Strona główna 0_Slider Cmentarz przy Słowiańskiej zyska nowy parking i wejście

Cmentarz przy Słowiańskiej zyska nowy parking i wejście

1

Szykują się zmiany wokół świdnickiego cmentarza komunalnego przy ulicy Słowiańskiej. Miejscy urzędnicy planują utworzenie nowego wejścia na teren nekropolii, a także budowę nowego parkingu. Pierwsze prace przygotowawcze mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Na niedogodności przy odwiedzaniu cmentarza wskazywali mieszkańcy, a ostatnio głos w tej sprawie zabrali radni Wspólnoty Samorządowej, którzy zaapelowali do prezydent Świdnicy o rozważenie budowy nowego wejścia na teren nekropolii. – Obecnie wejście tylko przez bramę główną powoduje potrzebę przejścia przez cały cmentarz, aby dojść na jego koniec – stwierdzili w złożonej interpelacji Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Lesław Pogórski oraz Jan Jaśkowiak. Jak zapewniła ich Beata Moskal-Słaniewska – problem ten został przez miasto dostrzeżony, podobnie jak konieczność utworzenia nowych miejsc parkingowych w okolicy.

Rozumiemy, że odległości na cmentarzu jakie trzeba czasami pokonać, aby odwiedzić groby bliskich zmarłych mogą być utrudnieniem i dużym wysiłkiem, szczególnie dla osób starszych. Przygotowany został projekt budowlany robót zamiennych umożliwiający dokonanie zmian w pierwotnej dokumentacji rozbudowy cmentarza z 2007 roku. Przygotowana dokumentacja została zatwierdzona przez starostwo powiatowe, wydana została pozytywna decyzja o zmianie pozwolenia na budowę. To umożliwi opracowanie w przyszłości projektu wykonawczego dla budowy parkingu – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Jak deklaruje, jeszcze w tym roku miasto przystąpi do wstępnej fazy robót. – Prace będą dotyczyć oczyszczenia i wyrównania miejsca pod przyszły parking oraz wykonania tymczasowego drugiego wejścia na cmentarz. Nowy parking oraz wejście usytuowane będzie przy ul. Słowiańskiej w rejonie obecnych granic cmentarza – wyjaśnia Dzwonkowska.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, mn