Strona główna 0_Slider 90% nauczycieli z liceum minister Zalewskiej za strajkiem. Kto jeszcze w powiecie...

90% nauczycieli z liceum minister Zalewskiej za strajkiem. Kto jeszcze w powiecie świdnickim?

2

Zdecydowana większość nauczycieli publicznych placówek oświatowych w powiecie świdnickim opowiada się za strajkiem. Wyniki referendum ogłasza Związek Nauczycielstwa Polskiego. Do piątku potrwa jeszcze referendum zorganizowane przez oświatową “Solidarność”.

W Świdnicy w referendum zorganizowanym przez ZNP wzięły udział wszystkie publiczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i 4 przedszkola. Swój głos oddało 82,7 procent uprawnionych, 86,7 procent jest za strajkiem. Protestu nie będzie jedynie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, prowadzonym przez Urząd Marszałkowski, gdzie głosowało 22% pracowników.

W Żarowie w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę uprawnionych do głosowania było 154 wszystkich pracowników szkoły (nauczycieli, pracownicy administracji i obsługi), udział w nim wzięło 117 osób, z czego za strajkiem opowiedziało się 107 z nich. Natomiast w Zespole Szkół w Żarowie uprawnionych do głosowania było 29 osób, udział wzięły 24 osoby, zaś za strajkiem opowiedziało się 23 pracowników.

W Świebodzicach na 11 publicznych placówek referenda zostały przeprowadzone w dziewięciu. W głosowaniu wzięło udział 80% uprawnionych. 96% z nich jest za strajkiem. Protest poparli nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego, gdzie nauczycielką języka polskiego i wicedyrektorem była obecna minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Za strajkiem opowiedziało się 90% głosujących, a udział w referendum wzięło 80% pracowników szkoły.

W Strzegomiu i gminie Strzegom za strajkiem opowiedzieli się pracownicy wszystkich szkół i przedszkoli publicznych.

 Własne referenda w placówkach publicznych prowadzi oświatowa Solidarność. Głosowania dotyczące przystąpienia do strajku potrwają do 29 marca. – Termin protestu nie jest jeszcze wyznaczony, ale najprawdopodobniej będzie to także 8 kwietnia – mówi Jolanta Kornel, szefowa świdnickiego oddziału Solidarności.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podniesienia podstawowej płacy w oświacie o 1000 złotych. Solidarność żąda podwyżki płacy podstawowej o 15% w tym i o kolejne 15% w przyszłym roku.

Agnieszka Szymkiewicz