Strona główna 0_Slider Powstanie wytwórnia asfaltu? Mieszkańcy boją się o zdrowie

Powstanie wytwórnia asfaltu? Mieszkańcy boją się o zdrowie

21

Wrocławska firma Pro-Tra Building Sp. z o. o. chce w Żarowie wybudować “Zakład dróg wraz z infrastrukturą”, w którym ma powstawać masa bitumiczna. Mieszkańcy boją się o zdrowie, a władzom miasta zarzucają próbę ukrywania ważnych informacji i brak konsultacji społecznych.

– Jestem mieszkanką Żarowa, planowana jest u nas budowa asfaltowni. Nie ma żadnej oficjalnej informacji dla mieszkańców w tej sprawie, a temat był poruszony jedynie w grupie Żarowianie na facebooku. Przeprowadzono tam też ankietę, 80% było przeciwko mniej niż 10 za, ok 10 bez zdania. Dowiedziałam się o tym, podobnie jak większość mieszkańców z grupy na facebooku, a nie z Gazety Żarowskiej, która zawsze informuje o inwestycjach, ani nie ze strony Urzędu. Wszystkie posty z grupy Żarowianie zostały usunięte, dlaczego? Dlaczego my jako mieszkańcy nie jesteśmy o tym poinformowani, nie mamy prawa do wypowiedzenia się czy chcemy aby taka inwestycja była u nas zrealizowana? Jedyna oficjalna informacja jest na stronie urzędu w BIP. Wynika z niej, że burmistrz już 4 września przed wyborami wiedział o tych planach – pisze jedna z czytelniczek Swidnica24.pl.

– Niczego przed mieszkańcami nie ukrywam i zamierzam uzyskać jak najpełniejszą ocenę w sprawie planowanej inwestycji – odpowiada burmistrz Leszek Michalak.

Jak w odpowiedzi na nasze pytania informuje Urząd Miejski, “29 sierpnia 2018 r. firma Pro-Tra Building z siedzibą we Wrocławiu złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zakładu dróg wraz z infrastrukturą” – na działce nr ewid. 363/2 w Żarowie. Zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r., poz. 2081), Burmistrz Miasta Żarów zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Legnicy o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Wszystkie organy opiniujące t.j.: Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Legnicy – opinia znak: WR.ZZŚ.1.435.125.2018.EG z dnia 13 września 2018 r.; Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu – opinia z dnia 4 października 2018 r. znak: WOOŚ.4220.459.2018.AP.2 oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy – postanowienie z dnia 19 października 2018 r. nr 159/18 znak: ZNS.620.18.2018.EK uznały, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia powinien spełniać wymagania art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r., poz. 2081). Działając zgodnie z art. 65 ustawy ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r., poz. 2081) Burmistrz Miasta Żarów postanowieniem znak: NiGP.6220.6.2018 z dnia 6 listopada 2018 roku, stwierdził konieczność opracowania raportu dla przedsięwzięcia w pełnym zakresie, zgodnie z art. 66 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem analizy oddziaływania projektowanego przedsięwzięcia na najbliższe tereny zabudowy mieszkaniowej, w tym uciążliwości zapachowej. 11 grudnia 2018 r. Inwestor przedłożył Raport o oddziaływaniu na środowisko dla ww. przedsięwzięcia. 18 grudnia 2018 r. Raport został przesłany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie we Wrocławiu.”

Burmistrz zapewnia, że “po uzyskaniu uzgodnień i opinii od organów współdziałających wszystkie dokumenty sprawy wraz z raportem zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym. Przed wydaniem decyzji wystąpi także o ekspertyzę niezależnego biegłego eksperta. Osoby zainteresowane będą miały 30 dni na wniesienie uwag.”

Inwestorem jest Pro-Tra Building Sp. z o. o. Działka została kupiona w obrocie prywatnym.  Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w Żarowie 25 czerwca 2015 roku działka planowana pod inwestycję znajduje się w terenie oznaczonym symbolem 23.P/U – zabudowa produkcyjno-usługowa. Powierzchnia wynosi 2,0466 ha, a działka znajduje się w obszarze inwestycyjnym gminy.

