Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Noc Muzeów, obóz średniowieczny w Świdnicy i średniowieczny jarmark na Zamku Grodno, festyn rodzinny nad zalewem Witoszówka, Świdnicki Bieg Papieski, a może derbowy pojedynek piłkarzy Polonii-Stal Świdnica z Górnikiem Wałbrzych? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Noc Muzeów (sobota)

Europejska Noc Muzeów, już od kilkunastu lat ciesząca się we wszystkich krajach niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających, jest doskonała okazją spojrzenia na muzea inaczej niż zwykle – magia nocnego zwiedzania, specjalnie na tę noc przygotowywane wystawy i inne atrakcje sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba gości, a sama idea wykroczyła dawno poza muzea obejmując także galerie sztuki, kościoły, obiekty turystyczne i instytucje kultury.

W sobotę, podczas Nocy Muzeów na odwiedzających czekać będzie Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy. Wszyscy chętni, po nieco dłuższej wyprawie, będą mogli odwiedzić także Zamek Książ, wałbrzyską Starą Kopalnię oraz Muzeum Porcelany.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Jaworzyńskie muzeum otwiera swoje podwoje w 2019 roku już po raz dwunasty. W tym roku zwiedzający będą mieli możliwość odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków – m.in. warsztatu, schronu przeciwlotniczego z lat 40-tych czy kuźni. – Czekamy na Państwa w godzinach 19:00 – 22 00 wstęp bezpłatny, na terenie Muzeum czynne Kolejowe Bistro. Poczujcie klimat lat 70! – zachęcają organizatorzy. Muzeum ma także dodatkową ofertę. Chętni mogą zostać do rana i skorzystać z noclegów w wagonach sypialnianych. Nocleg jest płatny, a szczegóły można znaleźć na stronie muzeum.

Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy

W Noc Muzeów, 18 maja w godz. 19.00 – 22.00 na odwiedzających czekać będzie także Muzeum Gross Rosen. Wstęp wolny.

W programie:
– 19.00, 20.30- projekcje filmu o KL Gross-Rosen,
– 19.45- otwarcie wystawy „Dzielne kobiety z Neubrandenburga” i prelekcja „Byłam numerem…, kobiety w systemie KL Gross-Rosen”,
– 20.30 i 21.00 – przejście z przewodnikiem po terenie byłego obozu.

Uroczystość otwarcia wystawy „Dzielne kobiety z Neubrandenburga” uświetni obecność jej autora Pana Arkadiusza Szlachetki, który jest prawnukiem więźniarki KL Ravensbrück Marii Ratajczak. Jego prababka wraz z innymi więźniarkami została przeniesiona do obozu w Neubrandenburgu. „Wystawa jest hołdem dla kobiet, które przeszły przez obóz koncentracyjny w pododdziale obozu Ravensbrück w Neubrandenburgu.”

Noc Muzeów w Książu

18 maja udostępnione zostanie Mauzoleum Hochbergów po zmroku. Gości oprowadzać będą zamkowi przewodnicy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania. – W niezwykłej atmosferze zejdziecie na głębokość kilku metrów do podziemnej krypty, oryginalnie doświetlonej przez 9 szklanych świetlików. To właśnie w grobowcu Hochbergów obejrzycie także rzadko spotykaną platformę służącą do zwożenia trumny podczas ceremonii pogrzebowej. Wciąż znajdują się tu zachowane sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku jednak są puste. Dlaczego? Dowiecie się podczas zwiedzania! Z pewnością zafascynują Was również odrestaurowane freski F.A. Schefflera przedstawiające Książ z 4 stron świata, które można zobaczyć tylko tutaj! – opisują organizatorzy.

Wejścia grup 18 maja w godzinach: 21:00, 21:15, 21:30, 21:45. Liczba miejsc w każdej grupie jest ograniczona!

