Strona główna 0_Slider Wiadomo, kto wyremontuje Franciszkańską

Wiadomo, kto wyremontuje Franciszkańską

5

Za ponad 1 mln 246 tys. złotych spółka Polskie Surowce Skalne zajmie się remontem ulicy Franciszkańskiej. Na tym jednak koniec dobrych wieści dla zmotoryzowanych. Termin zakończenia robót planuje się na 15 października 2019 roku

Ulica Franciszkańska jest jednym z najbardziej uczęszczanych traktów w centrum Świdnicy. Tędy mieszkańcy z Rynku docierają na przystanki przy placu św. Małgorzaty, to także jedna z tras w drodze do Kościoła Pokoju, najchętniej odwiedzanego zabytku w Świdnicy. Po zakończeniu przez MZEC ubiegłorocznych prac związanych z budową sieci ciepłowniczej w ramach programu KAWKA, nawierzchnia jezdni oraz chodników Franciszkańskiej nie została przywrócona do pierwotnego stanu. Jak jeszcze w grudniu 2019 roku przekonywała rzecznik świdnickiego magistratu, z uwagi na wcześniejsze plany przebudowy ulicy, „nieekonomiczne byłoby wydawanie pieniędzy dwukrotnie na naprawę tej samej drogi, w tak krótkim odstępie czasu”.

Perspektywa rychłego rozpoczęcia remontu odsunęła się w czasie wraz z unieważnieniem pierwszego zamówienia na wykonanie robót. Stało się tak pomimo zainteresowania ze strony pięciu wykonawców, z czego oferty trzech z nich mieściły się w planowanym przez świdnickich urzędników budżecie, wynoszącym blisko 1 mln 505 tys. złotych. – W przedmiotowym postępowaniu w dniu 19 lutego 2019 roku upłynął termin związania ofertą. Żaden z wykonawców nie skorzystał z przysługującego mu uprawnienia, wynikającego z art. 85 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych i nie wystąpił z wnioskiem o przedłużenie terminu związania ofertą – wyjaśniała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska w przekazanej oferentom informacji o unieważnieniu przetargu.

Zamówienie powtórzono, zmieniając przy tym termin zakończenia prac z 31 lipca na 15 października. We wtorek ogłoszono, że wybrana została oferta spółki Polskie Surowce Skalne, która odpowiada już m.in. za rewitalizację podwórek między ulicą Siostrzaną i Rynkiem, a także za remont samej Siostrzanej. W ramach modernizacji ulicy Franciszkańskiej odnowiona miałaby zostać wykonana z kostki granitowej jezdnia, a także chodniki. Przewidziano także stworzenie elementów poprawiających bezpieczeństwo: wyniesienie skrzyżowania Franciszkańskiej, Grodzkiej oraz wjazdu do Rynku, zwężenie ulicy Franciszkańskiej przed skrzyżowaniem z Grodzką, wyniesienie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu Franciszkańskiej z Siostrzaną oraz montaż 161 słupków blokujących wjazd na chodnik.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKandydaci „Wiosny” w Świdnicy: chcemy odświeżyć europejską politykę [FOTO]
Następny artykułNaprawy rozpoczęte. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość