Strona główna 0_Slider Bez alkoholu w pobliżu szkół i kościołów

Bez alkoholu w pobliżu szkół i kościołów

44

Już nie tylko przedsiębiorcy prowadzący sklepy sprzedające napoje alkoholowe, ale także właściciele lokali gastronomicznych, w których serwowane są trunki, muszą dostosować się do ograniczeń wprowadzonych przez miejskich radnych. Zgodnie z najnowszą uchwałą Rady Miejskiej, sprzedaż i podawanie alkoholu nie może odbywać się w odległości 50 metrów od najbliższej szkoły, kościoła, dworca lub przychodni.

Jak tłumaczyła podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej Anna Skrzypacz ze świdnickiego magistratu, uzasadniająca projekt uchwały, zmiany dotyczą korekty nazewnictwa obiektów chronionych oraz ujednolicenia wymagań dotyczących odległości od obiektów chronionych, która obejmie zarówno punkty sprzedaży alkoholu, gdzie spożycie odbywa się poza miejscem zakupu, jak również lokali serwujących alkohol na swoim terenie.

Po zmianach przyjętych przez świdnickich radnych, “punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 50 metrów od obiektów: szkół, żłobków i przedszkoli, klubów dziecięcych, zakładów opieki zdrowotnej, obiektów sakralnych i cmentarzy, dworców kolejowych i autobusowych, zakładów dla nieletnich”. Odległość ta mierzona jest najkrótszą drogą od wejścia do wymienionych obiektów, do wejścia do punktu sprzedaży, a w przypadku, gdy obiekty są ogrodzone od wejścia na teren obiektu do wejścia do punktu sprzedaży lub podawania alkoholu.

Już teraz wiadomo, że nowe wymogi dotkną dwóch przedsiębiorców prowadzących lokale na terenie Świdnicy. W jedynym przypadku chodzi o pizzerię działającą w pobliżu kościoła pw. św. Józefa. Chociaż przyjęte przez radnych ograniczenia zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, właściciele obu lokali będą mogli kontynuować sprzedaż napojów alkoholowych do czasu wygaśnięcia posiadanych przez nich zezwoleń.

/mn/

 • wo

  Czyli bye bye da grasso. Chore. Komuna zawsze wiąże się z ograniczeniem wolności, jakiejkolwiek. Jak se wybrały tak mata.

 • SonicBoom

  Absurd goni absurd. Kraj zakazów, nakazów, ograniczeń, zezwoleń, rozporządzeń, zarządzeń…

 • daro

  Ale co to zmienia ? Jakie jest uzasadnienie takich działań ? Wyjdę z cmentarza pójdę zamiast 50 metrów 55 metrów dalej i kupię co zechce , takie przepisy to nawet głupie nie są .Jak ksiądz zamówi przez Taxi pół litra do kurii to mu nie dowiozą , będzie musiał iść wypity na parking na Spółdzielczej ? Dowiozą .

 • Czytelnik

  Przepraszam , a jak się ma spożywanie alkoholu “wina ” przez księdza podczas mszy , czy kościół to nie miejsce publiczne ? Hahahah

  • michbaner

   No, rzeczywiście argument nie do zbicia. pieprzysz jak byś w dzieciństwie z kołyski wypadł.

  • Maciej Miłosz

   Zakaz sprzedaży i podawania, komu ksiądz sprzedaje lub podaje? Umiesz czytać?

   • Tgc

    Np. parze mlodej podczas udzielaniu slubu, za ktora to usluge pobiera pieniadze.

    • YES

     ale to jest sprzedaz usług-wolna od podatku 🙂

   • YES

    podaje i zapodaje sam sobie 🙂

 • AnkaH

  absurd.

 • nmisiek

  No dobra “dura lex, sed lex”, co jednak będzie, gdy w pobliżu istniejącego już lokalu z wyszynkiem albo sklepu ktoś otworzy przychodnię, przedszkole, świątynię czy coś koło tego? Bo przedszkola czy żłobki można otwierać nawet w mieszkaniach. Zatem lokal “wek”?

 • ProbujacyObiektywizm

  Cytuje “Zamienił wodę w wino” Nawet sam On się załamał

 • Maciej Miłosz

  To co, zamkną DaGrasso? Zamkną sklep MAX na Westerplatte bo obok jest mini przychodnia z trzema gabinetami? W Netto zakaz sprzedaży alkoholu bo Medyk? Zamkną Przystań bo po drugiej stronie jest przychodnia? 50 metrów liczone od drzwi do drzwi czy liczą się obrysy budynków? Zamkną trzy sklepy za mostem na Westerplatte bo przychodnia? Komuna, durne przepisy robiące z ludzi debili.

  • YES

   no nie zamkną przecie – alkoholu sprzedawac nie będą-może w zamian zaczna handlować dewocjonaliami? albo podpisza pakt z tatusiem z Torunia jak siec Żabka?

   • Maciej Miłosz

    No niestety niektórym sklepom a zwłaszcza pubom brak alkoholu odbiera sens istnienia. Co będzie dalej? Dodajcie do listy weterynarza i zamknijcie wszystkie sklepy na Zawiszowie. Pytanie czy Orlen, obok cmentarza żydowskiego też dostanie zakaz? I sprzeciwił się tylko jeden radny… Dramat.

