Strona główna 0_Slider Bez alkoholu w pobliżu szkół i kościołów

Bez alkoholu w pobliżu szkół i kościołów

42

Już nie tylko przedsiębiorcy prowadzący sklepy sprzedające napoje alkoholowe, ale także właściciele lokali gastronomicznych, w których serwowane są trunki, muszą dostosować się do ograniczeń wprowadzonych przez miejskich radnych. Zgodnie z najnowszą uchwałą Rady Miejskiej, sprzedaż i podawanie alkoholu nie może odbywać się w odległości 50 metrów od najbliższej szkoły, kościoła, dworca lub przychodni.

Jak tłumaczyła podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej Anna Skrzypacz ze świdnickiego magistratu, uzasadniająca projekt uchwały, zmiany dotyczą korekty nazewnictwa obiektów chronionych oraz ujednolicenia wymagań dotyczących odległości od obiektów chronionych, która obejmie zarówno punkty sprzedaży alkoholu, gdzie spożycie odbywa się poza miejscem zakupu, jak również lokali serwujących alkohol na swoim terenie.

Po zmianach przyjętych przez świdnickich radnych, „punkty sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 50 metrów od obiektów: szkół, żłobków i przedszkoli, klubów dziecięcych, zakładów opieki zdrowotnej, obiektów sakralnych i cmentarzy, dworców kolejowych i autobusowych, zakładów dla nieletnich”. Odległość ta mierzona jest najkrótszą drogą od wejścia do wymienionych obiektów, do wejścia do punktu sprzedaży, a w przypadku, gdy obiekty są ogrodzone od wejścia na teren obiektu do wejścia do punktu sprzedaży lub podawania alkoholu.

Już teraz wiadomo, że nowe wymogi dotkną dwóch przedsiębiorców prowadzących lokale na terenie Świdnicy. W jedynym przypadku chodzi o pizzerię działającą w pobliżu kościoła pw. św. Józefa. Chociaż przyjęte przez radnych ograniczenia zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, właściciele obu lokali będą mogli kontynuować sprzedaż napojów alkoholowych do czasu wygaśnięcia posiadanych przez nich zezwoleń.

/mn/

Poprzedni artykułChcą zdrowo i bezpiecznie żyć
Następny artykułŚmiertelny wypadek pod Nowym Jaworowem. Auto wbiło się w drzewo