Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Jarmarki wielkanocne w Pszennie, Marcinowicach i Strzegomiu,  widowisko plenerowe w Świdnicy, bezpłatne badania i warsztaty wielkanocne w Galerii Świdnickiej, a może koncerty w ramach przeglądu muzycznego „Truskawka”? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Miejska Droga Krzyżowa w Świdnicy (piątek)

12 kwietnia w Świdnicy odbędzie się Miejska Droga Krzyżowa. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 19.30 przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy (ul. Wałbrzyska). Następnie ulicami: Wałbrzyska, pl. Grunwaldzki, Łukowa, Rynek, Długa, przejdzie na plac św. Jana Pawła II.

Alchemia Teatralna. Spektakl Hamlet (piątek)

W piątek, 12 kwietnia o godz. 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się premiera wyreżyserowanego przez Andrzeja Błażewicza spektaklu “Hamlet” z udziałem zespołu młodzieży Alchemii teatralnej.

Biała sobota. Akcja charytatywna (sobota)

Bezpłatne badania i konsultacje w Galerii Świdnickiej (sobota)

Wiosenna edycja akcji „Nasze Zdrowie” już w sobotę, 13 kwietnia w Galerii Świdnickiej. Mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego po raz kolejny będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji specjalistów. Podczas wydarzenia zaplanowano także warsztaty wielkanocne.

Już od godz. 11.00 bezpłatnie przeprowadzane będą badania densytometryczne w kierunku osteoporozy. Natomiast od godz. 14.00 będzie można skorzystać także z wielu innych darmowych badań, w tym – ostrości wzroku, ucha środkowego, stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu czy poziomu cukru i cholesterolu.

Wykonywane będą również spirometria, USG tarczycy czy pomiar ciśnienia tętniczego krwi. W trakcie akcji będzie można dowiedzieć się też więcej na temat profilaktyki raka piersi czy porozmawiać z dietetykiem. Dostępny będzie również symulator alko i narko gogli. Dodatkowo od godz. 14.00 do 18.00 od strony ulicy Miłego Dnia na zainteresowanych będzie czekał Osteobus i słuchobus.

Podczas wiosennej edycji akcji „Nasze Zdrowie” w godzinach od 14.00 do 18.00 prowadzone będą warsztaty wielkanocne. W programie m.in. ozdabianie specjalnie przygotowanych figurek gipsowych: pisanek, zajączków, baranków oraz styropianowych jaj o wielkości 30 cm, które dzieci ozdabiać będą przeróżnymi technikami. Wszystkie wykonane prace dzieci zabiorą ze sobą na pamiątkę.

Jarmark Wielkanocny w Pszennie (sobota)

Ręcznie zdobione pisanki, palmy wielkanocne, świąteczne dekoracje, cała masa przysmaków, m.in. regionalnych przysmaków z partnerskiej gminy Żukowo, wędliny, pyszne ciasta. Na dzień przed Niedzielą Palmową, warto odwiedzić jarmark wielkanocny w Pszennie. 13 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wraz z Sołectwem Pszenno i Kołem Gospodyń Wiejskich w Pszennie serdecznie zapraszają do Pszenna. Na odwiedzających czeka ponad 30 wystawców. Kiermasz odbędzie się w sali Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika na ul. Wrocławskiej 15 w Pszennie. Początek godz. 13.30.

Świdnicki Przegląd Muzyczny „Truskawka”: koncert Shapeless One (sobota)

Grunge, death metal i hard rock to główne składniki mieszanki, jaką w sobotę w Klubie Bolko zaserwują widzom zespoły Mindless, Collision i The Shapeless One. Będzie to ostatni z trzech koncertów prezentujących wykonawców z powiatu świdnickiego. Dwa poprzednie przyciągnęły ponad 200 osób!

Klub Bolko będzie otwarty od 19:00 a kolejność występów jest następująca:
19:30 Mindless [grunge]
20:30 Collision [death metal]
21:30 The Shapeless One [hard rock]

Więcej informacji na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Rekreacja z biegiem na orientację! (niedziela)

W niedzielę, 14 kwietnia odbędzie się trening biegowy połączony z biegiem na orientację. Świdnicka Grupa Biegowa przeprowadzi o godz. 9.00 lekki trening biegowy na dystansie ok. 5 km. Start z parkingu przy OSIR Świdnica (ul. Śląska).