    • YES

     no Zawiszów z zamknietymi sklepami-urocze 😉 pewnie przedszkolakowi jak mnie zobaczy wychodzacego z flaszka ze sklepu życie sie zawali … jeden myślący o handlowcach i restauratorach radny… zgroza !

  • Młody

   Co ty dzieciaku bierzesz? Jak nie masz pojęcia to nie pisz bzdur! Mniej emocji a więcej procesów myślowych proponuje 😉

   • Maciej Miłosz

    Złotem jest milczeć kiedy się nie ma nic do powiedzenia. Weź to do siebie chociaż raz.

 • YES

  rok 1983,Turbo-Dorosłe dzieci:”Nawbijali nam mądrości do łba
  Powtarzali, co nam wolno, co nie
  Przekonali, co jest dobre, co złe
  Odmierzyli jedną miarą nasz dzień
  Wyznaczyli czas na pracę i sen
  Nie zostało pominięte już nic”
  …. i jakie aktualne dzisiaj,nie mogę zjeść pizzy i popić piwem bo radni wiedzą lepiej (oprócz Pana Drobnego -pewnie Pan rozumie pojecie wolnego handlu),nie mogę zrobić zakupów bo własciciel Kacperka wie że lepsze dla mnie jest spacerowanie z rodziną,-) był juz kiedyś taki generał co wprowadził sprzedaz alko od 13-żeby uchronic naród przed złem-pamiętam jak się to w praktyce odbywało …:-) brawo radni nasi ! widać że im się nudzi albo nie ma nic ważniejszego do zrobienia –

 • Maciej Miłosz

  Czasem udziela się tutaj paru radnych, którzy byli “za”. Pan Kuc, Pan Bokszczanin – jest okazja się wypowiedzieć. Co Panami kierowało kiedy głosowaliście za tym zamordystycznym przepisem? Pan Bokszczanin czasem nie reprezentuje partii, która określa się jako wolnorynkowa i liberalna?

  • Lech Bokszczanin

   Przepis świdnicki jest dopasowaniem prawa lokalnego do wymogów ustawowych. Treść ustawy wskazuje w okolicach jakich instytucji powinien obowiązywać zakaz sprzedaży i podawania alkoholu.
   50 m jest regulacją miejską, która nie zmieniała się w świetle tej uchwały, w stosunku do tego co było uchwalone od lat.
   Tak więc głosowania było za dostosowaniem przepisów lokalnych do krajowych.
   Rozumiem, że pojawiają się teraz wątpliwości co do niektórych lokali gastronomicznych, a o które dokładnie chodzi dowiemy się kiedy otrzymam odpowiedź na interpelacje złożoną w tym temacie.
   Podobnie dowiemy się jak będą traktowane lokale, które na chwilę obecną nie są w sprzeczności z prawem, a w okolicach których w przyszłości ktoś postanowi otworzyć instytucje opisaną w ustawie.
   Temat jest bardzo delikatny i nie został zakończony przez jedno głosowania, które dopasowało przepis lokalny do krajowego.
   Teraz będziemy musieli każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie, ponieważ istnieje możliwość pomocy dla właścicieli punktów sprzedaży i podawania alkoholu, które mogą w świetle uchwały ucierpieć.

   • JAcenty

    Jan każdy kolejny rząd chciał przeforsować jakiś kontrowersyjny przepis zawsze podpierał się prawem unijnym. “Rzeczony przepis prawny stanowi dostosowanie naszego prawa do wymogów prawnych Unii Europejskiej. ” Coś mi tutaj w tym tłumaczeniu pachnie zgniłym jajeczkiem ‘dopasowania do prawa unijnego’.

    • Lech Bokszczanin

     Jest pewna różnica między dopasowaniem do przepisów wspólnoty, a zmiana uchwały, żeby była zgodna z ustawą.

   • Krzysztof Czarnecki

    Czyli głosował pan za przyjęciem uchwały, nie wiedząc, jakie rodzi skutki? Mi zajęło minutę sprawdzenie na geoportalu, ze dotyczy to przynajmniej trzech lokali gastronomicznych: Kryształowej, Travisu i Da Grasso, oraz kilkunastu sklepów, w tym np. Jonatana.

    • Lech Bokszczanin

     Czyli rada (z jednym wyjątkiem) zagłosowała za dopasowaniem przepisów lokalnych do krajowych…

     • Nie usuwajcie konta!

      Nie, drogi Panie. Albo głosujecie zgodnie z sumieniem i interesami lokalnych przedsiębiorców, albo jesteście tylko marionetkami, robiącymi sobie z mandatu radnego trampolinę do np. parlamentu. Nie mam racji? A co by było, gdyby rada zagłosowała przeciwko dopasowaniu przepisów? Dlaczego rada olewa np. nielegalna strefę parkowania i mimo wytycznych ministra i marszałka dalej pobiera haracz niezgodnie z przepisami krajowymi, a w przypadku tego bubla głosuje praktycznie jednogłośnie? Jedynie pan Jacek Drobny zachował się honorowo.

