Strona główna 0_Slider Wszystko co musisz wiedzieć o 47. Rajdzie Świdnickim-Krause!

Wszystko co musisz wiedzieć o 47. Rajdzie Świdnickim-Krause!

7

Już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, rozpocznie się 47. Rajd Świdnicki-Krause, pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2019. Do udziału w tegorocznej imprezie zgłosiło się 92 zawodników, a aż jedenaście załóg korzysta z najmocniejszych samochodów klasy R5!

Rajdowcy będą rywalizować na dziewięciu odcinkach specjalnych, których łączna długość wynosi blisko 120 kilometrów. Rywalizacja rozpocznie się od miejskiej próby „Super OS Świdnica” w sobotnie popołudnie (27 kwietnia), a zawodnicy pojawią się na trasie tego widowiskowego odcinka dwukrotnie. Także w sobotę będą rywalizować na doskonale znanej, klasycznej próbie Rościszów – Walim.

Przed rozpoczęciem rywalizacji odbędzie się odcinek testowy. Na trasie Walim (Przełęcz) – Walim zawodnicy w sobotnie przedpołudnie będą sprawdzać ustawienia w swoich samochodach i wprowadzać ostatnie poprawki przed startem tegorocznych zawodów. Odcinek testowy rozpocznie się w sobotę o godzinie 9.00 i zakończy się o 13.30. Warto obserwować te przygotowania na doskonale znanym i lubianym odcinku specjalnym, którego ostatnie metry przebiegają po kultowych „Patelniach Walimskich”.

Walka o zwycięstwo będzie z pewnością bardzo zacięta. Jedenaście załóg skorzysta z samochodów R5, które dają największe szanse na zwycięstwo w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Coraz bardziej popularne auta klasy R5 to bardzo szybkie i widowiskowe konstrukcje, dające zawodnikom możliwość dynamicznego rozwoju swoich umiejętności. 47. Rajd Świdnicki-Krause jest rekordowy, jeżeli chodzi o ilość zgłoszonych samochodów tego typu, ale także inne klasy przedstawiają się niezwykle imponująco…

Dziesięć zespołów zgłosiło się w mocnej klasie Open 4WD, co zapowiada także bardzo zaciętą rywalizację. Do klasy HR2 zgłosiły się cztery zespoły. Aż 14 samochodów widnieje na liście w klasie Open 2WD, trzy załogi w klasie 3, a osiem w klasie 4. Sześć zespołów zgłosiło auta w klasie Open 2WD-, cztery w klasie HR3, sześć w klasie HR4, a trzy w HR5 zamykających listę zgłoszeń. Do pierwszej rundy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się 19 załóg. Dodatkowo trzy pojadą bez pomiaru czasu. Listę otwierają Piotr Zalewski z Piotrem Szadkowskim w Porsche 911 SC. Do rajdu zgłosił się także Robert Luty z Marcinem Celińskim (Subaru Legacy). Artur Rowiński z Magdaleną Tokarską wystartują za kierownicą Audi Quattro, a Marek Suder z Dariuszem Gurdziołkiem zgłosili się w Fordzie Sierra Cosworth 4×4.

Co warto wiedzieć przed startem 47. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE, czyli skrócony harmonogram zawodów:

27 kwietnia (sobota)
Odcinek Testowy „Walim (Przełęcz) – Walim” – 9.00 – 13.30
Ceremonia startu – Świdnica/Rynek – 15.30
OS 1 „Super OS Świdnica” (6,65 km) – 17.03
OS 2 „Rościszów – Walim”(8,40 km) – 17.45
Serwis A (Świdnica OSiR)
OS 3 „Super OS Świdnica” (6,65 km) – 19.15
Serwis B (Świdnica OSiR)

28 kwietnia (niedziela)
Serwis C (Świdnica OSiR)
OS 4 „Kamionki – Walim” (22,20 km) – 8.27
OS 5 „Wolibórz – Jodłownik” (8,30 km) – 9.48
OS 6 „Walim(x1) – Zagórze” (18,20 km) – 10.36
Serwis D (Świdnica OSiR)
OS 7 „Kamionki – Walim” (22,20 km) – 13.01
OS 8 „Wolibórz – Jodłownik” (8,30 km) – 14.22
OS 9 „Walim(x1) – Zagórze” PS (18,20 km) – 15.10
Ceremonia mety – Świdnica, Rynek – 16.20

Szczegółowy harmonogram 47. Rajdu Świdnickiego-Krause jest dostępny pod linkiem: http://rajdkrause.pl/pliki/regulamin/rsmp/zal1.pdf

Rajdowe mapki:

Nagrania z przejazdów odcinków specjalnych:

http://rajdkrause.pl/zobacz-filmy-z-trasy-odcinkow-specjalnych/

Bezpieczna strefa kibica:

http://rajdkrause.pl/bsk/

Godziny zamknięcia dróg:

http://rajdkrause.pl/godziny-zamkniecia-drog/

Ograniczenia w ruchu po mieście podczas trwania rajdu:

Uprzejmie prosimy mieszkańców Świdnicy aby wzięli pod uwagę ograniczenia ruchu kołowego, które wystąpią na terenie naszego miasta podczas trwania 47. Rajdu Świdnickiego-Krause w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia 2019 roku. Ograniczenia wystąpią w okolicach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Śląskiej i na części ulic miejskich podczas trwania odcinka specjalnego przebiegającego przez miasto.

