Strona główna 0_Slider Oceniali, które biblioteki idą z duchem czasu. Jak wypadła świdnicka MBP?

Oceniali, które biblioteki idą z duchem czasu. Jak wypadła świdnicka MBP?

0

Od 2011 roku Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” nagradzają samorządy za ich zaangażowanie w rozwój i dobre zarządzanie bibliotekami publicznymi. Pod koniec listopada ogłoszono wyniki ósmej edycji Rankingu Bibliotek. W badaniu sprawdzono także, jak na tle innych wypada Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

Organizatorom rankingu przyświeca idea, aby poprzez dobrze działającą bibliotekę, wszyscy mieszkańcy otrzymali łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.

W tym roku w zestawieniu triumfowała Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, zaś na trzecim uplasowała się Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. W województwie dolnośląskim na podium znalazły się placówki z gminy Borów, Świeradowa-Zdroju oraz gminy wiejskiej Dzierżoniów.

Jak wyłonione zostały zwycięskie biblioteki? – Wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskaliśmy prawie 750 odpowiedzi. Ankieta zawierała 26 pytań – tłumaczy Katarzyna Kucharczyk z „Rzeczpospolitej”. – Ocenialiśmy m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Wzięliśmy pod uwagę czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru oraz zakupione nowe książki. Przyznawaliśmy punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było również uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie. Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego – wylicza Kucharczyk.

W tegorocznym rankingu Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zajęła 180 lokatę wśród 733 placówek, które wzięły udział w badaniu. Rok wcześniej świdnicka MBP uplasowała się na 191 miejscu (z 644 badanych), taki sam wynik uzyskując w roku 2016.

W budżecie na 2018 rok Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy otrzymała dotację w wysokości blisko 2 mln 439 tys. złotych. Według projektu budżetu miasta na rok 2019 placówka ma otrzymać 2 mln 965 tys. złotych. Od 3 lipca 2017 roku dyrektorem MBP jest Ewa Cuban.

Z pełnym Rankingiem Bibliotek można się zapoznać na stronie internetowej dziennika „Rzeczpospolita”.

/mat. Instytut Książki, opr. mn/

Poprzedni artykułDachowanie na wjeździe do Świdnicy
Następny artykułZmiana warty, nowy Komisarz Lew obejmuje służbę