Strona główna 0_Slider Kosztował 294 tys. złotych. Jakim powodzeniem cieszy się kort na Osiedlu Młodych?

Kosztował 294 tys. złotych. Jakim powodzeniem cieszy się kort na Osiedlu Młodych?

13

Wiadomo już, ile razy mieszkańcy skorzystali z kortu tenisowego zbudowanego przy ulicy Prądzyńskiego. Przez niemal cztery miesiące działania obiektu był on użytkowany przez 146 godzin.

Kort tenisowy przy ulicy Prądzyńskiego (zdjęcie z 7 sierpnia 2018 roku)

Decyzję o budowie sportowego obiektu przy ulicy Prądzyńskiego podjęli sami mieszkańcy, głosując na projekt w ramach III edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku. Za utworzeniem kortu do gry w tenisa ziemnego zagłosowało 131 osób. Ostatecznie koszt inwestycji wyniósł 294 tys. złotych. Zgodnie z planami kort zyskał nawierzchnię z trawy syntetycznej, został ogrodzony, oświetlony lampami LED, a także zyskał elektroniczny system kontroli wstępu, umożliwiający rezerwację obiektu za pośrednictwem strony internetowej.

Kort został otwarty 8 sierpnia 2018 roku. Zdecydowano, że obiekt będzie płatny. Za godzinę gry trzeba zapłacić 20 złotych (bilet normalny) i 12 złotych (ulgowy). Ulga przysługuje dzieciom i młodzieży, studentom, emerytom i rencistom, a także posiadaczom Świdnickiej Karty Dużej Rodziny i Świdnickiej Karty Seniora. – Administrowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji obiekt jest „samoobsługowy”. Rezerwacja odbywa się poprzez stronę internetową OSiR, a płatność poprzez system PayU. Na podany przy zamówieniu adres e-mail i numer telefonu komórkowego wysyłany jest specjalny kod, który przy wniesieniu opłaty za usługę jest kluczem do otwarcia bramki kortu. Po zakończeniu gry wystarczy opuścić obiekt i zamknąć za sobą bramkę – wyjaśniał Przemysław Grzyb ze świdnickiego OSiR. Umieszczony na terenie kortu zegar informuje o upływającym czasie gry.

Pomysł pobierania opłat został oceniony krytycznie przez część mieszkańców, którzy wskazywali, że projekt zrealizowany ze środków budżetu obywatelskiego powinien być bezpłatny, a opłata może skutecznie zniechęcić potencjalnych użytkowników obiektu. Po blisko czterech miesiącach od jego otwarcia, jeden ze świdnickich radnych zapytał, jaką kwotę udało się do tej pory pozyskać z wynajmu kortu.

W okresie od 8 sierpnia do 30 listopada 2018 roku samoobsługowy kort tenisowy przy ulicy Prądzyńskiego w Świdnicy został zarezerwowany na 146 godzin na łączną kwotę 2216 złotych – wylicza prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na interpelację złożoną przez radnego Wiesława Żurka. W sierpniu sportowy obiekt był użytkowany przez 56 godzin, przynosząc z tytułu opłat 824 złotych. We wrześniu było to odpowiednio 58 godzin i 896 złotych, w październiku – 23 godziny i 340 złotych, a w listopadzie 9 godzin i 156 złotych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Nie usuwajcie konta!

  Zatem jeszcze tylko 199 sezonów i inwestycja się zwróci 🙂 Bez sensu te opłaty. Skoro wpływy z nich są symboliczne, to lepiej pobierać 5,- za godzinę i niech więcej osób korzysta. Zanim zarośnie.

  • Waldi

   Opłaty powinny być. Jeśli za coś nie płacimy, to traktujemy to jak coś co jest niczyje. Zatem można zabrudzić, zdewastować czy rozkraść. Po za tym zamkniecie obiektu i opłata za korzystanie, to skuteczna bariera dla wszelkiej maści pijusów, żuli i całego patologicznego półświatka. Masz bezsprzecznie rację, ze opłaty powinny być niższe.

