Strona główna 0_Slider Dzwoniąc na numer 997 nie dodzwonisz się już do policji

Dzwoniąc na numer 997 nie dodzwonisz się już do policji

7

Od godziny 13.00 wszystkie połączenia z numerem alarmowym 997 nie będą już trafiać do dyżurnego świdnickiej policji, a do wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Dzięki przejęciu obsługi numeru przez CPR czas oczekiwania na połączenie ma się skrócić do kilkunastu sekund.

Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. – Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny – tłumaczą urzędnicy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pilotażowy program przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego zrealizowano w listopadzie 2017 roku na Śląsku. W kolejnych miesiącach zmiany wprowadzano w kolejnych regionach. – Województwo dolnośląskie jest ujęte w harmonogramie MSWiA jako ostatnie, z uwagi na zakończoną na początku listopada tego roku inwestycję Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu, gdzie zlokalizowane jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeniesione wraz z całą infrastrukturą z dotychczasowej lokalizacji. W ramach przygotowań do przełączenia numeru alarmowego funkcjonariusze Sztabu Policji KWP we Wrocławiu przeprowadzili szkolenie dla operatorów numeru alarmowego CPR we Wrocławiu. W szkoleniu wzięło udział 50 operatorów – mówi Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji. Obecnie we wrocławskim centrum przez całą dobę dyżur pełni około 12-14 osób.

3 grudnia, jako pierwsza przełączona została największa jednostka na Dolnym Śląsku – Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. W czwartek, o godzinie 13.00 zmiana nastąpi także na terenie powiatu świdnickiego.

/opr. mn/

 • YES

  wspaniała wiadomość! co za udogodnienie-a nie planują połączeń przez Hong-Kong albo przez Maui? cikawe jak zadzwoni starszy człowiek i poprosi o przyjazd na plac Lenina? no chyba że w onej centrali będą znali niuanse wszystkich nazw z całego regionu- J23 znowu nadaje 🙂

  • JAcenty

   Kiedyś dawno temu młodzież zrobiła numer i przemianowała Plac Lenina na Plac Lenona.

   • YES

    i to była słuszna koncepcja… świntych ci u nas dostatek..

 • ja

  cytat
  ”Dzięki przejęciu obsługi numeru przez CPR czas oczekiwania na połączenie ma się skrócić do kilkunastu sekund.”

  tia
  dzwoniłem dwa tygodnie temu na 112
  po 5min
  proszę podać imię nazwisko
  nr
  gdzie mieszkam
  po serii pytań trwających około 1,5min
  to ja pana przekieruje do odpowiedniej jednostki
  czekam czekam czekam
  i powtórka z rozrywki
  imie nazwisko nr kołnieżyka długość zarostu itd
  połączenie trwało 12min
  a tylko chciałem powiedzieć, że auto w rowie

  • Waldi

   Ha, to było dwa tygodnie temu. Teraz jest inne 112. To jest błyskawiczne

   • YES

    taak, ” Dzwonię do ciebie, bo niestety nie mogę z tobą rozmawiać. “

 • Natalia

  Konkretny komentarz , zeby nie zaklocac Policji blogiego spokoju.