Strona główna 0_Slider XV-lecie diecezji. Abp. Pennacchio: na ten jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary

XV-lecie diecezji. Abp. Pennacchio: na ten jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary [FOTO]

14

Nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio przewodniczył uroczystej mszy świętej w piętnastą rocznicę powołania diecezji oraz święceń biskupich Ignacego Deca. W sobotę w świdnickiej katedrze odsłonięta została także tablica upamiętniająca diecezjalny jubileusz.

Nabożeństwo pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego było pierwszym z planowanych na ten rok wydarzeń, związanych z 15-leciem diecezji. W sobotniej mszy wzięli udział m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, bp Adam Bałabuch, abp Marian Gołębiewski, jak również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. – Przekazuję jubileuszowe błogosławieństwo od Ojca Świętego, Franciszka. Niech stanie się ono udziałem każdego z was, całego miasta i diecezji świdnickiej. Czynię to z potrzeby mojego serca, przez wstawiennictwo św. Stanisława, patrona diecezji – mówił podczas nabożeństwa abp. Salvatore Pennacchio.

Każda diecezja posiada swoją historię i tradycję. Charakteryzuje ją wypracowany przez lata dorobek duchowy, intelektualny i materialny. Diecezja świdnicka została ogłoszona 24 lutego 2004 roku a ustanowiona 25 marca 2004 roku przez papieża Jana Pawła II. Obecny 2019 roku inspiruje do świętowania 15-lecia powstania diecezji świdnickiej oraz ingresu i święceń pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Na ten jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary – podkreślał nuncjusz apostolski, zaznaczając przy tym swoiste pokrewieństwo ze świdnicką diecezją, bowiem 20 lat temu z rąk Jana Pawła II przyjął święcenia biskupie. – Ten dar pozwala nam być połączonymi we wspólnej modlitwie uwielbienia i dziękczynienia. Dla mnie jest to pierwsza wizyta w Świdnicy, ale mam nadzieję, że nie ostatnia – twierdził.

Z okazji 15-lecia diecezji list do świdnickiego duchowieństwa i wiernych wystosował premier Mateusz Morawiecki. – Jubileusz XV-lecia diecezji świdnickiej jest świętem wszystkich jej kapłanów i wiernych. To okazja do wyrażenia wdzięczności za dar św. Jana Pawła II, który na mocy dekretu powołał do życia tę wspólnotę. Wszystkim zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości pragnę przekazać wyrazy szacunku oraz zapewnienia o mojej pamięci – stwierdził premier w liście odczytanym przez szefa kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michała Dworczyka.

Dziękuję za pracę wychowawczą, jaką pełnią duchowni wśród wiernych, za nauczanie wartości, wszelkie działania na rzecz rodziny i osób potrzebujących. Dziękuję księdzu biskupowi za pracę duszpasterską i nieprzerwane prowadzenie diecezji. Z okazji pięknego jubileuszu pragnę przekazać księżom biskupom, a także wszystkim duchownym i świeckim, którzy wnieśli i wnoszą swój wkład w życie świdnickiego kościoła, wyrazy głębokiego szacunku i najwyższego uznania. Jestem przekonany, że dzieło wiary, wspólnej pracy i otwartości serc, które od 15 lat powstaje na świdnickiej ziemi będzie się rozwijało i przynosiło dobre owoce – zapewnił premier Morawiecki.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułEkstremalna niedziela z Decapitated
Następny artykułNad zalewem i w parkach. Świdniczanie powitali wiosnę [FOTO]