Strona główna 0_Slider Wstrzymano sprzedaż popularnych leków na przeziębienie

Wstrzymano sprzedaż popularnych leków na przeziębienie

2

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał w poniedziałek decyzję o wstrzymaniu sprzedaży sześciu leków – syropów, kropli doustnych i tabletek stosowanych przy przeziębieniu u dzieci i dorosłych. Chodzi o medykamenty zawierające w swoim składzie fenspiryd, który może bardziej szkodzić, niż pomagać.

zdjęcie ilustracyjne (fot. Original_Frank/Pixabay)

Decyzja czasowym zakazie wprowadzania do obrotu leków oraz wstrzymania obrotu nimi została podjęta po informacjach przekazanych przez jednego z producentów, który w wyniku przeprowadzonych badań stwierdził, że „stosunek korzyści do ryzyka dla substancji czynnej fenspiryd nie jest korzystny”. O wstrzymanie sprzedaży leków zawnioskował także prezes krajowego urzędu rejestracji produktów leczniczych po tym, jak francuska agencja ds. leków wystąpiła o wszczęcie pilnej procedury unijnej mającej na celu ponowne sprawdzenie, jakie skutki dla zdrowia niesie ze sobą stosowanie środków zawierających fenspiryd. Od wyników tej analizy zależy, czy medykamenty z tą substancją w składzie ponownie wrócą do obrotu.

Na liście leków znalazły się: wszystkie serie Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen. Decyzje w sprawie ich wycofania z obrotu mają rygor natychmiastowej wykonalności.

/mn/

Poprzedni artykułPrzepadła dotacja na remont niszczejącej kamienicy
Następny artykułPo e-dowód od 4 marca