Strona główna 0_Slider Gdzie stanie replika Fokkera? Głosowanie tylko do jutra

Gdzie stanie replika Fokkera? Głosowanie tylko do jutra

4

Do 5 lutego potrwają internetowe konsultacje, podczas których mieszkańcy Świdnicy mogą wskazać, gdzie powinna stanąć replika samolotu „Czerwonego Barona”. Głosować można na trzy proponowane lokalizacje – w tym na skwer Lecha Kaczyńskiego. Ten pomysł spotkał się z krytyką zarówno ze strony opozycyjnych radnych, jak i samej prezydent Świdnicy, która zadeklarowała, że nie poprze propozycji umieszczonej w miejskiej ankiecie.

W 2016 roku na świdnickim Rynku prezentowana była inna replika trójpłatowca

Przypomnijmy, 23 stycznia ruszyły konsultacje społeczne na temat miejsca ekspozycji mobilnej repliki samolotu Fokker Dr.I. – Zgodnie z warunkami polsko-czeskiego projektu „Odlotowe miasta – Świdnica i Trutnov” oraz strategią rozwoju turystycznego Świdnicy, replika powinna stanąć w miejscu łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców. Spośród wielu takich miejsc w Świdnicy wytypowano trzy – główną aleję Parku Sikorskiego oraz dwa zaniedbane obecnie skwery: teren zielony pomiędzy ulicami Zamkową a Muzealną, na którym wiele lat temu był ustawiony radziecki samolot Jakowlew oraz skwer u zbiegu ulic Traugutta i Pionierów i Wałbrzyskiej – wyliczała Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Spór wywołała właśnie lokalizacja na skwerze między Zamkową a Muzealną, któremu w 2010 roku nadano imię Lecha Kaczyńskiego, zmarłemu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. – Zaproponowana przez Urząd Miasta lokalizacja przy skwerze Lecha Kaczyńskiego jest kontrowersyjna i nie do przyjęcia. W związku z tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku uważamy, że należy unikać sytuacji, które spowodują podziały lokalnej społeczności. Uważamy również, że wskazanie w sondażu powyższej lokalizacji może być odebrane jako niepotrzebna prowokacja, która nie służy mieszkańcom Świdnicy – mówiła podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej radna Luiza Nowaczyńska. Wtórował jej przewodniczący rady, Jan Dzięcielski, który uznał propozycję za „co najmniej nietaktowną”.

Mnie się też ta lokalizacja wydaje kontrowersyjna. Te lokalizacje, które poddaliśmy pod głosowanie to były lokalizacje też zgłoszone przez mieszkańców. Chcę od razu zaznaczyć, że wynik tego głosowania nie ma mocy wiążącej. My chcemy poznać opinię mieszkańców, którzy wskazują nam także inne – wydaje mi się, że lepsze – lokalizacje pod taki cel – stwierdziła w odpowiedzi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Ostateczna decyzja będzie należała do mnie i już dziś zapewniam, że na pewno to miejsce, właśnie z tych przyczyn uważam za niezbyt fartowne. Jest ono może ładne ekspozycyjnie, ale powiązanie tego z nazwą, jaką kiedyś rada przyjęła, nie jest rzeczą fortunną. Na pewno takiej decyzji nie podejmę. Będziemy szukać miejsca, które znajduje się blisko Rynku, a które nie będzie takich niepotrzebnych emocji budziło – zadeklarowała.

Głosowanie za pośrednictwem internetowej ankiety potrwa do 5 lutego. Koszt budowy repliki to 47 500 złotych, z czego z budżetu miasta trafiło na ten cel około 4 700 zł.

Manfred von Richthofen (fot. Nicola Perscheid, 1917/1918)

Manfred von Richthofen, niemiecki lotnik, uważany jest za największego asa myśliwskiego okresu I wojny światowej. „Czerwony Baron” spędził w Świdnicy część swojego dzieciństwa. Kilka lat po rozpoczęciu kariery wojskowej zastała go wojna, podczas której odniósł 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw. Zginął 21 kwietnia 1918 roku. Samolot Fokker Dr.I, który był produkowany w latach 1917-1918, jest powszechnie kojarzony właśnie z Richthofenem.

Charakterystyczny, czerwony trójpłatowiec ma rzesze fanów na całym świecie. Powstało kilkadziesiąt rekonstrukcji Fokkera. Za własne pieniądze replikę samolotu zbudowali Jerzy Gaszyński oraz Stanisław Gabryś, właściciel Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Z kolei Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” wprowadziła do sprzedaży drewniane modele Fokkera. Mijająca w ubiegłym roku setna rocznica zestrzelenia „Czerwonego Barona” miała być okazją do realizacji projektu promującego Świdnicę poprzez jej związki z asem lotnictwa.

Michał Nadolski
[email protected]

 

Poprzedni artykułFerie na półmetku [FOTO]
Następny artykuł30 milionów na ośrodki kultury. Pieniądze trafią także do powiatu świdnickiego