Strona główna 0_Slider Rośnie fala protestów. Podwyżek żąda administracja prokuratur, ZNP rozpoczyna protest

Rośnie fala protestów. Podwyżek żąda administracja prokuratur, ZNP rozpoczyna protest

34

Do policjantów, pracowników sądów i nauczycieli dołączyła kolejna grupa zawodowa, która oczekuje radykalnego wzrostu płac. Tysiąca złotych podwyżki domagają się pracownicy administracyjni prokuratur.

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP wystawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu symboliczną czerwoną kartkę za utrzymywanie zarobków na niskim poziomie, nieadekwatnym do poziomu wykształcenia i liczby obowiązków. Związkowcy żądają wdrożenia przygotowanego przez ministra sprawiedliwości planu modernizacji prokuratur, który zakłada coroczne podwyżki i powiązanie wysokości płac administracji z płacami prokuratorów i sędziów. Na razie protest polega na wywieszeniu plakatów z żądaniami na drzwiach i oknach prokuratur, planowane są także inne formy. Na razie pracownicy nie zdecydowali się na masowe zwolnienia lekarskie. Związek zachęca do składania przez pracowników wniosków o zgodę na dodatkowe zatrudnienie np. w sieciach handlowych.

Protest nadal trwa w sądach, choć ma już mniejsze natężenie. Na zwolnieniach lekarskich pozostaje 128 pracowników administracji sadów okręgu świdnickiego. Większość rozpraw udaje się mimo trudności przeprowadzać. Tylko w Kłodzku odwołano dzisiaj 9 z 15 sesji.

Protestują również nauczyciele. W Świdnicy do nieformalnej akcji włączyli się wyłącznie pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 315. Na zwolnieniach oprócz dyrekcji jest niemal cała kadra. Dzieci mają wyłącznie zajęcia opiekuńcze. Dzisiaj o 13.00 Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, ogłosił rozpoczęcie ogólnopolskiego protestu nauczycieli i pracowników oświaty. Związek poparł obecne działania nauczycieli, biorących zwolnienia lekarskie, jednak swoich działań nie zamierza ujawnić. Prezes tłumaczy utrzymywanie tajemnicy działaniami kuratorów i MEN, które próbują powstrzymywać środowisko oświatowe przed obecną, nieoficjalna forma protestu. Broniarz podał również wyniki ankiety, przeprowadzonej w całej Polsce. Udział w niej wzięło 230 tysięcy osób. Większość opowiedziała się za formą protestu, polegającą na braniu zwolnień lekarskich w okresie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.

Agnieszka Szymkiewicz
Fot. Michał Nadolski

 

Poprzedni artykułWojowniczka z Tomkowic
Następny artykułMazowsze z kolędowym występem w Strzegomiu