Strona główna 0_Slider Czy będą egzaminy? Co z opieką nad dziećmi? Będą problemy, będą narady

Czy będą egzaminy? Co z opieką nad dziećmi? Będą problemy, będą narady

0

Nie ma możliwości, by przeprowadzić egzaminy gimnazjalistów i ósmoklasistów tam, gdzie niemal 100 procent nauczycieli będzie strajkowało – to jedna z odpowiedzi na pytania, jak szkoły i przedszkola będą pracować w trakcie zapowiedzianego na 8 kwietnia protestu.

Zdjęcie archiwalne

Przypomnijmy. W Świdnicy w referendum zorganizowanym przez ZNP wzięły udział wszystkie publiczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i 4 przedszkola. Swój głos oddało 82,7 procent uprawnionych, 86,7 procent jest za strajkiem. Protestu nie będzie jedynie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, prowadzonym przez Urząd Marszałkowski, gdzie głosowało 22% pracowników.

W Żarowie w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę uprawnionych do głosowania było 154 wszystkich pracowników szkoły (nauczycieli, pracownicy administracji i obsługi), udział w nim wzięło 117 osób, z czego za strajkiem opowiedziało się 107 z nich. Natomiast w Zespole Szkół w Żarowie uprawnionych do głosowania było 29 osób, udział wzięły 24 osoby, zaś za strajkiem opowiedziało się 23 pracowników.

W Świebodzicach na 11 publicznych placówek referenda zostały przeprowadzone w dziewięciu. W głosowaniu wzięło udział 80% uprawnionych. 96% z nich jest za strajkiem.

W Strzegomiu i gminie Strzegom za strajkiem opowiedzieli się pracownicy wszystkich szkół i przedszkoli publicznych.

Jakie plan w związku z zapowiedzianym strajkiem mają samorządy, będące organami prowadzącymi dla publicznych przedszkoli i szkół?

Świdnica

Z informacji uzyskanych od dyrektorów świdnickich jednostek oświatowych, wynika, że nie będzie możliwe przeprowadzenie egzaminów zgodnie z obowiązującymi przepisami. To nie organ prowadzący szkoły ponosi odpowiedzialność za sprawne przeprowadzenie egzaminów. Zatem adresatami Pani pytań powinno być Dolnośląskie Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wg danych na dzień 26 marca br., na 15 publicznych placówek w 12 przesądzono o przystąpieniu do strajku. Opowiedziało się za nim od 60 do 100% pracowników szkół i przedszkoli. Jak zapewne Pani się domyśla, niezwykle trudno, wręcz niemożliwe staje się „zabezpieczenie opieki nad dziećmi i młodzieżą” w tych placówkach oświatowych, gdzie 100% lub niemal 100% pracowników zadeklarowało, że przystępuje do strajku. Natomiast ci spośród nauczycieli, którzy nie przystąpią do strajku od 8 kwietnia br., zostaną zobowiązani przez dyrektorów jednostek do opieki nad uczniami.

Magdalena Dzwonkowska
rzecznik prasowy UM w Świdnicy

Grupa świdnickich radnych podpisała się pod apelem dotyczącym podwyżek płac dla nauczycieli, skierowanym do Prezesa Rady Ministrów. – Rada Miejska wyraża sprzeciw wobec braku działań ze strony Ministra Edukacji Narodowej wychodzących na przeciw oczekiwaniom płacowym nauczycieli oraz zaniepokojenie wobec rosnącego niezadowolenia wśród środowiska oświatowego. (…) Radni Rady Miejskiej wnoszą do Prezesa Rady Ministrów RP o interwencję w przedmiotowej sprawie, a także podjęcie stosownych działań w celu zapobieżenia eskalacji społecznych niepokojów w środowisku nauczycielskim oraz przeciwdziałaniu istniejącego od dłuższego czasu chaosowi w polskiej edukacji – stwierdzono w apelu, odczytanym podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej przez wiceprzewodniczącą Joannę Gadzińską. Pod apelem podpisali się Lech Bokszczanin, Jan Dzięcielski, Rafał Fasuga, Joanna Gadzińska, Albert Gaszyński, Krzysztof Grudziński, Tomasz Kępa, Mariusz Kuc, Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Danuta Morańska, Marcin Paluszek, Marcin Wach, Władysław Wołosz oraz Wiesław Żurek.

Głos w sprawie nauczycielskich podwyżek zabrali także radni PiS. – Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości uważa, że w celu docenienia ciężkiej i odpowiedzialnej pracy nauczycieli należy dołożyć z każdej strony wszelkich starań, aby wzmocnić prestiż tego zawodu. Jednocześnie poddajemy pod wątpliwość, czy termin i sposób zaproponowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajku nie wpłynie negatywnie na wyniki egzaminów i promocji uczniów do następnych klas. W naszych szeregach też są nauczyciele i w naszych rodzinach też są nauczyciele, więc jak najbardziej wspieramy tą grupę zawodową – mówiła radna Luiza Nowaczyńska.

Powiat świdnicki

5 kwietnia, o 8.30 wszyscy dyrektorzy zdadzą raport o sytuacji w placówkach i udzielą informacji czy i w jakiej formie odbędzie się w ich placówce strajk. Egzaminy, o których mowa odbędą się w placówkach specjalnych a tam, z powodu małej liczby uczniów, nie ma zagrożenia, że egzaminy się nie odbędą.

Piotr Dębek
rzecznik prasowy starostwa powiatowego

Gmina Żarów

Szczegóły organizacyjne dot. zapewnienia opieki oraz przeprowadzenia egzaminów ósmoklasistów i uczniów gimnazjum zostaną ustalone w przyszłym tygodniu.

Katarzyna Janik, UM Żarów

Strzegom

Narada dyrektorów w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa uczniów  w czasie trwania strajku odbędzie się na początku przyszłego tygodnia, po poniedziałkowych rozmowach związkowców z przedstawicielami rządu.

W spotkaniu weźmie udział dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury oraz Prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Sprawa organizacji egzaminów , a przede wszystkim ich przebiegu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa to obowiązek nie tylko dyrektorów szkół, ale również Kuratorium Oświaty i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Od początku dyrektorzy szkół w komunikatach informowali Kuratorium Oświaty o zagrożeniach dotyczących przeprowadzania egzaminów. Największy problem pojawia się w szkołach, które muszą powołać kilka komisji egzaminacyjnych, w komisjach brakuje również nauczycieli z innych szkół.

Małgorzata Kus-Pożoga, UM w Strzegomiu

Gmina Dobromierz

Sposób w jaki będzie zabezpieczona opieka nad dziećmi i młodzieżą uzależniony jest od skali akcji protestacyjnej w szkołach. Jednak uczniom zostaną zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

W zakresie przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych dyrektorzy szkół dołożą wszelkich starań, aby odbyły się one bez zakłóceń.

 Monika Borysewicz
sekretarz gminy  Dobromierz

/Zebrała Agnieszka Szymkiewicz/

Poprzedni artykułUkrył marihuanę w pralce
Następny artykułŻołnierz wyklęty uhonorowany. Bogdan Zdrojewski awansowany na stopień podpułkownika