Wiadomo już, ile razy mieszkańcy skorzystali z kortu tenisowego zbudowanego przy ulicy Prądzyńskiego. Przez niemal cztery miesiące działania obiektu był on użytkowany przez 146 godzin.
Decyzję o budowie sportowego obiektu przy ulicy Prądzyńskiego podjęli sami mieszkańcy, głosując na projekt w ramach III edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku. Za utworzeniem kortu do gry w tenisa ziemnego zagłosowało 131 osób. Ostatecznie koszt inwestycji wyniósł 294 tys. złotych. Zgodnie z planami kort zyskał nawierzchnię z trawy syntetycznej, został ogrodzony, oświetlony lampami LED, a także zyskał elektroniczny system kontroli wstępu, umożliwiający rezerwację obiektu za pośrednictwem strony internetowej.
Kort został otwarty 8 sierpnia 2018 roku. Zdecydowano, że obiekt będzie płatny. Za godzinę gry trzeba zapłacić 20 złotych (bilet normalny) i 12 złotych (ulgowy). Ulga przysługuje dzieciom i młodzieży, studentom, emerytom i rencistom, a także posiadaczom Świdnickiej Karty Dużej Rodziny i Świdnickiej Karty Seniora. – Administrowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji obiekt jest „samoobsługowy”. Rezerwacja odbywa się poprzez stronę internetową OSiR, a płatność poprzez system PayU. Na podany przy zamówieniu adres e-mail i numer telefonu komórkowego wysyłany jest specjalny kod, który przy wniesieniu opłaty za usługę jest kluczem do otwarcia bramki kortu. Po zakończeniu gry wystarczy opuścić obiekt i zamknąć za sobą bramkę – wyjaśniał Przemysław Grzyb ze świdnickiego OSiR. Umieszczony na terenie kortu zegar informuje o upływającym czasie gry.
Pomysł pobierania opłat został oceniony krytycznie przez część mieszkańców, którzy wskazywali, że projekt zrealizowany ze środków budżetu obywatelskiego powinien być bezpłatny, a opłata może skutecznie zniechęcić potencjalnych użytkowników obiektu. Po blisko czterech miesiącach od jego otwarcia, jeden ze świdnickich radnych zapytał, jaką kwotę udało się do tej pory pozyskać z wynajmu kortu.
– W okresie od 8 sierpnia do 30 listopada 2018 roku samoobsługowy kort tenisowy przy ulicy Prądzyńskiego w Świdnicy został zarezerwowany na 146 godzin na łączną kwotę 2216 złotych – wylicza prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi na interpelację złożoną przez radnego Wiesława Żurka. W sierpniu sportowy obiekt był użytkowany przez 56 godzin, przynosząc z tytułu opłat 824 złotych. We wrześniu było to odpowiednio 58 godzin i 896 złotych, w październiku – 23 godziny i 340 złotych, a w listopadzie 9 godzin i 156 złotych.
Michał Nadolski
[email protected]