     • Lech Bokszczanin

      Rozdział 10 ustawy o samorządzie gminnym opisuje co się stanie, jeżeli uchwała gminy nie będzie spójna z ustawą.
      Nie odpowiem za innych radnych, czy są “marionetkami” czy też nie. Ja zagłosowałem za dopasowaniem prawa lokalnego do wymogów ustawy, żeby uniknąć postępowania wojewody, czy też innych organów, wskazanych w przytoczony rozdziale ustawy. Można poczytać…
      Teraz musimy zbadać indywidualnie każdy przypadek przedsiębiorstwa, które może ucierpieć.
      Pisałem o tym w innym komentarzu.

     • YES

      a w sprawie nielegalnej strefy parkowania Pan nie zajał stanowiska-a tu prawo lokalne nijak niedopasowane do przepisów…a co mówi rozdział 10 o tej sprawie?

     • Lech Bokszczanin

      Nie zabrałem głosu w kwestii strefy parkowania, ponieważ (i tu się przyznaję “bez bicia”) nie jestem przygotowany to dyskusji w tym temacie. Przygotuję się i chętnie o tym porozmawiam.
      Temat ten był przedmiotem pracy poprzedniej rady, warto więc podpytać radnych poprzednich kadencji.
      Nie chcę, żeby zabrzmiało to jak ucieczka od tematu, niemniej na dzień dzisiejszy nie mam nic do powiedzenia, stąd brak wypowiedzi.
      Chętnie się spotkam z osobami zaangażowanymi w ten problem, np Panem Henrykiem, który często się na tym forum wypowiada, i postaram się ten problem rozwiązać.
      W razie potrzeby kontakt do mnie podany jest na stronę UM w zakładce Rada.
      Zawsze jestem otwarty na dialog.

 • Maciej Miłosz

  Pytanie czy “od drzwi do drzwi”, czy liczy się obrys budynku, granica działki? W linii prostej czy po trasie? Bo wygląda na to, że może oberwać Orlen z powodu opuszczonego cmentarza żydowskiego czy Biedronka na Zawiszowie. Zaraz się okaże, że przez przychodnię przy Dworcowej trzeba będzie zamknąć sklep przy Wałbrzyskiej albo pl. Grunwaldzkim.

  • YES

   jak będzie wygodniej-dla jednych w linii prostej dla znajomych żeby było 51 m odległości 🙂

  • Lech Bokszczanin

   Od drzwi do drzwi.
   Nie w linii prostej, drogami komunikacyjnymi.

   • Nie usuwajcie konta!

    Dlaczego zagłosował Pan za tą uchwałą?

    • Lech Bokszczanin

     Proszę poczytać komentarze.

  • JAcenty

   Skoro jak napisał pan Bokszczanin liczy się odległość wyznaczona drogami komunikacyjnymi wystarczy wygrodzić z barierek labirynt przed sklepem i będzie po sprawie.

 • Nie usuwajcie konta!

  Prosimy nowoczesnych panów Bokszczanina i Paluszka o komentarz, dlaczego zagłosowali za średniowieczną uchwałą. A Redakcję prosimy o częstsze przedruki kto i jak głosował w innych ciekawych kwestiach.

 • JAcenty

  Alberty zorganizują sobie własną produkcję korzystając z plonów okolicznych ogródków działkowych. Uchwała mówi o sprzedaży i podawaniu, nic nie mówi o produkcji…

 • YES

  Kryształowa dlaczego do zamknięcia? nie będzie podawany alkohol-przecież golonke można popić orenżadom 🙂

 • Młody

  Co wy tu za bzdury wypisujecie siostrzyczki i bracia na czele z dzielnym Krzysiem. Nikt nikogo nie zamyka a samo wejście na geoportal nie oznacza że ktoś potrafi to właściwie wykorzystać. i żeby było jasne jestem za całkowitym wywaleniem tych przepisów ograniczających sprzedaż piwa i innych używek.

  • Maciej Miłosz

   No to skoro jesteś przeciwko to po co się napinasz do ludzi, którzy pokazują absurd tego prawa? Masz jakieś problemy ze sobą?

   • Młody

    Maciuś a próbowałeś kiedys czytać że zrozumieniem? Ja tylko odniosłem się do haseł o zamykaniu lokali oraz swoim podejściu do tematu. Luzuj łydę .

    • Maciej Miłosz

     No tak, bo przecież puby bez alkoholu będą dalej działać i świetnie prosperować. Jeszcze jakieś złote myśli odnośnie handlu, gospodarki i ekonomii czy to już wszystko na co cię stać?

 • Młody

  O jaka śmiała teoria. Procesy powiadasz. Jesteś Krzyś lepszy od Swetru

 • Slyd

  No to lecimy…. Netto na Gdyńskiej – za blisko Medyka, Biały Dom – za blisko wejścia na teren Zielonoświątkowców, galeria za blisko przychodni na Mieszka, supermarket przy Słobódzkiego – za blisko szkoły, itp. itd.