Strona główna 0_Slider Komu 1% podatku? Wesprzyj małego Macieja i świdnickie hospicjum

Komu 1% podatku? Wesprzyj małego Macieja i świdnickie hospicjum

0

Termin złożenia zeznania podatkowego za 2018 rok mija 30 kwietnia. Przy wypełnianiu formularza warto pamiętać o wyborze organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Komu ze Świdnicy i okolic warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

Przekaż 1% na Hospicjum

Świdnickie Hospicjum działa od 25 lat i ma po opieką ponad 40 chorych. Zapewnia im wszechstronną opiekę, dba o jak najlepszy komfort życia, a przede wszystkim uśmierza ból towarzyszący chorobom nowotworowym. – Nasz zespół, w skład którego wchodzi lekarz, pielęgniarki i wolontariusze, dobrze sobie radzi z wieloma dolegliwościami, które mogą pojawić się na każdym etapie choroby nowotworowej. Jednym z najważniejszych działań jest walka z bólem, który w istotny sposób może wpłynąć na jakość życia chorego; ogranicza jego aktywność, zaburza sen, zniechęca do kontaktów z bliskimi. Ból może być także przyczyną lęków i depresji. Dlatego staramy się stosować najnowsze metody leczenia z użyciem środków farmakologicznych, które są w stanie ten ból pokonać – mówi Joanna Gadzińska, prezes Hospicjum w Świdnicy.

Zapewniamy chorym bezpłatnie sprzęt rehabilitacyjny, m.in. łóżka wielofunkcyjne, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, ssaki, inhalatory, pompy infuzyjne, wózki inwalidzkie, wózki toaletowe, chodziki i wiele innych. Wydajemy bezpłatnie środki opatrunkowe i leki. Wspomagamy też rodziny chorych, wspierając je na każdym etapie opieki nad bliskimi, zapewniając pomoc medyczną, psychologiczną i duchową – wylicza Gadzińska.

Prawidłowe funkcjonowanie hospicjum domowego wymaga ogromnych nakładów finansowych. Potrzeby są ogromne, gdyż z roku na rok wzrasta liczba osób kierujących do prośby o pomoc i objęcie opieką z uwagi na choroby nowotworowe, które w coraz większym stopniu nas dotykają. Nie wszyscy mają bliską rodzinę, która pomaga i wspiera. Jest wiele osób samotnych, które w chorobie są pozostawione same sobie. – Chcemy trafić do wszystkich, by w tych ciężkich chwilach byli otoczeni troskliwą opieką naszych pracowników. Wielkim problemem Świdnicy jest ograniczony dostęp do stacjonarnej opieki hospicyjnej. Wielu chorych w stanie terminalnym nie ma na nią szansy, ponieważ brakuje dla nich miejsc. Takich placówek jest zbyt mało w stosunku do potrzeb. Wiemy to, dlatego chcemy się rozwijać. Planujemy budowę stacjonarnego hospicjum, by zapewnić potrzebującym najlepszą opiekę w terminalnej chorobie. Tu czas nie działa na korzyść pacjentów, dlatego trzeba się spieszyć – tłumaczy prezes.

Jak dodaje, świdniczanie w coraz większym stopniu biorą na siebie odpowiedzialność za inicjatywy, które uważają za ważne – wspierając je poprzez przekazywanie 1% oraz darowizn. – Teraz prosimy o wsparcie naszego hospicjum. Jest to czas, gdy wiele osób stoi przed koniecznością rozliczenia się z fiskusem i zdecydowania, komu przekazać 1% swojego podatku. W tym roku jest to proste, gdyż zeznanie podatkowe za 2018 rok przygotowała za podatników skarbówka. Do 30 kwietnia każda osoba może zapoznać się ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym, uzupełnić bądź skorygować go i zaakceptować. Liczymy na was. Na to, że razem z nami chcecie pomagać innym. Twój 1% naprawdę może pomóc – zaznacza Gadzińska.

1% dla Macieja Kuriaty

Maciej ma 13 lat i choruje na rzadką, nieuleczalną chorobę genetyczną – nerwiakowłókniakowatość typu 1, zwaną również zespołem Recklinghausena. Dodatkowo u chłopca stwierdzono zespół Aspergera i nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi. Wymaga stałej opieki medycznej i rehabilitacji. Właśnie na ten cel trafią środki przekazane przez podatników.

Możesz pomóc Maciejowi przekazując swój 1% podatku. Wystarczy, że w rozliczeniu rocznym PIT wpiszesz nazwę Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” numer KRS 0000037904, zaś w rubryce cel szczegółowy wpisać: 33653 Maciej Kuriara.

***

W tym roku zeznania PIT-37 i PIT-38 wypełnił za podatników urząd skarbowy. Od 15 lutego za pośrednictwem nowego serwisu „Twój e-PIT” gotowe rozliczenia można zaakceptować albo zmienić – wskazując m.in. organizację pożytku publicznego lub konkretny cel, na który chcemy przekazać 1% podatku. „Twój e-PIT” automatycznie wskazuje cel szczegółowy, który został wybrany w roku ubiegłym. Podane dane można oczywiście edytować, a internetowy serwis  sam wyliczy kwotę 1% podatku na podstawie aktualnych danych.

Jak można przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

 1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT.
 2. Uwierzytelnij się poprzez użycie profilu zaufanego lub podanie swoich danych:
  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 rok.
 3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
 4. Jeśli robisz to po raz pierwszy:
  • wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.
 5. Jeśli chcesz zmienić OPP:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1%,
  • wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
  • zatwierdź tę zmianę.
 6. Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”,
  • nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
  • zatwierdź tę zmianę.
 7. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

/mn/

Poprzedni artykułCo zrobić żeby ślimaki nie zjadły nam trawnika?
Następny artykułCmentarz przy Słowiańskiej zyska nowy parking i wejście