Strona główna 0_Slider Nowy komendant świdnickiej Straży Miejskiej

Nowy komendant świdnickiej Straży Miejskiej

8

Wiadomo już, kto stanie na czele świdnickiej Straży Miejskiej. Prezydent Świdnicy powołała na stanowisko komendanta Marka Fiłonowicza, dotychczasowego dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Marek Fiłonowicz ze Strażą Miejską w Świdnicy związany był zawodowo przez 26 lat. Pracował na stanowisku strażnika, starszego inspektora kierowania służbą dyżurną oraz kierownika referatu prewencji. – Dokładnie pamiętam poszczególne etapy funkcjonowania tej formacji, dobre i złe strony jej transformacji. Niemniej jednak zawsze postrzegam ją w kategorii takich instytucji, które są niezbędnymi, by mogło funkcjonować nowoczesne państwo, w którym przestrzegane jest prawo, a obywatel czuje się bezpiecznie. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w tej i innych kwestiach, ale patrząc wstecz można odnieść wrażenie, że dużo się zmieniło i to na lepsze – mówi nowy komendant.

Główne zadanie, które stawia przed sobą nowy szef straży to dbanie o porządek i bezpieczeństwo w Świdnicy. Jak podkreśla, służba ta powinna być bliższa mieszkańcom, a jej działania skuteczne i widoczne. – Wraz z przedwcześnie zmarłym komendantem ś.p. Janem Łętowskim wspólnie pracowaliśmy nad tym, by Straż Miejska była przyjazna mieszkańcom i współpracowała ze społecznością lokalną. I to się chyba udało, każdego roku coraz więcej mieszkańców naszego miasta zwraca się do strażników o pomoc i ją otrzymuje – dodaje Fiłonowicz.

Zmianę na stanowisku komendanta wymusiła śmierć wcześniejszego szefa formacji, Jana Łętowskiego, który 11 sierpnia odszedł po krótkiej i ciężkiej chorobie. Od połowy maja zastępował go Robert Sawicki – kierownik Centrum Kierowania Strażą Miejską w Świdnicy, który później przejął obowiązki komendanta. Nowy szef strażników miał zostać wybrany w drodze konkursu. Na stronach świdnickiego magistratu, miejskiego Biuletynu Informacji Publicznej, a także na stronach straży miejskiej brak jednak informacji o organizacji konkursu lub jego wyniku.

Stanowisko dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w świdnickim magistracie, które dotychczas zajmował Fiłonowicz, powierzone zostało starszemu inspektorowi Straży Miejskiej w Świdnicy – Jackowi Budziszewskiemu.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Perun

  Zdjęcie dość niefortunne: na pierwszy rzut oka wygląda, jakby strażnik pokazywał, że tą częścią pałki zaraz oberwiecie, a pewnie w rzeczywistości omawia budowę tonfy:).

  • Siostra Bernadetka

   No bardzo niefortunne.
   Miałam fantazję ze mężczyzna rano przy śniadaniu, stojąc obok lodówki, z obłędem w oczach wymachuje pałką 😀

  • JAcenty

   Tonfa składa się z przedtonfy, śródtonfy i zatonfy. Przedtonfa składa się z przedtonfy przedtonfy, śródtonfy przedtonfy i zatonfy przedtonfy. Śródtonfa składa się z …

   • Perun

    Całkiem jak budowa dzidy bojowej:)

 • Janusz

  mężczyzna w czerni prezentuje dzieciom swoją pałkę – Świdnica

 • kibol

  Jak robota w ręce parzy – to do straży… Zlikwidować to bractwo i przekazać do Policji. Jak komendant chce wykonywać cele edukacyjne, to niech zostanie nauczycielem…

  • Jaro

   Rozumowanie typowego KIBOLA, czyli bardzo płytkie. “Zlikwidować to bractwo i przekazać do Policji”. Czy wytłumaczy mi ktoś co naćpany autor tego hejtu miał na myśli? Czy chodzi o przekazanie czegoś co zostało zlikwidowane, czyli NICZEGO? Ludzie coraz częściej cierpią na choroby psychiczne i obnoszą się z tym !!! Przykre to, ale prawdziwe.

   • kibol

    Spróbuję wytłumaczyć (choć to może niemożliwe, jeżeli ktoś nie rozumie prostych rzeczy) : zaprzestać utrzymywać reprezentacyjną gwardię miejską dla ambicji kolejnych prezydentów, a ludzi przekazać do policji dla łapania prawdziwych przestępców, a nie kierowców.
    Zrozumiałeś?