Strona główna 0_Slider Nowy komendant świdnickiej Straży Miejskiej

Nowy komendant świdnickiej Straży Miejskiej

7

Wiadomo już, kto stanie na czele świdnickiej Straży Miejskiej. Prezydent Świdnicy powołała na stanowisko komendanta Marka Fiłonowicza, dotychczasowego dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Marek Fiłonowicz ze Strażą Miejską w Świdnicy związany był zawodowo przez 26 lat. Pracował na stanowisku strażnika, starszego inspektora kierowania służbą dyżurną oraz kierownika referatu prewencji. – Dokładnie pamiętam poszczególne etapy funkcjonowania tej formacji, dobre i złe strony jej transformacji. Niemniej jednak zawsze postrzegam ją w kategorii takich instytucji, które są niezbędnymi, by mogło funkcjonować nowoczesne państwo, w którym przestrzegane jest prawo, a obywatel czuje się bezpiecznie. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w tej i innych kwestiach, ale patrząc wstecz można odnieść wrażenie, że dużo się zmieniło i to na lepsze – mówi nowy komendant.

Główne zadanie, które stawia przed sobą nowy szef straży to dbanie o porządek i bezpieczeństwo w Świdnicy. Jak podkreśla, służba ta powinna być bliższa mieszkańcom, a jej działania skuteczne i widoczne. – Wraz z przedwcześnie zmarłym komendantem ś.p. Janem Łętowskim wspólnie pracowaliśmy nad tym, by Straż Miejska była przyjazna mieszkańcom i współpracowała ze społecznością lokalną. I to się chyba udało, każdego roku coraz więcej mieszkańców naszego miasta zwraca się do strażników o pomoc i ją otrzymuje – dodaje Fiłonowicz.

Zmianę na stanowisku komendanta wymusiła śmierć wcześniejszego szefa formacji, Jana Łętowskiego, który 11 sierpnia odszedł po krótkiej i ciężkiej chorobie. Od połowy maja zastępował go Robert Sawicki – kierownik Centrum Kierowania Strażą Miejską w Świdnicy, który później przejął obowiązki komendanta. Nowy szef strażników miał zostać wybrany w drodze konkursu. Na stronach świdnickiego magistratu, miejskiego Biuletynu Informacji Publicznej, a także na stronach straży miejskiej brak jednak informacji o organizacji konkursu lub jego wyniku.

Stanowisko dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w świdnickim magistracie, które dotychczas zajmował Fiłonowicz, powierzone zostało starszemu inspektorowi Straży Miejskiej w Świdnicy – Jackowi Budziszewskiemu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł12 milionów na kanalizację w gminie Żarów
Następny artykułSurowy wyrok za zaniedbywanie psa