Strona główna Wydarzenia Co zrobić żeby ślimaki nie zjadły nam trawnika?

Co zrobić żeby ślimaki nie zjadły nam trawnika?

0

Wiosna tuż, tuż… Zarówno doświadczeni, jak i początkujący miłośnicy roślin, działkowcy i ogrodnicy wyruszają do boju. I byłby to bój wygrany, gdyby nie to, że nie wystarczy posadzić i podlać! Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu organizuje otwarty wykład dla miłośników roślin, o tym, jak bezpiecznie i skutecznie chronić rośliny w ogrodach, na działkach i balkonach, jak radzić sobie z owadami, grzybami, ślimakami, kiedy i co robić.

Utrapieniem mogą być szkodniki, czyli zwierzęta, które w trakcie swojego cyklu rozwojowego żerują na roślinach uprawnych – mogą przenosić choroby i powodować śmierć rośliny. Najgroźniejsze należą do gromady nicieni, pajęczaków i owadów. Ale straty w uprawach powodują też ślimaki, ptaki i ssaki. Choroby roślin mogą wynikać także z temperatury, nadmiaru lub niedoboru wilgoci albo składników pokarmowych w glebie, nieodpowiedniego stanowiska. Naszym uprawom zagrażają też pasożyty: wirusy, bakterie, grzyby i rośliny pasożytnicze – wylicza dr Włodzimierz Kita, specjalista ochrony roślin, fitopatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Cała sztuka polega na tym, by chronić rośliny bez szkody dla środowiska naturalnego. Obowiązująca metoda integrowanej ochrony polega na łącznym zastosowaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin z ograniczeniem metody chemicznej.

I tego uczą specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu organizując otwarte wykłady i warsztaty dla miłośników roślin. Już 14 marca dr Włodzimierz Kita podzieli się z miłośnikami roślin, ogrodnikami i działkowcami wiedzą z entomologii stosowanej, tj. nauki o szkodnikach, fitopatologii, czyli nauki o chorobach roślin, i najnowszą wiedzą o środkach ochrony roślin. Będzie okazja, by dowiedzieć się, jak bez nadmiaru chemii pozbyć się pajęczaków, odstraszyć ślimaki albo osłonić swoje rośliny np. przed rdzą.

Spotkanie z doktorem Włodzimierzem Kitą, specjalistą ochrony roślin, odbędzie się w najbliższy czwartek, 14 marca o godz. 17.00 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy pl. Grunwaldzki 24A (aula na II piętrze). Wykład potrwa około 1,5 godziny. Uwaga, konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie ochrona-roslin.evenea.pl.

/UPWr, opr. mn/

Poprzedni artykułPierwsza superbohaterka Marvela już na wielkim ekranie! [KONKURS CINEMA3D]
Następny artykułKomu 1% podatku? Wesprzyj małego Macieja i świdnickie hospicjum