Jak ma wyglądać planowana działalność? Jakie będą wykorzystywane technologie i czy nie będą one szkodliwe dla mieszkańców? O to zapytaliśmy inwestora. Czekamy na odpowiedź.

Firma nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Jak zapewnia Magdalena Pawlik, rzeczniczka prasowa UM w Żarowie, teren został tylko ogrodzony i wyrównany przez właściciela.

Mieszkańcy zapowiadają, że nie dopuszcza do budowy wytwórni asfaltu. Zapowiadają wysłanie do miasta petycji w tej sprawie, nie wykluczają protestu.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl
Zdjęcia nadesłane przez czytelniczkę.

 • Grzegorz Żarów

  W sobotę nad ranem na teren budowy wjechał ponadgabaryt z potrzebną infrastrukturą. 4 czy 5 ciężarówek niskopodwoziowych.

 • Polak

  Już się boją jeszcze nic nie powstało i już krzyki a może tak trzeba pomyśleć o nowych miejscach pracy a nie tylko o swojej dup…

  • nmisiek

   Nic o nas bez nas. Mają prawo krzyczeć jeśli nikt niczego nie tłumaczy. Miejsca pracy ważne, nie znaczy to jednak by pod oknami budować “smrodliwą” fabrykę.

  • Waldi

   Miejsc pracy ci u nas dostatek. Nie zauważasz, ze praca teraz czeka na ludzi?

 • kb

  Jeśli lokalni mieszkańcy skutecznie zadbają o spokój i brak kłopotliwej fabryki w okolicy, to powinni też zadbać o inne miejscowości – i nie układać jakichkolwiek nawierzchni asfaltowych w swojej okolicy. Przecież innym produkcja potrzebnych do tego materiałów też może szkodzić i śmierdzieć.

  • nmisiek

   Napisałeś “może zaszkodzić” czyli takiej pewności nie masz. Zatem inni mogą chcieć “kłopotliwą” fabrykę. To, że “kłopotliwe fabryki” muszą istnieć, nikt temu nie przeczy. Nie muszą w pobliżu domostw. Mogą w oddali z zachowaniem takiej technologii, która najmniej szkodziłaby ludziom i środowisku. Często jest tak, że inwestor kupuje starą fabrykę i to w niej chce produkować coś, co wzbudza kontrowersje. Kiedyś fabryki były na krańcach miast, potem miasta się rozbudowywały, wokoło fabryk wyrastały osiedla mieszkaniowe. Potem były zamknięcia fabryk, pomimo to domy rosły. I dziś nikt już nie chce fabryk pod nosem. No i ekologia, ochrona środowiska.

  • nmisiek

   iiii

 • Mieszkaniec

  To jeżeli nie ma jeszcze pozwolenia na budowę , to równanie terenu i podnoszenie go o ponad metr ,nasypanie jest samowolą budowlaną ściganą z urzedu.

  • Ja

   Prawo widać nie dla wszystkich równe jest…

  • RCzarnecki

   Zakład rośnie jak na drożdżach. Ale żeby tak bez pozwoleń? Gdzie inspektorzy budowlani z żarowskiego ratusza? Na zakupach?…

 • Ktos

  Popatrzcie ile zakładów jest obok i to was nie trują ?? Czy ktos z was „znawców” wie co to w ogóle jest asfaltownia ??? Czy ktoś z was wie co tam powstanie ??? Nie. Syndrom gooopoty ludzkiej. Ja chce mieć dobrze ale fabryki które to produkują jak najlepiej najdalej od nas. Masakra popatrzcie na siebie w lustro tez i zastanówcie się co piszecie. Najlepiej się nakręcać nawzajem, hmmm zamknąć cała strefę ona nas truje ludzie na bruk. Epoka kamienia łupanego. Przykład w Tokio są trzy spalarnie w centrum mista i to im nie przeszkadza – społeczeństwo jest świadome jakie to przynosi korzyści a u nas po co spalarnia, lepiej wizic to 100 km – zobaczcie ile aut musi dowozić śmieci do tego zakładu z całego regionu no ale to jest ok, bo one na powietrze jeżdżą. Zastanówcie się nad tym.

  • nmisiek

   Problem nie w tym, że są takie zakłady ale jaką stosują technologię. W wymienionej przez ciebie Japonii normy ochrony środowiska są bardzo wysokie. I tego pilnują. Jakakolwiek “odchyłka” od normy i już kontrola, zamknięcie firmy. A u nas nie dość, że wszyscy przymykają oczy na zapisy prawne to jeszcze nikt nie słucha skarg. Wiele razy było, że trują, a urzędasy niczego nie czuli i nie widzieli.
   Mamy swoje wysypisko na Kopernika i nic z tym się nie dzieje, nikt nie potrafi zlikwidować nie mówiąc o niedopuszczeniu do kolejnego.

   • Ktos

    Hmm jestem ciekawy skąd to wiesz !! U nas są bardzo surowe normy, a przy okazji nadgorliwość i nadinterpretacja. Polakow mentalność jest: nie bo nie i zero merytorycznej rozmowy. Myśle ze społeczeństwo nie dorosło jeszcze. Wysypisko i fabryki są potrzebne nie oszukujmy się. Są do tego odpowiednie przepisy i koniec. Skargi powinny być merytoryczne i podparte faktami a nie tylko „ nie bo mi się nie podoba”. Najpierw trzeba zacząć od własnego garnuszka a potem iść dalej.

  • em

   Ktos – jesteś niezwykle aktywny na tym forum, wypowiadasz się niczym obrońca Inwestora. Nawet nie będę polemizować z niską wartością Twoich wpisów. Fakty są powyżej . Nie ma pozwolenia – ale budowa trwa ( gdzie reakcja urzędu Żarowa opłacanego z podatków mieszkańców? ) Burmistrz powiadomił mieszkańców dopiero dzięki interwencji świdnica24. To przemawia samo za siebie, jak również trwająca bez pozwloenia budowa! Daruj sobie jadowity komentarz , dla mnie koniec dyskusji. Masz prawo do petycji i protestów aby była asfaltownia. Jak każdy, mamy demokrację.

 • Ktos

  Myśle ze czas zamieszkać w jaskiniach. Popatrzcie wokół siebie co macie i skąd to się wzięło „ z powietrza”. Paranoja ludzka nie zna granic.

  • Antek

   “Nie ma powrotu do jaskiń, jest nas za dużo.”

   Stanisław Jerzy Lec

  • em

   Zamieszkaj przy asfaltowni, w Żarowie jeśli asfaltownia ruszy na pewno za bezcen nabędziesz nieruchomość

 • loader

  Bez przesady…. Taka “asfaltownia” lub poprawniej wytwórnia mas bitumicznych od kilkudziesięciu lat znajduje się w Strzegomiu a przez pewien okres były dwie obok siebiei jakoś nikt się z tego powodu nie otruł…

  • Ja

   Tam mieszkańcy również protestują

   • Ktos

    Mieszkańcy protestują chyba dla zasady. Drogi chcą mieć tylko bez jakiejkolwiek uciążliwości. Chyba lepiej jest nic nie robić położyć się i czekać na nadejście dnia ostatecznego. Może trzeba czekać aż pieniądze wyrosną na drzewie. Porażka

 • Stanisław

  Hmmm historia powtarza się. Tuż obok znajduje się magazyn firmy zajmującej się utylizacją odpadów. Były pikiety i protesty oraz nagła zmiana planu zagospodarowania przez burmistrza a tu proszę jednak inni mogą po cichutku. Teren okalający jest skażony na dobre kilkaset lat a jednak będą ścieżki edukacyjne. Na zdrowie! Czy też robią coś tam szkodliwego? Nie tak dawno odnalezione butelki z kwasem na terenie byłych zakładów chemicznych trzeba było przekazać do utylizacji zgodnie z prawem i wtedy jak trwoga….