Strona główna 0_Slider Będą matury. Strajk nauczycieli zawieszony

Będą matury. Strajk nauczycieli zawieszony

11

Sławomir Broniarz, szef ZNP w imieniu nauczycieli, rodziców i uczniów, ogłosił zawieszenie strajku w oświacie. Przerwa rozpocznie się od 27 kwietnia, od godziny 6.00, protest zostanie wznowiony we wrześniu.

– Protest mógłby trwać, bo determinacja 600 tysięcy nauczycieli jest ogromna, ale bierzemy odpowiedzialność za uczniów. Rząd nie byłby w stanie przeprowadzić matur – mówił Broniarz podczas konferencji prasowej. Dodał, że ZNP nie podpisze porozumień z rządem na obecnych warunkach ani nie usiądzie do okrągłego stołu.

-Chcemy prawdziwego okrągłego stołu, chcemy promować program „Szkoła na szóstkę”, który chcemy wypracować z ekspertami, z nauczycielami, z uczniami. Zakłada on wzrost nakładów na oświatę do 5% PKB, kształcenie umiejętności, zmniejszenie biurokracji w szkołach, zwiększenie autonomii szkół i wzrost wynagrodzeń nauczycieli – dodał przewodniczący. Wskazał również na pogardę, z jaką nauczyciele zostali potraktowani przez rząd.

Pierwszy etap strajku pokazał, że można się zorganizować i nie należy się godzić na obecne warunki. Chcemy prawdziwej debaty, a nie debaty udawanej, fasadowej – mówił Broniarz i dziękował wszystkim, którzy wspierali strajk i nie dali się zastraszyć. Zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o przygotowanie dobrej i uczciwej propozycji dla nauczycieli i polskiej edukacji.

Jestem zdeterminowana i trwałabym w strajku nawet do czerwca, natomiast nie ma co kryć rozgoryczenia. Ten strajk pokazał, że nie jesteśmy nikomu do niczego potrzebni – mówi jedna ze świdnickich nauczycielek. – Obawiam się, że we wrześniu takiej determinacji nauczycieli już nie będzie. Nadzieją jest to, że rządzący będą tuż przed wyborami i groźba wznowienia strajku wpłynie na ich postawę.

/red./

Poprzedni artykułArtystyczne warsztaty na Placu Pokoju. Ruszyły zapisy!
Następny artykułNietrzeźwy kierowca uciekał przed policją