Biegacze dotrą do Bosmanatu, gdzie o godz. 10.00 rozpocznie się bieg na orientację (teren Parku Harcerskiego). Polegał on będzie na odnalezieniu, w jak najkrótszym czasie, zaznaczonych na mapie punktów kontrolnych. W międzyczasie będzie można wspólnie usmażyć kiełbaski na ognisku przygotowanym przez świdnickich harcerzy.

Widowisko obrzędowe „Wesołego Alleluja!” (niedziela)

Zespoły „Krąg” i „Mała Świdnica” (ŚOK) oraz „Mokrzeszów” i „Ale Babki” (Gmina Świdnica) w Niedzielę Palmową zainscenizują najpiękniejsze, a często już zapomniane, polskie obrzędy wielkanocne.

XV Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach (niedziela)

Mieszkańcy gminy Marcinowice już od dawna wiedzą, że Niedziela Palmowa nieodłącznie wiąże się z Tradycjami Stołu Wielkanocnego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbędzie się 14 kwietnia w obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Marcinowicach. To wyjątkowa okazja do skosztowania tradycyjnych, smacznych, domowych i stworzonych z sercem potraw wielkanocnych. Podczas głównej części wydarzenia zaprezentuje się 34 wystawców z dziesięciu gmin. Wśród wystawców pojawią się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, szkoły, przedszkola, zespoły folklorystyczne i rady sołeckie. Dodatkową atrakcją piętnastych wielkanocnych spotkań będzie możliwość podglądania gotowania na żywo, które zaprezentuje Krzysztof Bigus z TOP 5 programu Master Chef. W trakcie imprezy powstaną: zupa z liści rzodkiewki, gotowana babka wielkanocna z flambirowanymi owocami i jajka po szkocku z ziołowym majonezem. Smakowanie potraw umilą występy zespołów dziecięcych i folklorystycznych. Pokazowe dania zostaną przedstawione jury, które oceni ich smak i walory estetyczne.

Tradycje Stołu Wielkanocnego to również okazja do zrobienia przedświątecznych zakupów od lokalnych producentów. Jak co roku otwarty zostanie Kiermasz Produktu Wielkanocnego (hol i hala B), gdzie odwiedzający będą mogli zaopatrzyć się w lokalne specjały, rękodzieło i ozdoby. W kiermaszu swój udział potwierdziło 22 wystawców.

Impreza odbędzie się w godzinach 14.00-18.00. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.tradycjestolu.marcinowice.pl.

Jarmark wielkanocny w Strzegomiu (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia w Strzegomiu odbędzie się 21. edycja Jarmarku Wielkanocnego.

Jarmark Wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej (niedziela)

Impreza odbędzie się w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej. W trakcie Jarmarku będzie można obejrzeć wystawę nagrodzonych prac w Wielkanocnym Konkursie plastycznym: tradycyjne pisanki, palmy oraz wielkanocne ozdoby. Odbędzie się także uroczystość wręczenia nagród w tym konkursie.

Jak co roku nie zabraknie występów lokalnych artystów i dzieci. Wystąpią dzieci i młodzież z sekcji wokalnej SOKiBP, laureaci przeglądu „Wiosenalia” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Jaworzynie Śląskiej, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie jako zespół „Magic Dance”, formacje mażoretkowe „Fart” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Prima” ze Świdnicy, a także Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnicy, w programie ludowym.

Podczas imprezy odbędą się różnego rodzaju prezentacje i warsztaty oraz pokazy. Będzie można między innymi obejrzeć prezentację tradycyjnego stołu wielkanocnego, nauczyć się nowych i ciekawych sposobów dekoracji potraw świątecznych, a także wziąć udział w warsztatach florystycznych z tworzenia świątecznych ozdób. Na najmłodszych będą oczekiwać wolontariusze Klubu Młodzieżowego, którzy przygotowali różnego rodzaju warsztaty i zabawy związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Gości spragnionych zaś wrażeń kulinarnych zapraszamy na kiermasz ciast i innych wypieków wielkanocnych. Impreza rozpocznie się o godzinie 14:00.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZa duża sala, niesprawny głośnik? Rodzice piszą skargę na dzisiejszy egzamin
Następny artykułLato na podwórku. Zbiórka na dodatkowe lokalizacje