Strona główna 0_Slider CBA zakończyło kontrolę przebudowy świdnickiego stadionu

CBA zakończyło kontrolę przebudowy świdnickiego stadionu

0

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło dzisiaj prowadzoną od 2017 roku kontrole przebudowy stadionu miejskiego przy ul. Śląskiej w Świdnicy – poinformował rzecznik Temistokles Brodowski.

zdjęcie z 7 września 2018 roku

CBA przyglądało się miejskiej inwestycji od półtora roku. 13 września 2017 roku świdniccy urzędnicy przekazali funkcjonariuszom pierwsze dokumenty dotyczące przebudowy stadionu. Kilka dni później, 19 września Biuro zwróciło się do Urzędu Miejskiego o uzupełnienie dokumentacji. Jeszcze wtedy CBA zapowiadało, że ewentualne dalsze czynności zostaną podjęte dopiero po przeanalizowaniu przekazanych dokumentów.

19 kwietnia 2018 roku oficjalnie została wszczęta kontrola. – Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu rozpoczęła kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Urząd Miejski w Świdnicy w zakresie przygotowania i realizacji zadania inwestycyjnego przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35 A w latach 2015-2018. Kontrola jest w toku – potwierdzał Temistokles Brodowski z CBA. Wtedy też funkcjonariusze Biura osobiście pojawili się w świdnickim magistracie.

Kontrola miała potrwać do 26 lipca, termin wydłużono do 19 października. Kolejną datę zakończenia wyznaczono na 18 stycznia 2019. – Kontrola dzisiaj się zakończyła, ale o jej efektach będzie można mówi dopiero po zapoznaniu się z efektami przez stronę kontrolowaną – mówi rzecznik CBA. Prezydent  Świdnicy ma od dzisiaj 7 dni na wniesienie zastrzeżeń. – Dopiero wówczas zapadnie decyzja, jaki będą ostateczne wyniki i wnioski po kontroli – zastrzega rzecznik CBA.

Modernizacja stadionu rozpoczęła się w marcu 2017 roku i miała potrwać do września 2017. Ostatecznie inwestycję odebrano 31 sierpnia 2018 roku, niemal rok po planowanym terminie. Okazała się też sporo droższa od pierwotnych zapowiedzi. Zgodnie z prezentacją przygotowaną na wrześniową sesję Rady Miejskiej, dotyczącą “stanu realizacji inwestycji miejskich w latach 2015-2018” i opracowaną przez Wydział Inwestycji Miejskich świdnickiego magistratu, wartość inwestycji to ponad 9,9 mln złotych.