Ceny biletów: 1 zł.  Bilet można zakupić poprzez system online na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl (należy wybrać wydarzenie “Noc Muzeów”) oraz w kasach w godzinach otwarcia zamku. Więcej informacji na stronie Zamku Książ.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Dzięki współpracy muzeum z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wałbrzychu, Noc Muzeów będzie okazją do odwiedzenia dwóch wyjątkowych zabytków doby klasycyzmu na wałbrzyskiej starówce – Pałacu Albertich, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Porcelany oraz Kościoła Zbawiciela. – W Muzeum Porcelany będą mogli Państwo odkryć świat Białego Złota. Na naszej stałej ekspozycji zobaczą Państwo obiekty zarówno z fabryk i manufaktur śląskich, jak i europejskich, a także polską ceramikę z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Zapraszamy też do podziwiania naszej najnowszej wystawy czasowej pt. “Śląska porcelana Art déco ”, która nada charakter całemu wydarzeniu, przenosząc nas do barwnych lat 20. i 30. XX. wieku – zachęcają przedstawiciele muzealnej placówki. Zapraszają przy tym do odwiedzenia XVIII-wiecznego Kościoła Zbawiciela, który wzniesiono w latach 1785-1788 według projektu znanego już wówczas, urodzonego w Kamiennej Górze Carla Gottharda Langhansa, projektanta między innymi berlińskiej Bramy Brandenburskiej.

Park Wielokulturowy Stara Kopalnia

Od godziny 19.00 do 23.30 na gości czekać będzie wałbrzyska Stara Kopalnia. Przygotowano dwa rodzaje tras zwiedzania:

  • zwiedzanie dla dzieci, które obejmuje dziecięcy labirynt górniczy, maszynownię szybu Sobótka oraz sztolnię. Godziny wyjść z przewodnikami: 19.00, 19.30, 20.00
  • zwiedzanie dla dorosłych, które obejmuje podziemny chodnik, kuźnię oraz wieżę widokową. Godziny wyjść z przewodnikami: 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00

Zapraszamy również na oprowadzanie po Centrum Ceramiki Unikatowej i wystawie zbiorów unikatowych (godz. 20.00) oraz na oprowadzanie po bieżących wystawach Galerii Sztuki Współczesnej – “Pierwociny” – wystawa malarstwa i rysunku Natalii Niemen oraz Wobec miejsca i czas VI – wystawa poplenerowa fotografii (godz. 22.00).

Bilet za zwiedzanie tego wieczoru będzie można nabyć za 1 zł – do kupienia na stronie www.starakopalnia.pl (zakładka “Kup bilet”) oraz w kasie (Kawiarnia Sztygarówka).

Dni Papieskie, średniowieczne obozy, zawody i pikniki rodzinne

Festiwal “Barka Radości” w Świdnicy (piątek)

XXXIX Dni Otwarte Doradztwa Rolniczego w Świdnicy (sobota)

Obóz Średniowieczny w Świdnicy (sobota)

Świdnickie Bractwo Rycerskie zaprasza w podróż do odległych czasów średniowiecza. Już 18 maja na terenie campingu przy ul. Ślaskiej stanie obozowisko, a na uczestników będą czekały pokazy broni i wyposażenia rycerskiego, warsztaty rzemiosł dawnych, wspólne gotowanie i tańce.

Program:
11:00 – 14:00 – otwarcie obozu – pokazy artylerii, wyposażenia, broni i zbroi, obozowisko rycerskie.
12:00 – 16:00 – warsztaty rzemiosł dawnych (tkactwo, przędzenie wyplatanie sznurków, pismo), szkolenie w zakresie fechtunku,  strzelanie z łuku,  nauka gier średniowiecznych, zabawy plebejskie,  nauka kilku prostych tańców średniowiecznych, wypiek podpłomyków.
14:00 -14.30 – prelekcja na temat Anny Świdnickiej
14.30 -15:00 – prelekcja na temat rycerstwa średniowiecznego

13:00-13:30 oraz 17.30–18:00 pokaz i szkolenie oddziału średniowiecznej świdnickiej straży miejskiej (broń palna, broń drzewcowa) możliwość udziału publiczności.

