Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń

0

Historyczne rekonstrukcje w Strzegomiu, Dzień Bańki Mydlanej nad zalewem, oficjalne uroczystości majowe, a może Przemysłowa Majówka w Jaworzynie Śląskiej i Piotrowicach? Podpowiadamy, co można robić podczas długiego, majowego weekendu. W najbliższych dniach nie zabranie też sportowych emocji!

1 maja

XI Bieg Goplany

Świdnicki Klub Biegacza Hermes już po raz jedenasty zorganizuje Bieg Goplany. Sportową imprezę zaplanowano na najbliższą środę, 1 maja. Lekkoatleci przebiegną trasę wokół zalewu Witoszówka. Maksymalnie na linii startu może stanąć 300 uczestników. Chętni do udziału będą mogli zgłosić się w dniu imprezy w godzinach 9.00 – 11.30 (Biuro Zawodów, Bosmanat – zalew Witoszówka).

Otwarcie bosmanatu nad zalewem Witoszówka

Od 1 maja będzie można ponownie korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego nad zalewem Witoszówka w Świdnicy. Na gości czekają kajaki, rowery wodne oraz łodzie typu optymist. Bosmanat czynny będzie codziennie od godziny 12.00 do 19.00, ale w pierwszy dzień sezonu godzina otwarcia będzie nieco późniejsza (po zakończeniu Biegu Goplany, którego start przewidziano na godzinę 12.00). Sezon potrwa do końca września. Za wypożyczenie sprzętu w zależności od czasu i dnia pływania trzeba będzie zapłacić od 6 do 12 złotych.

Przemysłowa Majówka w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (27 kwietnia – 5 maja)

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza już po raz dwunasty na Kolejową Majówkę. Zabytkowy tabor, makiety kolejowe, przejażdżki, nowe ekspozycje, sala zabaw z Tomkiem i jego przyjaciółmi. Muzeum zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do największej zachowanej na Dolnym Śląsku parowozowni wachlarzowej, w której zobaczyć będzie można zabytkowy tabor oraz unikalne eksponaty poświęcone historii techniki i przemysłu. W trakcie Majówki organizowane będą będą przejazdy zabytkowym taborem kolejowym po tzw. Trasie Parowozowej – kolejowej trasie wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum, prezentującej ważne dla techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw węglowy i wodny, dźwig bramowy, zapadnię kolejową, obrotnicę czy budynki olejarni i piaskowni.

Dla odwiedzających turystów przygotowano m.in.: przejażdżki, zwiedzanie, prezentacje Warszawy drezyny M20, dla najmłodszych strefa zabaw Tomka i przyjaciół, noclegi w wagonach sypialnych oraz kolejowe kulinaria w Kolejowe Bistro.

Majówka w Folwarku w Piotrowicach Świdnickich (1 – 3 maja)

Na terenie dawnego, renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich, w powstającym Folwarku – przyszłym Muzeum Technik Rolniczych, będzie można poczuć jak pachnie maj na wsi i spędzić ten czas w bliskości z naturą. Zaprezentowana zostanie historia, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych dziedzin aktywności mieszkańców Dolnego Śląska – rolnictwa. Podczas Majówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, zjeść naturalne produkty, zwiedzić kolekcję zabytkowych maszyn oraz oglądać pokazy traktorów.

Majówka potrwa od 1-3 maja, w godzinach od 10.00 – 18.00.

Dzień Solidarności Ludzi Pracy w Świdnicy

O godzinie 12.00 pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim odbędą się przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.

2 maja

Święto Flagi w Świdnicy

W ramach miejsko-powiatowych obchodów uczczony zostanie Dzień Flagi RP. Przed Miejską Biblioteką Publiczną przy ul. Franciszkańskiej 18, w godzinach od 11.00 do 12.00 przewidziano następujące wydarzenia:

  • przekazanie Flagi Narodowej harcerzom,
  • rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Biało-czerwona w obiektywie”,
  • wspólne odśpiewanie pieśni Stanisława Moniuszki ze słowami Jana Czeczota „Prząśniczka”
  • animacje dla najmłodszych.

3 maja

Święto Narodowe 3 Maja w Świdnicy

O godzinie 12.00 na ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie okolicznościowe wystąpienie prezydenta Świdnicy oraz program artystyczny pt. „Zostanie po nas ślad” w wykonaniu zespołów Mażoretki Prima oraz Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

O godz. 12.30 rozpocznie się msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski.

O godz. 19.00 odbędzie się wydarzenie towarzyszące w ramach 26. Świdnickich Nocy Jazzowych: “Muzyka Filmowa” – Paweł Janas, mistrz akordeonu (miejsce: Patio Rynek 43, w razie niepogody Klub „Bolko” pl. Grunwaldzki 11; organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury; wstęp wolny).

