Strona główna 0_Slider Biskup Dec zachęca do modlitwy za molestowane dzieci

Biskup Dec zachęca do modlitwy za molestowane dzieci

14

8 marca w Kościele katolickim obchodzony będzie „dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich”. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka. Do gorliwej modlitwy za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim przez duchownych wzywa także biskup świdnicki Ignacy Dec.

Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu ma być przeżywany w całym Kościele w Polsce jako dzień postu oraz modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. W tym roku ten pokutny dzień przypada 8 marca – informuje świdnicka kuria biskupia.

W intencji ofiar wykorzystania, a także za wszystkie krzywdy wyrządzone przez duchownych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych, 8 marca o godzinie 17.00 w katedrze świdnickiej zostanie odprawiona Droga Krzyżowa. Świdnicka kuria udostępniła na swojej stronie internetowej tekst rozważań do odprawienia nabożeństwa w tym dniu. Czytamy w nich m.in., że „(…) nic jednak nie może usprawiedliwić obciążenia krzyżem tak Jezusa, jak i kogokolwiek z ludzi, siostrę, brata, dziecko… To straszne, gdy zło druzgocze wątłe ramiona, rani serca, niszczy zaufanie i zamienia w koszmar dopiero co wschodzące życie”.

„Prosimy Cię [Panie Jezu] o hojność serca, abyśmy stali się zdolni zapewnić ochronę dzieciom i młodzieży zagrożonym przemocą. Prosimy Cię o dar serca współczującego, byśmy byli zdolni zbliżyć się do tych, którzy zostali zranieni przez wykorzystanie seksualne. Prosimy o odwagę i zdecydowanie, gdy staramy się zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży w naszych wspólnotach” – brzmi z kolei fragment opublikowanej przez kurię modlitwy za ofiary molestowania.

W przeszłości na terenie diecezji świdnickiej zdarzały się przypadki przestępstw seksualnych wobec dzieci, których dopuścili się księża i zakonnicy. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Pszennie. Ksiądz Edward P., były proboszcz tamtejszej parafii został w 2003 roku skazany za molestowanie ministrantów na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Po trzech latach duchowny wrócił do posługi kapłańskiej. Po tym jak jego wyrok uległ zatarciu, a sąd nie orzekł wobec księdza zakazów pełnienia funkcji duszpasterskich i kontaktu z nieletnimi, archidiecezja pozwoliła mu wrócić do pełnienia funkcji proboszcza w innej parafii. Ksiądz trafił na parafię w Brożcu, ale decyzją arcybiskupa został odwołany.

Dzień postu i modlitwy odbędzie się w niecały tydzień po ujawnieniu sprawy wikarego z Ząbkowic Śląskich, wcześniej służącego w Kłodzku, Jaworzynie Śląskiej i Żarowie, który miał wysyłać niestosowne SMS-y do 13-letniej dziewczynki. W tej sprawie prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające, zaś sam duchowny został przez świdnicką kurię odwołany z parafii, otrzymał zakaz wykonywania posługi duszpasterskiej do czasu wyjaśnienia sprawy, a także został oddelegowany do domu księży emerytów w Świdnicy. Na razie ksiądz nie usłyszał żadnych zarzutów.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułUdana próba generalna przed startem ligi!
Następny artykułChaos coraz bliżej mistrzostwa