Strona główna 0_Slider Ostatni moment, by dołączyć do Szlachetnej Paczki!

Ostatni moment, by dołączyć do Szlachetnej Paczki!

0

Potrzebujące rodziny ze Świdnicy wciąż czekają na ludzi o wielkim sercu, którzy wspomogą ich podczas tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”. W weekend odbędzie się wielki finał, podczas którego skompletowane paczki trafią w ręce rodzin i osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Pani Maria (89 l.) jest starszą kobietą, która zdążyła w swoim życiu przeżyć okupację, tragiczną śmierć męża blisko pół wieku temu i wychować pięcioro dzieci. Niestety troje z nich już nie żyje. Całe życie ciężko pracując, dotrwała wyjątkowego wieku. Pełna wigoru, opowiada o swoich wspomnieniach, zarówno co do czasów komunizmu, jak i okupacji, pobytu w obozie, pracy na suwnicy dźwigowej i wielu innych barwnych sytuacjach. Dziś musi przeżyć mając do dyspozycji niecałe 300 zł na miesiąc – opisują wolontariusze historię jednej z osób oczekującej na wsparcie. Dla seniorki najważniejszą potrzebą jest zakup opału, który pozwoliłoby jej w cieple przetrwać zimę. Kobieta będzie również wdzięczna za ciepły płaszcz i buty, by mogła w zimie chociaż wyjść do kościoła.

Na podobne wsparcie liczy też wiele rodzin, których życie zrujnowała choroba, samotność, uzależnienia i inne . Pomoc można przekazać m.in. do wielodzietnej rodziny Tomasza (37 l.) i Joanny (37 l.), którzy wychowują czwórkę dzieci, z czego jedno choruje na raka kości. Uśmiech na twarzach maluchów mogłyby wywołać upominki w postaci zabawek, jednak dla ich rodziców wiele zmieniłaby paczka ze produktami spożywczymi i środkami czystości. Wśród ich marzeń jest zakup kuchenki gazowej. Za pośrednictwem Szlachetnej Paczki można też odmienić życie 28-letniego Marka, który zwrócił się o pomoc w zakupie laptopa. Mężczyzna chciałby dzięki niemu znaleźć i rozpocząć pracę związaną z tworzeniem stron internetowych i projektów graficznych, wspierając dzięki temu swoją rodzinę.

***

Przez 18 lat działania Szlachetnej Paczki, w jej działania włączyło się blisko 4 miliony osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tysiącom rodzin w potrzebie, przekroczyła ćwierć miliarda złotych. Darczyńcy uczestniczący w akcji pomagają konkretnym osobom lub rodzinom, samemu kupując dla nich potrzebne rzeczy. Mają możliwość poznania historii osób, których zdecydował się wspierać. Pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb danej rodziny.

W tegorocznej edycji programu w Świdnicy działa 15 wolontariuszy, którzy podczas tzw. „weekendu cudów” – 8-9 grudnia, przekażą potrzebującym paczki od darczyńców. Na pomoc wciąż czekają 3 rodziny z samej Świdnicy. Jak mówi liderka świdnickich wolontariuszy Kasinga Narkowicz-Slatan, w tych przypadkach darczyńcy, którzy wcześniej zadeklarowali przekazanie wsparcia, z różnych przyczyn wycofali się z akcji. Narkowicz-Slatan zapewnia jednak, że nawet jeżeli paczek dla tych rodzin nie uda się skompletować przed weekendem, pomoc powinna do nich trafić jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak zrobić Paczkę?

  1. Wejdź na stronę szlachetnapaczka.pl. Wybierz okolicę, w której chcesz pomagać.
  2. Zapoznaj się z opisami rodzin na stronie. Wybierz tę, której chcesz pomóc.
  3. Możesz zaprosić do przygotowania paczki znajomych, rodzinę czy współpracowników. Razem będzie Wam łatwiej stworzyć wyjątkowe prezenty, które będą realną pomocą i impulsem do zmiany.
  4. Bądź w kontakcie z wolontariuszem – opiekunem wybranej przez Ciebie rodziny. To on odezwie się do Ciebie i będziesz mógł dopytać go o szczegóły.
  5. W czasie Finału (8 i 9 grudnia) dostarcz paczki do wybranego przez siebie wcześniej magazynu. Przekaż je wolontariuszom, którzy dostarczą prezenty rodzinie.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDzwoniąc na numer 997 nie dodzwonisz się już do policji
Następny artykułZbiorą elektrośmieci pod urzędem