Strona główna 0_Slider Dzwoniąc na numer 997 nie dodzwonisz się już do policji

Dzwoniąc na numer 997 nie dodzwonisz się już do policji

7

Od godziny 13.00 wszystkie połączenia z numerem alarmowym 997 nie będą już trafiać do dyżurnego świdnickiej policji, a do wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Dzięki przejęciu obsługi numeru przez CPR czas oczekiwania na połączenie ma się skrócić do kilkunastu sekund.

Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. – Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy z policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny – tłumaczą urzędnicy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pilotażowy program przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego zrealizowano w listopadzie 2017 roku na Śląsku. W kolejnych miesiącach zmiany wprowadzano w kolejnych regionach. – Województwo dolnośląskie jest ujęte w harmonogramie MSWiA jako ostatnie, z uwagi na zakończoną na początku listopada tego roku inwestycję Zintegrowanego Centrum Bezpieczeństwa Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu, gdzie zlokalizowane jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeniesione wraz z całą infrastrukturą z dotychczasowej lokalizacji. W ramach przygotowań do przełączenia numeru alarmowego funkcjonariusze Sztabu Policji KWP we Wrocławiu przeprowadzili szkolenie dla operatorów numeru alarmowego CPR we Wrocławiu. W szkoleniu wzięło udział 50 operatorów – mówi Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji. Obecnie we wrocławskim centrum przez całą dobę dyżur pełni około 12-14 osób.

3 grudnia, jako pierwsza przełączona została największa jednostka na Dolnym Śląsku – Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. W czwartek, o godzinie 13.00 zmiana nastąpi także na terenie powiatu świdnickiego.

/opr. mn/