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Strzegomiu

Koncert z okazji Święta Konstytucji w Jaworzynie Śląskiej

Z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji, 3 maja 2019 roku w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się koncert patriotyczno-operetkowy. Koncert wykona duet artystów poznańskich scen operetkowych – Agnieszka Wawrzyniak oraz Bartosz Kuczyk. W jaworzyńskiej świątyni będzie można usłyszeć zarówno utwory patriotyczne nawiązujące do obchodzonego w ten dzień święta, jak i popularne utwory rozrywkowe w operetkowych aranżacjach. Tradycyjnie, koncert rozpocznie się o godzinie 12.00, po Mszy Świętej.

Majówka w Żarowie (3-10 maja)

4 maja

Mecz Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica – Orzeł Prusice

Solidny zespół z Prusic zawita do Świdnicy w ramach 25. kolejki IV ligi.

Rajd Arado w Strzegomiu i Wieśnicy (4-5 maja)

Rajd Arado to największe wydarzenie o profilu militarnym w Europie Środkowej. Edukacja historyczna w formie lekcji historii ożywionej (rekonstrukcji historycznej) to sposób przekazu, który od wielu lat doskonale sprawdza się na całym świecie. Środowiska patriotyczne oraz promujące dzieje oręża polskiego od dłuższego czasu stawiają na tę właśnie formę popularyzowania nie tylko dziejów lokalnych, ale także tradycji i kultury, jak również krzewienia postaw związanych z umiłowaniem Ojczyzny. Adresatem tegorocznej edycji Rajdu, który przemierzać będzie Dolny Śląsk są odbiorcy reprezentujący każdą grupę wiekową, zainteresowani nie tylko dziejami militarnymi regionu i Polski, ale także szeroko rozumianą turystyką kulturową oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Program Rajdu Arado w gminie Strzegom:

04.05 (sobota) Strzegom + Wieśnica:
20.30 – Wieczorna prezentacja sprzętu w Strzegomiu (Rynek)
22.00-23.30 – Działania w miejscowości Wieśnica (pod Strzegomiem)

05.05 (niedziela) Strzegom
11.00 – Prezentacja sprzętu w Strzegomiu (Rynek)
13.00 – Inscenizacja w Strzegomiu (Rynek)
14.00-15.00 – Prezentacja sprzętu w Strzegomiu (Rynek)
15.30 – Oficjalne zakończenie Rajdu

5 maja

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości na świdnickim Rynku

Giełda Staroci od prawie 50 lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można. Giełda trwa zwyczajowo od godziny ok. 7.30 do 13.00.

Marconi Duathlon Świdnica

Pierwszy Marconi Duathlon Świdnica odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 5 maja. Zapowiada się wspaniałe święto sportu w zupełnie nowym miejscu na duathlonowej mapie Polski. Do udziału w sportowych zmaganiach zapisało się ponad 330 zawodników.

Duathlon to dyscyplina sportowa będąca jedną z odmian triathlonu. Zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną. W Świdnicy odbędzie się wyścig na dwóch dystansach:

CLASSIC – 10 km biegu/40 km kolarstwa/5km biegu
SPRINT – 5 km biegu/20km kolarstwa/2,5km biegu

Podczas Marconi Duathlonu Świdnica zaplanowano również zawody GreatKids, czyli dystanse dla dzieci oraz klasyfikacje juniorskie w Sprincie.

Więcej informacji na stronie zawodów.

Bubble Day – Dzień Bańki Mydlanej nad zalewem Witoszówka

Dzień Bańki Mydlanej odbędzie się 5 maja nad zalewem Witoszówka, przy bosmanacie. Impreza potrwa od godziny 11.00 do 17.00. Oprócz bańkowych pokazów i zabaw z animatorami nie zabraknie też strefy z darmowym płynem do puszczania wielkich baniek mydlanych. Powstanie też strefa relaksu i wypoczynku, dla najmłodszych stanie dmuchany zamek. – Na miejscu będzie również możliwość zakupu akcesoriów do duuuuużych baniek. Możecie zabrać ze sobą swój sprzęt do tworzenia baniek – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Targ Ziemi w Kraskowie

Chór z Jaworza w Kościele Pokoju

Ewangelicki Chór Kościelny z Jaworza wystąpi 5 maja w Kościele Pokoju w Świdnicy. Usłyszymy pieśni kościelne od XVII wieku po współczesność, które chórzyści zaśpiewają po polsku i w łacinie. Początek koncertu o godzinie 17.00. W programie m.in. utwory Charlesa Gounoda, Mildreda Burtona, Waltera Hoflinga. Wstęp wolny.

Spektakl „Żona do adopcji” w Świdnicy

/opr. mn/

Poprzedni artykułUniwersytet Trzeciego Wieku w Żarowie skończył 10 lat
Następny artykułJutro Bieg Goplany. Będą utrudnienia!