Sobota, 27 kwietnia

Od godziny 8:00 do godziny 21:00 będzie wyłączony z ruchu fragment ulicy Śląskiej od ronda Żołnierzy Wyklętych do skrzyżowania z ulicą Nasypową.

Od godziny 14:00 nastąpi zamknięcie kolejnych ulic, przez które przebiegać będzie trasa miejskiego odcinka specjalnego, przejeżdżanego dwukrotnie – to zamknięcie potrwa do godziny 21:00. Zamknięte zostaną wszystkie ulice okalające Park Centralny, tj. Śląska do ronda Orląt Lwowskich, Lipowa, Garbarska, Wyspiańskiego. Od skrzyżowania z Placem 1000-lecia ulice Sprzymierzeńców, Rycerska, fragmentarycznie Pionierów Ziemi Świdnickiej, Polna Droga, fragment ulicy Wałbrzyskiej od ronda z Polną Drogą (włącznie z rondem) do ulicy Słowiańskiej, ulica Słowiańska do przystanku autobusowego przy cmentarzu (parz rysunek poniżej). Zamknięte będą również obie ulice odchodzące w kierunku centrum od ulicy Przyjaźni – Śląska i Zielona.

Godzina ponownego otwarcia dróg jest zależna od przebiegu wydarzeń na trasie rajdu i może ulec pewnym zmianom. Aby umożliwić mieszkańcom Świdnicy dostęp do Parku Centralnego, organizator rajdu przygotował możliwości wejścia i wyjścia z jego terenu podczas trwania odcinka specjalnego.

Niedziela, 28 kwietnia

Tego dnia rajd opuści Świdnicę – odcinki specjalne będą rozgrywane w Górach Sowich. Utrudnienia jakie powstaną dotyczyć będą kompleksu OSiR przy ulicy Śląskiej oraz kilku ulic przyległych.

W godzinach od 6:00 do 20:00 zamknięty będzie fragment ulicy Śląskiej od ronda Żołnierzy Wyklętych do skrzyżowania z ulicą Zieloną.

W godzinach od 9:30 do 13:00 zamknięta zostanie ulica Pionierów Ziemi Świdnickiej pomiędzy rondami  z ulicą Sprzymierzeńców oraz rondem Żołnierzy Wyklętych włącznie. W dalszym ciągu nieczynny będzie fragment ulicy Śląskiej od ronda Żołnierzy Wyklętych do skrzyżowania z ulicą Zieloną.

Odcinek Specjalny Świdnica – informacje:

Park Centralny – pięć bezpiecznych przejść

W sobotnie popołudnie, 27 kwietnia odbędzie się pierwszy akcent rajdowego święta w naszym mieście – odcinek specjalny rozgrywany na ulicach Świdnicy. Trasa odcinka przebiegać będzie identycznie jak w zeszłym roku – po starcie na ulicy Śląskiej zawodnicy dwukrotnie pokonają pętlę wokół Parku Centralnego i ulicami Rycerską,  Sprzymierzeńców, Polna Droga, Wałbrzyską dojadą  do ulicy Słowiańskiej gdzie będzie zlokalizowana meta odcinka.

Park Centralny będzie  ze wszystkich stron zamknięty drogami, po których będą jeździć samochody rajdowe. Aby umożliwić wejście do i wyjście z Parku organizator zaplanował pięć kontrolowanych przejść, które oznaczone są na poniższym rysunku.

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy Świdnicy są zwolennikami sporów motorowych i pewnie część z nich chciałaby  spędzić wieczór spacerując lub bawiąc się z dziećmi w tym niewątpliwie urokliwym zakątku jakim jest Park Centralny. Dlatego prosimy osoby planujące swój  pobyt w Parku, aby skorzystały właśnie z tych przejść – dołożymy wszelkich starań aby sprawnie pokierować ruchem pieszych w tych pięciu miejscach. Jednak pamiętać należy, że przejścia podczas trwania zawodów będą zamknięte. W poniższej  tabeli  podajemy godziny bezwzględnego zakazu  przejść – informują organizatorzy.

Parkowanie samochodów przy  trasie rajdu

Organizatorzy proszą o usunięcie zaparkowanych aut z ulic po których przebiega odcinek specjalny. Na poniższym rysunku ulice zostały zaznaczone grubszą czerwoną kreską.

Zakaz postoju obowiązuje w sobotę, 27.04.2019 roku od 12:00 do 20:30 i dotyczy mieszkańców ulic Lipowej, Placu Ludowego, Wyspiańskiego, Sprzymierzeńców, Rycerskiej i Polna Droga.

Godzina ponownego otwarcia dróg po zakończeniu odcinka specjalnego może ulec zmianie.

/źródło Rajd Świdnicki Krause/

Poprzedni artykułPięć cennych punktów młodzików Polonii-Stali Świdnica
Następny artykułUczniowie „Ósemki” murem za nauczycielami