Strona główna Polityka Świdnicka .Nowoczesna: czekamy na rozwój wypadków

Świdnicka .Nowoczesna: czekamy na rozwój wypadków

3

Żadnych rezygnacji ani zmiany barw partyjnych nie było – zapewnia Wojciech Rut, lider .Nowoczesnej w powiecie świdnickim, członek zarządu dolnośląskiego  i Rady Krajowej partii. Po przejściu ośmiu posłów do klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska .Nowoczesna została poważnie osłabiona.

Platforma Obywatelska i .Nowoczesna współpracowały podczas wyborów samorządowych, choć w Świdnicy trudno było mówić o ścisłej symbiozie. Platforma Obywatelska poparła w wyborach na prezydenta Beatę Moskal-Słaniewską z SLD, Nowoczesna takiego poparcia nie udzieliła. Podczas wspólnej wizyty liderki .Nowoczesnej, Katarzyny Lubnauer i szefa PO, Grzegorza Schetyny w regionie wałbrzyskim, tylko w Świdnicy nie doszło do wspólnego briefingu.

Choć Katarzyna Lubnauer po wyborach samorządowych deklarowała współpracę z Platforma Obywatelską, nie godziła się na utworzenie wspólnego klubu parlamentarnego. Sporym zaskoczeniem była decyzja Kamili Gasiuk-Pihowicz, szefowej klubu parlamentarnego .Nowoczesnej, o przejściu do klubu PO-KO. Na ten krok zdecydowało się jeszcze 7 posłów i tym samym doprowadzili do marginalizacji .Nowoczesnej w sejmie. Partia nie ma już klubu, a jedynie koło ze znacznie mniejszymi przywilejami.

– W Świdnicy funkcjonuje koło. Nowoczesnej, które brało udział w wyborach samorządowych w ramach Koalicji Obywatelskiej. Dalej pozostaje koło .Nowoczesnej, a szefowa jest dla nas Katarzyna Lubnauer – mówi Wojciech Rut. – Jesteśmy zdania, że Koalicja Obywatelska jak najbardziej może funkcjonować, ale w sposób respektujący odrębność każdej partii, czyli w parlamencie powinny być kluby poszczególnych partii, a nie jakiś klub PO KO. Zostajemy i czekamy na rozwój sytuacji – podkreśla iż zapewnia, że obecnie żaden z członków nie zrezygnował ani nie zapowiedział przejścia do innej partii. Na sobotę zapowiedziane jest spotkanie Krajowej Rady .Nowoczesnej. Wojciech Rut uważa, że do żadnych przełomowych ustaleń nie dojdzie.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl