Strona główna 0_Slider Rośnie fala protestów. Podwyżek żąda administracja prokuratur, ZNP rozpoczyna protest

Rośnie fala protestów. Podwyżek żąda administracja prokuratur, ZNP rozpoczyna protest

36

Do policjantów, pracowników sądów i nauczycieli dołączyła kolejna grupa zawodowa, która oczekuje radykalnego wzrostu płac. Tysiąca złotych podwyżki domagają się pracownicy administracyjni prokuratur.

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP wystawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu symboliczną czerwoną kartkę za utrzymywanie zarobków na niskim poziomie, nieadekwatnym do poziomu wykształcenia i liczby obowiązków. Związkowcy żądają wdrożenia przygotowanego przez ministra sprawiedliwości planu modernizacji prokuratur, który zakłada coroczne podwyżki i powiązanie wysokości płac administracji z płacami prokuratorów i sędziów. Na razie protest polega na wywieszeniu plakatów z żądaniami na drzwiach i oknach prokuratur, planowane są także inne formy. Na razie pracownicy nie zdecydowali się na masowe zwolnienia lekarskie. Związek zachęca do składania przez pracowników wniosków o zgodę na dodatkowe zatrudnienie np. w sieciach handlowych.

Protest nadal trwa w sądach, choć ma już mniejsze natężenie. Na zwolnieniach lekarskich pozostaje 128 pracowników administracji sadów okręgu świdnickiego. Większość rozpraw udaje się mimo trudności przeprowadzać. Tylko w Kłodzku odwołano dzisiaj 9 z 15 sesji.

Protestują również nauczyciele. W Świdnicy do nieformalnej akcji włączyli się wyłącznie pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 315. Na zwolnieniach oprócz dyrekcji jest niemal cała kadra. Dzieci mają wyłącznie zajęcia opiekuńcze. Dzisiaj o 13.00 Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, ogłosił rozpoczęcie ogólnopolskiego protestu nauczycieli i pracowników oświaty. Związek poparł obecne działania nauczycieli, biorących zwolnienia lekarskie, jednak swoich działań nie zamierza ujawnić. Prezes tłumaczy utrzymywanie tajemnicy działaniami kuratorów i MEN, które próbują powstrzymywać środowisko oświatowe przed obecną, nieoficjalna forma protestu. Broniarz podał również wyniki ankiety, przeprowadzonej w całej Polsce. Udział w niej wzięło 230 tysięcy osób. Większość opowiedziała się za formą protestu, polegającą na braniu zwolnień lekarskich w okresie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.

Agnieszka Szymkiewicz
Fot. Michał Nadolski

 

 • JAcenty

  No cóż, zbliża się koniec roku, prokuratury jak zwykle chcą wyrobić statystyki i zwalają do sądów całe wywrotki akt i innej makulatury…

  • Wiesław

   Doświadczona w miarę sekretarka sądowa czy prokuratury, niejednokrotnie wie wiecej niż sędzia czy prokurator.Oczywiście od strony praktycznej.To na nich opiera sie cała praca i nalezy sie im godniejsze wynagrodzenie. A poza tym,ta cała akcja strajkowa połączona z L-4 budzi niesmak. Jest to skoordynowana akcja w kraju, nie o coś- jak zauwazył ktoś z internautów- tylko przeciwko komuś, a konkretnie przeciwko obecnej władzy PIS. Najlepiej widać to u nauczycieli.
   Taka jest prawda!

   • Taka prawda

    Tymi lewymi zwolnieniami, bo nie wierzę w jakąś epidemię, powinna zająć się policja i prokuratura na wniosek ZUS. Każdy doktor wystawiający lewe zwolnienie popełnia przestępstwo poświadczając nieprawdy. Jak kilku POsiedzi skończy się zabawa w doktora.

    • JAcenty

     Nie wszystkie zwolnienia będą ‘lewe’. Z punktu widzenia medycznego wiele z tych osób ma schorzenia niejednokrotnie kwalifikujące się do leczenia i rehabilitacji. Lekarz często z czystym sumieniem może wystawić zwolnienie jeśli przyjdzie do niego kaszlący i smarkający pracownik, lub osoba narzekająca na bóle kręgosłupa. Nie udowodnisz oszustwa nawet jeśli zwolnienie wzięte zostało w celach strajkowych. Ocena moralna to inna historia. Jednak z uwagi na to, że pracownicy sądów i prokuratur nie mogą strajkować wydaje się to jedyną skuteczną drogą.

     • Taka prawda

      Wszystko można zweryfikować/ Kaszel i smarkanie bez gorączki nie kwalifikuje do zwolnienia, chyba że z pracy. Podobnie z bólem kręgosłupa – skolioza nie powód, by iść na zwolnienie. Apap pomoże. Gdy ZUS odwiedzi kilku i zweryfikuje zwolnienie kolejni wyzdrowieją. Od kiedy pracownicy prokuratur nie mogą strajkować? Związki zawodowe tam nie działają?

     • JAcenty

      Mają ustawowy zakaz strajku, podobnie jak pracownicy sądów.

 • weed4life

  Nie za bardzo rozumiem jak można powiązać wysokości płac administracji z płacami prokuratorów i sędziów. To są całkowicie odmienne stanowiska – zarówno pod względem obowiązków, nakładów pracy oraz wymaganej wiedzy jak i spoczywającej na “pracowniku” odpowiedzialności.

  • mulele1

   Rozumiem że w “spoczywającej na “pracowniku” odpowiedzialności” chodzi Ci o pracowników administracji ..? Bo jakoś nie słyszałem o ukaraniu kiedykolwiek sędziego czy prokuratora …

   • weed4life

    Z całym szacunkiem, ale na kim w Pańskiej opinii leży większa odpowiedzialność zawodowa przy wykonywaniu swoich obowiązków, na pracowniku administracyjno-biurowym czy prokuratorze / sędzi? Chodzi mi o sam fakt decyzyjny, który przejawia się chociażby tym, że sędzia wydając stosowne orzeczenia sądowe wpływa bezpośrednio na losy innych ludzi. Natomiast pracownik administracyjno-biurowy – w mojej opinii – może często bezrefleksyjnie podchodzić do wykonywanej przez siebie pracy (np. pracując na biurze podawczym). Wychodzi o godzinie 15 czy 16 do domu i zapomina o pracy (w przeciwieństwie do prokuratora, sędziego itd).

    • mulele1

     “który przejawia się chociażby tym, że sędzia wydając stosowne orzeczenia sądowe wpływa bezpośrednio na losy innych ludzi” … Tak , i dlatego sędzia skazując niewinnego Tomasza Komendę na 25 lat , teraz ma wyrzuty … Że chłopak wyszedł “już” po 18-tu …

     • weed4life

      W dalszym ciągu nie odpowiedział Pan/Pani na moje pytanie. Nie powie mi Pan/Pani chyba przecież, że praca biurowa (oraz charakter jej wykonywania) jest obarczona większą odpowiedzialnością niż praca na sali rozpraw. To tak jakby powiedzieć, że pracownik administracyjny w Urzędzie Miasta ma większą odpowiedzialność niż Prezydent, pracownik administracyjny w szpitalu ma większą odpowiedzialność niż ordynator, pracownik biurowy w prywatnej firmie ma większą odpowiedzialność niż prezes i tak dalej.. Nie ma co porównywać zakresowo tych zawodów i zarazem dokonywać niejako “powiązania” wysokości płac pomiędzy nimi, bo są całkowicie odmienne.

     • mulele1

      Proszę odróżnić odpowiedzialność od egzekwowania owej odpowiedzialności … Kogo łatwiej ukarać ..? Pracownika biurowego czy sędziego ? Nawet jak się okaże że ukradł 50 zł staruszce w hipermarkecie 🙂 ?

     • weed4life

      Sędzia posiada immunitet materialny, który go ochrania. Oczywiście, że w przypadku małej kradzieży łatwiej ukarać osobę nieposiadającą immunitetu. Ale co ma wspomniana przez Pana kradzież do omawianego tematu? Tylko niech Pan mi nie przytacza jakiegoś przykładu z życia, że sędzia ukradł lizaka marki Chupa Chups czy 50 zł. Mi chodzi o prosty fakt. Pracownik administracyjny może – co najwyżej – zapomnieć o terminach, czy coś pokręcić w “papierkowej robocie”. Natomiast błąd sędziego/prokuratora może być brzemienny w skutkach. O taką odpowiedzialność mi chodzi.

     • Taka prawda

      Bez pracowników administracyjnych sad jest o taki, zero, nul. Jak dziecko we mgle!

