Strona główna 0_Slider Bolko Świdnicki na złoconej monecie

Bolko Świdnicki na złoconej monecie [FOTO]

0

Pod koniec 2018 roku miasto Świdnica we współpracy z Mennicą Sudecką wydało okolicznościową monetę z wizerunkiem księcia Bolka II Świdnickiego zwanego Małym.

Inspiracją do wydania numizmatu była przypadająca na 2018 rok 650. rocznica śmierci świdnickiego księcia i jej obchody zorganizowane w dawnej stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, a także opracowywana przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego koncepcja transgranicznej trasy turystycznej poświęconej Bolkowi II Małemu i Piastom Świdnickim.

Na awersie monety umieszczono wizerunek Bolka II Świdnickiego wraz z napisem „Bolko II Świdnicki. Książę Piastowski 1310-1368, rewers zaś przedstawia herb używany przez świdnickiego księcia. Monety wykonywane są z zachowaniem tradycyjnych metod menniczych – stemple grawerowane ręcznie, monety wybijane tłokami menniczymi.

Jest to nowy i ciekawy produkt regionalny, który dołączył do uzupełnianej systematycznie kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi, cieszących się dużym zainteresowaniem zarówno turystów jak i kolekcjonerów. Moneta z wizerunkiem Bolka II Świdnickiego, wspaniałego władcy, uznawanego przez historię za bardzo sprytnego polityka i dyplomatę, będzie również interesującą pamiątką dla fanów serialu „Korona Królów”, w którym świdnicki książę wraz z żoną Agnieszką, małą bratanicą Anną – późniejszą cesarzową rzymską oraz swoim dworem pojawia się bardzo często – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Monetę upamiętniającą Bolka II Małego można zakupić w Świdnicy, będącej niegdyś stolicą potężnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, którym władał i które z sukcesem rozwijał wspomniany książę – znakomity polityk i dyplomata – dodają miejscy urzędnicy. Moneta dostępna jest w mieszczącym się w Rynku punkcie Informacji Turystycznej. Nabyć ją można w cenie 10 złotych za sztukę. Oprócz niej w Informacji Turystycznej można zakupić pamiątkowe, umieszczone w blistrze, średniowieczne floreny wybijane w Świdnicy za czasów Bolka II Świdnickiego.

Do kolekcji numizmatów związanych z Piastami Świdnickimi dojdzie niebawem – jeszcze jedna moneta – z wizerunkiem Anny Świdnickiej, która ma zostać wyemitowana z okazji przypadającego na 2019 rok jubileuszu 680. urodzin świdnickiej księżniczki. Ma być ona gotowa w czerwcu, kiedy to odbędą się w mieście wydarzenia związane z tym jubileuszem – m.in. konferencja popularno-naukowa oraz duże wydarzenie plenerowe – I Międzynarodowy Śląski Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułGdzie staną wypożyczalnie Strzegomskiego Roweru Miejskiego? Mieszkańcy decydują
Następny artykuł23 radnych to za mało? Jest wniosek o stworzenie Rad Okręgów