XIV Jarmark Średniowieczny na Zamku Grodno (sobota-niedziela)

Bractwo Zamku Grodno wraz z Gminą Walim oraz Powiatem Wałbrzyskim mają zaszczyt po raz kolejny zaprosić zarówno brać rekonstruktorską, jak i zainteresowanych średniowieczem turystów, na kolejną odsłonę Jarmarku Średniowiecznego. Tradycyjnie zorganizowany będzie w murach fascynującego i unikatowego Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

W trakcie Jarmarku odbywać się będą zarówno pokazy jak i różnej maści turnieje. Będzie można podziwiać i kupić wytwory rzemiosła z okresu średniowiecza, części z nich nawet spróbować. Oczywiście nie zabraknie bitwy.

Wstęp na terem imprezy jest darmowy.

Festyn strażacki w Stanowicach (sobota)

Mecz Polonia-Stal Świdnica – Górnik Wałbrzych (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 18 maja dojdzie do starcia, które elektryzuje sporą liczbę kibiców. W czwartoligowym meczu przyjaźni piłkarze Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica podejmą ekipę Górnika Wałbrzych. Starcie trzeciej z drugą siłą ligowej tabeli odbędzie się na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, start o godz. 12.00!

Dla wszystkich kibiców, którzy nie będą mogli zjawić się w sobotę na trybunach, Swidnica24.pl przygotuje tradycyjnie tekstową relację LIVE.

Piknik ze sztuką w Białej (niedziela)

Dni Papieskie na sportowo (niedziela)

Po raz drugi Dniom Papieskim towarzyszyć będzie festyn rodzinno-sportowy Wydarzenie pod hasłem „Jan Paweł II papieżem sportowców” odbędzie się w niedzielę, 19 maja nad zalewem Witoszówka. Na uczestników czeka moc atrakcji dla całych rodzin: rekreacyjny bieg wokół zalewu, zawody kajakowe, gry i zabawy, pokazy. Impreza będzie też miała akcent charytatywny: zbiórka środków finansowych na rozbudowę i remont placówek dla osób niepełnosprawnych w Świdnicy i powiecie świdnickim. Wstęp wolny.

Festyn rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa cztery godziny. O 15.00 wystartuje II Bieg Papieski (zapisy od 13.00 w Bosmanacie). Trasa długości nieco ponad dwóch kilometrów wytyczona zostanie wokół akwenu. Bieg ma charakter rekreacyjny, nie będzie mierzony czas. Na pierwszych 450 zapisanych uczestników przewidziano pamiątkowy medal.

O 16.00 rozpoczną się II Rodzinne Zawody Kajakowe (zapisy od 15.00 w Bosmanacie). Dwuosobowe załogi (rodzic+dziecko do 18 lat) będą miały do pokonania dystans ok. 100 metrów. Ilość biegów i system rozgrywki uzależniony będzie od liczby uczestników. Limit załóg – 32.

Część rekreacyjna rozpocznie się o godzinie 14.00. Wokół Bosmanatu staną dmuchańce dla dzieci oraz miasteczka sportowe LZS i TKKF Licznikowiec z grami i zabawami. Będą punkty badań medycznych, przejażdżki na zwierzętach i przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy strefa gastronomiczna z ciepłymi posiłkami, ciastem, słodyczami. PSONI zaprosi również do wzięcia udziału w licytacjach i akcji Kilometry Dobra, w ramach której podjęta zostanie próba pobicia rekordu Guinnessa w długości szeregu monet jednozłotowych. Dochód z tych atrakcji przeznaczony zostanie na rozbudowę i remont placówek dla osób niepełnosprawnych w Świdnicy i powiecie świdnickim.

/opr. mn/