Strona główna 0_Slider Czym pojedziemy do Sobótki? Unieważniono przetarg na nowe pociągi

Czym pojedziemy do Sobótki? Unieważniono przetarg na nowe pociągi

0

Kolejom Dolnośląskim nie udało się rozstrzygnąć powtórnego przetargu na dostawę 11 nowych pociągów. Wojewódzki przewoźnik planował nabyć m.in. szynobusy, które miałyby jeździć na trasie ze Świdnicy do Wrocławia przez Sobótkę.

Zarząd spółki KD podjął decyzję o unieważnieniu postępowania na zakup 11 pociągów. Przyczyną unieważnienia jest przekroczenie o blisko 40 mln złotych kosztów zakupu nowych pociągów. Spółka nie posiada dodatkowych środków finansowych mogących zostać przeznaczonych na zwiększenie o taką kwotę wartości projektu. To identyczna decyzja jak ta, którą kilka miesięcy temu podjął poprzedni Zarząd KD, przy niższej cenie ofert niż obecnie – czytamy w komunikacie Kolei Dolnośląskich. Na zakup nowego taboru przewoźnik planował przeznaczyć łącznie 209,1 mln zł, przy czym 85 milionów pochodzić miało z unijnej dotacji, natomiast najkorzystniejsze oferty na szynobusy i składy elektryczne opiewają w sumie na 250,1 mln zł.

Ze względu na koszt zakupu nowych pociągów, w szczególności pojazdów spalinowych, spółka podejmie działania na rzecz zmiany umowy określającej warunki realizacji projektu. Zostanie przygotowane nowe postępowanie przetargowe na realizację powyższego zadania – zapewniają przedstawiciele dolnośląskiego przewoźnika.

Nowe szynobusy miały zostać skierowane m.in. na przeznaczoną do modernizacji linię kolejową łączącą Świdnicę, Sobótkę i Wrocław. Jej remontem, za ponad 245 mln złotych, zajmie się niemiecka firma Schweerbau GmbH. Kolejowa trasa ma być gotowa do grudnia 2020 roku. Jeżeli udałoby się dotrzymać tego terminu, pociągi pasażerskie mogłyby wznowić kursowanie w 2021 roku.

Michał Nadolski
[email protected]