 • medyk

  Genialny pomysł, ta innowacyjna inwestycja musiała być opracowana przez sztab wybitnych fachowców.

 • oloderay

  A Park Centralny nadal niedokończony, alejki to jeden wielki ciek błota i mleczka granitowego. Za kasę wydaną na kort można kupić prawie 10 000 m2 kostki betonowej czyli około 800 palet. (Zwykła szara kostka 6 cm grubości, tzw staro-bruk) licząc 30 zł za m2. No cóż, kort bardziej się przyda a i zaraz ktoś odpisze, że nie można bo to z innej puli i takie tam sratataam, nie da się. Jak się chce to da się – nawet spotkać szefa czarnych z szefową pseudo-czerwonych można?

  • Nie usuwajcie konta!

   Któryś z komentatorów (Wiktor Lis?) zapewniał, że mączka granitowa jest mocno ubita i że ani kurzyć, ani błocić się nie będzie. Jasne kuźwa… Będzie kosztowny park (całkiem ładny wg mnie), po którym ludziom nie będzie się chciało spacerować.

   • nmisiek

    Spacerując ie wzniecisz kurzu. Biegając zapewne tak, ale park nie do biegania. Wszystkie parki w Świdnicy mają i miały mączkę granitową i nie było problemów ze spacerowaniem.

  • nmisiek

   A ja uważam, że alejki w parku nie powinny być z kostki betonowej. Dobry byłby żwir ale nie odpowiada to wózkom zarówno dziecięcym jak i inwalidzkim. Dlatego mączka jest OK. W czasie deszczu wszędzie są kałuże. Nawet na kostce brukowej. Potem to wsiąka, wyparowuje i jest dobrze. Na tym polega urok parku, że nie mam tego co na chodnikach. Beton, asfalt, to wszystko już było. Mączka kusi deskorolkarzy, wrotkarzy, rowerzystów. W parku spacerujesz, a do tego nie trzeba betonu. Spacerujesz, odpoczywasz, oglądasz. W czasie deszczu raczej nie chodzi się do parku. Owszem, przechodzi przez niego ale nie taki jest cel budowy parków, by przez nie przechodzić lecz do nich chodzić.
   Poza tym co ma wspólnego kort z parkiem? Ty sądzisz, że nie położono kostki, bo pieniądze trzeba było przerzucić na kort. A teraz można zabrać z innego remontu i po sprawie.

   • Jacek Kozmowski

    Pan jest anty władzy i nie ma co z nim dyskutować, brawo dla wszystkich piszacych pod pseudonimami, nie macie na tyle odwagi by się przedstawić?

    • Jeder

     A dlaczego niby mielibyśmy pisać pod imieniem i nazwiskiem? Po to byś mógł szybko donieść na policję, bo ktoś ma inne poglądy niż ty?

    • nmisiek

     Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. To, że nazwę się Jan Kowalski niekoniecznie oznacza, że tak jest w rzeczywistości. Ponadto zasady forum nie zakazują używania pseudonimów.

  • Jacek Kozmowski

   Przecież to mieszkańcy zadecydowali, sami chcieli mieć kort. Ze nie przemysleli decyzji albo nie chciało się iść głosować to nie wina urzędu juz

   • medyk

    Całe szczęście że nie chcieli burdelu…Jacuś ty tak na trzeźwo?

 • YES

  wola ludu spełniona -chcieli to maja i ok,ale dlaczego nie zbudowano tego czegoś w miejscu boiska którego nikt nie używa,więcej byłoby łaki dla relaksu a tak boisko nie uzywane,asfaltowy placyk używany przez spozywających i jarajacych na pniu obok asfaltu,kort pusty-może jeszcze cos wymyślić żeby łąki ukosić? np,skate-łąkę ?