     • Grzesiek

      A dlaczego nie? Pracownik wciąż współpracuje z sędzią czy prokuratorem przygotowując mu materiały, akta, przypominając o terminach wydania konkretnych postanowień. Dlaczego ma nie mieć pensji powiązanej z pensją sędziów czy prokuratorów? Oni mają podwyżki co roku bo mają pensje powiązane ze średnią krajową. Sekretariat ma widełki płacowe niezmienne od wielu, wielu lat. I na dodatek większość pracowników znajduje się na samym dole tych widełek.

    • Taka prawda

     A sędzia pewnie nie śpi po nocach myśląc o mojej sprawie toczącej się już 10 lat. Śmiechu warte!

     • weed4life

      A pracownik administracyjno-biurowy pewnie nie śpi po nocach myśląc o tym, że zapomniał zapisać terminów przekazania dokumentów na tablicy. Śmiechu warte!

     • Taka prawda

      Za taki numer dostanie po premii a sędzia zawsze bezkarny!

    • Grzesiek

     To Twoja opinia.
     Szkoda tylko że tak odległa od rzeczywistości.
     Płacą mu za pracę w konkretnych godzinach a i tak często siedzą dłużej żeby wszystkie dokumenty zostały przekazane stronom.
     I dlatego ma zarabiać tylko tyle żeby nie umarł? Przeczytaj wymagania jakie są stawiane kandydatom na urzędnika sądu lub prokuratury. Wykształcenie wyższe to podstawa. I to najlepiej kierunkowe. Niekaralność, nieposzlakowana opinia i coroczne oceny pracownicze… Ale płacić chcą jak sprzątaczce ?

  • Taka prawda

   Odjąć prokuratorom, zwłaszcza tym leniwym a dać pracownikom administracji!

 • Natalia

  Budzetowe wincyj piniedzy wincyjjjjjjjjjjjjj , zrobic kontrole powywalac bo tam siedza same pociotki i tyle w temacie.

  • JAcenty

   Jak tak wszystkich skontrolujesz, zweryfikujesz i powywalasz to kto będzie pracować?

   • ProbujacyObiektywizm

    Przecież ona wszystko i wszędzie tak krytykuje. JAcenty, nie od wczoraj jesteś na sw24 ;]. Czuje że Natalia to taki typ osoby co by każdej budżetówce dała najniższą krajową i kazała okazywać wdzięczność.

    • Natalia

     A co wy umiecie ? pracuja to ludzie ale na was wiec sie nie czepiaj .

     • ProbujacyObiektywizm

      A gdzie ja napisałem że jestem w budżetówce. Tam też są ludzie którzy chcą coś zarobić. Maszyny mogą zastąpić ludzi na lince, nie w biurach, gdzie trzeba się czasami wykazać kreatywnością czy to u prywaciarza czy w państwówce. Czy Ci się to podoba czy nie ktoś tą pracę musi wykonać, a za najniższą krajową nikt by tego nie robił

   • Natalia

    Jak dla mnie to jestescie pasozytami , przerost biurokracji od gory do dolu. Co wnosicie kupe papierow prawo jakie prawo? to jest umowa gdzie mniejszosc narzuca wiekszasci . Prawo jest tylko naturalne ale to juz inny temat.

    • nmisiek

     Prawo naturalne – silniejszy zabija (zjada) słabszego, selekcja naturalna – słaby odpada, pada, zdycha, umiera.

     • Natalia

      Za glupi jestes zeby to zrozumiec bo jestes niewolnikiem .

     • nmisiek

      Łał, rzekła opoka mądrości.
      Niewolnikiem czego, możesz mnie objaśnić, bym z niewoli się wyrwał?

    • JAcenty

     Pracuję w prywatnej firmie i jak dotąd to moje podatki idą na Twoje utrzymanie. Co do prawa naturalnego, naturalnie jako silniejszy chętnie przegryzłbym Ci aortę, Co do mniejszości to sama ją wybrałaś głosując w wyborach na partię Przeproście i Sp….cie.

     • Taka prawda

      Biedactwo przeżywasz wciąż przegraną!

     • JAcenty

      Zwisa mi kalafiorem twoja partia. Mam do niej stosunek obojętny. PO pod przewodnictwem Schetyny również jest g… warta. Jak do tej pory nie widzę w Polsce żadnej partii na którą mógłbym oddać głos.

     • Taka prawda

      Doskonale. Jeśli masz głosować byle jak nie głosuj wcale!

     • Natalia

      Bardzo ale niewolnik tak ma.

 • SonicBoom

  Tylko kto na nich wszystkich zarobi?

  • Natalia

   I kolo sie zamyka My niewolnicy a oni tak o nas dbaja .