudo.pl.

Wstęp na turniej jest bezpłatny.

Dzień Mamy z “Latem na podwórku” w Galerii Świdnickiej (niedziela)

Animatorki projektu „Lato na podwórku” zapraszają do Galerii Świdnickiej na rodzinne warsztaty, podczas których będziemy wspólnie wykonywać wyjątkowe laurki z okazji Dnia Mamy. Nie zabraknie również atrakcji w postaci animacji dla dzieci i malowania buziek. Wydarzenie zaplanowano 26 maja w godz. od 13.00 do 17.00.

Zrób z nami Dzień Mamy i wesprzyj projekt „Lato na podwórku”. Zachęcamy, aby dorzucić się do puszek lub wesprzeć wyjątkową akcję online: https://zrzutka.pl/ne7g9x – zapraszają organizatorzy. Więcej o akcji na: https://ladnehistorie.pl/lato-na-podworku/

Missa Brevis. Prawykonanie kompozycji dla Kościoła Pokoju (niedziela)

26 maja o godzinie 19.00 w kościele Pokoju Świdnicy odbędzie się niezwykły koncert. Paweł Pudło, światowej sławy kompozytor na zamówienie Fundacji Dobrej Muzyki skomponował utwór Missa Brevis – czyli krótka msza, na sopran, mezzosopran, dwie waltornie, flet i kwartet smyczkowy. Kompozycja to spotkanie tradycji z nowoczesnością – tradycyjna forma sakralna w nowoczesnym wydaniu młodego warszawskiego kompozytora.

Paweł Pudło jest autorem wielkich form orkiestrowo-chóralnych, muzyki do filmów, a także producentem muzycznym i reżyserem. Ma na swoim koncie między innymi muzykę na mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012, monumentalną kompozycję welcome to Poland and Ukraine.

Utwór jest skomponowany specjalnie dla Kościoła Pokoju, w którym znajduje się dwoje organów, symfoniczne organy Schlaga oraz barokowe organy ołtarzowe. Wykonawcami utworu będą świdniccy organiści oraz: Dominika Zamara, sopran z Wenecji, Magdalena Cornelius, mezzosopran z Hamburga, waltorniści z Wałbrzycha Anna i Grzegorz Mondry, flecistka ze Świdnicy Sylwia Waindok i kwartet smyczkowy w składzie: Marcin Ostrowski, Dagmara Swestun, Marlena Grodzicka-Myślak i Jakub Myślak.

Organizatorami koncertu są Fundacja Dobrej Muzyki, parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy oraz Gmina Miasto Świdnica.

/opr. mn/