Strona główna 0_Slider Remont „modliszówki” najwcześniej w kwietniu

Remont „modliszówki” najwcześniej w kwietniu

7

Znany jest już nowy harmonogram wyczekiwanej przez kierowców przebudowy 11-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 379, od ronda przy ulicy Wałbrzyskiej w Świdnicy do Starego Julianowa pod Wałbrzychem. Jeżeli uda się dokonać wszystkich niezbędnych uzgodnień roboty ruszą w kwietniu 2019 roku.

Zabiegi o przebudowę trwały od lat. W grudniu 2017 roku wyłoniono wykonawcę modernizacji, którym została firma Polbud-Pomorze. Po zakończeniu wartej blisko 31 mln złotych inwestycji, kierowcy mają zyskać wygodniejszą i bezpieczniejszą drogę. Wzdłuż wojewódzkiej trasy łączącej Świdnicę z Wałbrzychem powstanie też nowa droga rowerowa. – Mam nadzieję, że doczekamy się realizacji. Jest to droga komunikacyjnie bardzo ważna dla nas, będziemy robić wszystko, żeby powstała – mówi wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.

Według wcześniejszych planów modernizacja miała ruszyć już w lipcu lub sierpniu tego roku. Jak tłumaczy przedstawiciel wykonawcy, sprawy związane z projektowaniem trasy są już na ukończeniu, gotowy jest też projekt organizacji ruchu. Problemem okazały się jednak projektowe odstępstwa od aktualnych przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych, w związku z czym wystąpiono do Ministerstwa Infrastruktury o wyrażenie zgody na owe odstępstwa – dotyczące m.in. promieni łuków drogi. Wykonawca szacuje, że do połowy kwietnia powinien uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wówczas będą mogły ruszyć prace budowlane.

Zgodnie z nowym harmonogramem inwestycji, w pierwszej kolejności ma ruszyć przebudowa odcinka ze Świdnicy do planowanego ronda w Witoszowie. Prace potrwają tam około 5 miesięcy. W tym czasie droga będzie zamknięta dla ruchu. Następne 6 miesięcy potrwa przebudowa odcinka od ronda w Witoszowie do planowanego ronda w Modliszowie, zaś na końcu fragment od ronda w Modliszowie do istniejącego ronda na ulicy Uczniowskiej w Starym Julianowie, co wykonawca planuje zrealizować w ciągu kolejnych 5 miesięcy. Na czas robót wytyczone zostaną objazdy – auta o masie powyżej 3,5 tony pojadą drogą krajową nr 35, natomiast samochody do 3,5 tony – drogami powiatowymi.

W piątek drogowcy potwierdzili też wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym po zakończeniu inwestycji, wyremontowaną drogą będą mogły poruszać się auta ciężarowe o masie powyżej 12 ton. Z racji złego stanu ulicy Polna Droga ruch ciężarowy zostanie najpewniej skierowany przez ulicę Wałbrzyską aż do placu Grunwaldzkiego, gdzie następnie kierowcy będą mogli pojechać albo w ulicę Żeromskiego, albo w aleję Niepodległości i dalej do ulicy Westerplatte lub Wrocławskiej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKoncerty zimowe w adwentowe weekendy
Następny artykułŚwidnicka .Nowoczesna: czekamy na rozwój wypadków