Strona główna Polityka Murdzek o planach wyborczych i ułatwieniach dla przedsiębiorców

Murdzek o planach wyborczych i ułatwieniach dla przedsiębiorców

7

Jeszcze w styczniu powinni zostać ogłoszeni kandydaci “Porozumienia” w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wojciech Murdzek, były prezydent Świdnicy i poseł partii Jarosława Gowina, deklaruje chęć kontynuowania pracy w Sejmie. W poniedziałek zachęcał przedsiębiorców do korzystania z nowo przyjętych ułatwień, w tym tzw. “małego ZUS-u”.

13 stycznia odbędzie się konwencja “Porozumienia”, podczas której partia przedstawi swoje postulaty programowe przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu. Udział w konwencji ma wziąć także szef Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Póki co, nie są znane nazwiska kandydatów Porozumienia oraz Zjednoczonej Prawicy, którzy będą walczyć o mandat europosła w wyborach planowanych na 26 maja.

Wiadomo jednak, że zamiaru startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie przewiduje były prezydent Świdnicy. Wojciech Murdzek deklaruje chęć dalszej pracy Sejmie, zwłaszcza prowadząc działania na rzecz przedsiębiorców. Właśnie tym kwestiom poseł poświęcił poniedziałkową konferencję prasową, podczas której zachęcał osoby prowadzące działalność gospodarczą do skorzystania z ostatnich zmian w prawie.

Na początku roku weszła w życie ustawa popularnie nazywana “małym ZUS-em”. Jutro jest praktycznie ostatni dzień podejmowania decyzji przez tych, którzy tą formę chcą wybrać – mówił Wojciech Murdzek, dodając, że według danych szacunkowych, rozwiązaniem tym może być zainteresowanych około 200 tys. najmniejszych firm. – Nie jest to panaceum dla wszystkich, ale dbamy szczególnie o tych najmniejszych. To są rzeczy, które dają sygnał przyjaznego podejścia do małych i średnich przedsiębiorstw – zapewniał poseł, przypominając przy tym o innych ułatwieniach wprowadzonych w ramach “Konstytucji dla Biznesu”.

Dzięki “Małemu ZUS-owi” najmniejsze firmy będą mogły uiszczać niższe, adekwatne do osiąganych przychodów składki na ubezpieczenie społeczne, a nie – jak do tej pory – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie. – Aby skorzystać z „Małego ZUS-u” należy w ciągu 7 dni zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność w 2018 r., termin zgłoszenia upływa 8 stycznia 2019 roku – wyjaśniają urzędnicy z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Ze dalszymi informacjami dotyczącymi “Małego ZUS-u” można się zapoznać na stronie internetowej resortu, a także w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • JAcenty

  Szkoda, że zostaje. Bardziej ‘przydałby się’ w Brukseli.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Coś mi się zdaje, że on najbardziej przydatny jest w p… np.: w Bystrzycy-Kłodzkiej 😉

 • YES

  sam jak ten mały zus…

 • Krzysztof

  W mojej ocenie wprowadzone zmiany to “mydlenie oczu”. Mało kto może z tego skorzsytać a jeżeli mówimy o najmniejszych przedsiębiorcach to i tak nic nie odczują.

  Przykład: Osoba zatrudniona na etacie dorabia sobie po godzinach i zakłada firmę:
  ZUS jest opłacony z umowy o pracę ale i tak musi zapłacić prawie 4.000 zł zdrowotnego/rocznie tylko dlatego że się zarejestrowała. Taka kara że zachciało sie własnego biznesu. Oczywiście od zarobionych pieniędzy odprowadza podatek.

  Panie Murdzek kłamie Pan mówiąc “…., ale dbamy szczególnie o tych najmniejszych. To są rzeczy, które dają sygnał przyjaznego podejścia do małych i średnich przedsiębiorstw” – akurat.

 • Natalia

  Nikt nam tak nieobieca jak kochani rzadzacy.

 • Dekam

  Przychód to nie jest dochód, jak kupuję dużo materiału i później wystawiam na to faktury, to nie są moje pieniądze, to nie jest dochód. Jak ktoś ładnie napisał to jest kolejne mydlenie oczu.

 • medyk

  Kiedy Pan prowadził ostatnio własną działalność gospodarczą i jak to się zakończyło finansowo?