Strona główna Wydarzenia Po e-dowód od 4 marca

Po e-dowód od 4 marca

0

Od 4 marca będzie można składać wnioski o nowe dowody osobiste. Oprócz dotychczasowych zabezpieczeń, nowy dokument tożsamości będzie miał elektronicznego chipa. E-dowód umożliwi m.in. logowanie się do portali administracji publicznej, elektroniczne podpisywanie dokumentów (ePUAP), korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość posiadacza oraz jego obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, będzie można używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracja publiczną i innymi podmiotami. Na umieszczonym wewnątrz chipie znajdą się m.in. dane identyfikacyjne posiadacza, a także zdjęcie biometryczne.

Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy – tłumaczą urzędnicy z Ministerstwa Cyfryzacji.

Pierwsze e-dowody Polacy otrzymają w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku.

/Ministerstwo Cyfryzacji, opr. mn/

Poprzedni artykułWstrzymano sprzedaż popularnych leków na przeziębienie
Następny artykułKomedia czy horror? Walentynkowe maratony w Cinema3D [ROZWIĄZANIE KONKURSÓW]